RĪGA, 15. decembris — Sputnik. Ekonomikas ministrija aprēķinājusi, ka Latvija būtu varējusi saņemt 60 miljonus eiro gadā, ko ienestu Programma, kas paredz uzturēšanās atļauju piešķiršanu apmaiņā pret investīcijām, vēsta Mixnews.
No 2015. līdz 2019. gadam uzturēšanās atļauju programma ienesīs 300 miljonus eiro, plānoja ministrija 2013. gadā.
Šo informāciju Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas apkarošanas komitejas sēdē sniedza Ekonomikas ministrijas pārstāvis Jānis Salmiņš.
Informācija tika sniegta pēc ZZS pārstāvja, deputāta Kārļa Seržanta pieprasījuma. Viņš painteresējās, kāda apmēra līdzekļi nav ienākuši Latvijas ekonomikā, kopš samazinājies uzturēšanās atļauju pieprasījums.
Programma ir nožņaugta
Septiņu gadu laikā, no 2010. līdz 2017. gadam Latvija izsniegusi vairāk nekā 17 tūkstošus termiņuzturēšanās atļauju apmaiņā pret ieguldījumiem gandrīz 1,5 miljardu eiro apmērā.
Vairāk nekā 90% uzturēšanās atļauju pieteikumu saņemti no bijušās PSRS valstu iedzīvotājiem, pārsvarā – Krievijas pilsoņiem. Pretendentus galvenokārt interesē nekustamie īpašumi Rīgā un Jūrmalā.
Kopš 2014. gada Latvijas varasiestādes konsekventi noteica aizvien stingrākus uzturēšanās atļauju izsniegšanas noteikumus. Vispirms investīciju slieksnis pieauga no 150 līdz 250 tūkstošiem eiro.
Vēlāk turpinājās pakāpeniska programmas ierobežošana, pārsvarā – saskaņā ar Nacionālās apvienības iniciatīvu, kura jaunajos investoros saskatīja rusifikācijas draudus.
Par fināla akordu kļuva novembra vidū pieņemtie Imigrācijas likuma grozījumi, kuri paredzēja obligātu maksājumu par uzturēšanās atļaujas pagarināšanu visiem nākamajiem investoriem, arī tiem, kuri ieguldījuši naudu nekustamajos īpašumos, uzņēmumos vai banku obligācijās. Runa ir par maksājumu 5 tūkstošu eiro apmērā par katru ģimenes locekli reizi piecos gados.
Iepriekš Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Migrācijas nodaļas vadītāja Ilze Briede paziņoja, ka uzturēšanās atļauju izsniegšanas programmu iespējams uzskatīt par slēgtu, jo pirmā pusgada laikā saņemti tikai 64 pieteikumi. Interese ir samazinājusies vismaz 15-20 reizes.
Briede atzīmēja, ka katru gadu mainīt uzturēšanās atļaujas piešķiršanas nosacījumus — nav labākā prakse.