02:50 16 Maijs 2021
Tiešraide
  • RUB89.4671
  • USD1.2123
  • RUB89.6216
Krievijā
Saņemt īso saiti
122

Krievijas prezidents Vladimirs Putins 3. oktobrī parakstīja dekrētu par atteikšanos no līguma ar ASV par plutonija utilizāciju.

RĪGA, 4. oktobris – Sputnik. Vienošanos par ieroču plutonija pārpalikumu utilizāciju Krievija un ASV parakstīja 2000. gadā. Līgums paredzēja tā utilizāciju vismaz 34 tonnu apmērā no katras puses (ar to pietiek vairāku tūkstošu kodolgalviņu ražošanai). Ieroču plutonija utilizācijas sākums  Krievijā un ASV bija ieplānots 2018. gadā.

Līguma preambulā norādīta nepieciešamība neatgriezeniski samazināt ieroču kvalitātes līmeņa plutonija rezerves abu pušu kodolieroču programmās. Vienīgais plutonija rezervju neatgriezeniskas samazināšanas paņēmiens ir tā "sadedzināšana" kodolreaktoros.

Krievijā, Belojarskas AES ceturtajā blokā tika uzbūvēts un darbu sāka ātro neitronu reaktors BN-800. Viena no šī reaktora funkcijām – ieroču plutonija "sadedzināšana". Pie tam Krievijā 2015. gadā tika atklāta tā saucamās jauktā tipa oksīda urāna-plutonija degvielas (Mixed-Oxide fuel) ražotne reaktora BN-800 vajadzībām.

Līdz ar to Krievijā tika izveidota infrastruktūra, ko paredzēja līgums par plutonija utilizāciju.

ASV tas netika izdarīts. Iepriekš ASV presē tika sniegta informācija par to, ka Baltais nams plāno pārtraukt Mixed-Oxide degvielas ražošanas programmu ieroču plutonija "izdedzināšanai", jo it kā esot radušās tehnoloģiskas grūtības, turklāt projekta izmaksas ir ļoti augstas. Tā vietā ASV plāno sajaukt ieroču plutoniju ar neradioaktīviem materiāliem un izvietot to glabātuvē.

Eksperti uzsver, ka tādā gadījumā saglabājas iespēja nepieciešamības gadījumā šo maisījumu no glabātuces saņemt un ar salīdzinoši vienkāršām manipulācijām atkal iegūt plutoniju, ar ko pietiks vairāku tūkstošu kodolgalviņu ražošanai. Speciālisti uzskata, ka šāda ASV rīcība veido priekšnosacījumus vienpusējai līguma par plutonija utilizāciju laušanai.

Pēc temata

"Mēs tuvojamies karam": Lielbritānijā pieprasa izbeigt propagandu pret Krieviju
Marija Zaharova ar joku atbild uz Lielbritānijas vārdiem par spēcīgu ieroci pret Krieviju
Kā krievi "pārspēja viltībā" amerikāņu diplomātijas vadītāju
Krievija atmaksājusi par Sīrijā nogalinātajiem virsniekiem

Galvenie temati