08:57 04 Jūnijs 2020
Tiešraide
  • USD1.1194
  • RUB77.0055
Latvijā
Saņemt īso saiti
Izglītība latviešu valodā - latviskuma stiprināšana vai fašisms? (135)
65

Bērni nav sīknauda politiķu rokās: sākta parakstu vākšana pret skolu reformu, kas nodarīs nelabojamu kaitējumu izglītības kvalitātei.

RĪGA, 27. oktobris — Sputnik. Sabiedrisko iniciatīvu portālā Manabalss.lv sākta parakstu vākšana par bilingvālās izglītības saglabāšanu Latvijas vidusskolās. Iniciatīvas autors ir neatkarīgais žurnālists, blogeris, vietnes Ves.lv bijušais galvenais redaktors Deniss Barteckis, kurš iepriekš publicēja skandalozu petīciju.

Iniciatīvas autors aicina balsot pret nodomu visās nacionālo minoritāšu vidusskolās ieviest mācības latviešu valodā – ja tiks īstenoti izglītības ministra Kārļa Šadurska plāni, iespējams, tiks nodarīts nelabojams kaitējums izglītības kvalitātei.

Barteckis atzīmē, ka Kārlim Šadurskim joprojām nav skaidra un sabiedrībai izklāstīta plāna šīs reformas īstenošanai, kā arī nav cilvēkresursu – sagatavotu pedagogu. Toties, pēc blogera vārdiem, reforma ir lieliska iespēja IZM apgūt eirofondu līdzekļus, ar ko patlaban ir problēmas. Turklāt Barteckis uzsver, ka valodas jautājumi vienmēr parādās īsi pirms vēlēšanām. "Neļausim padarīt mūsu bērnus par sīknaudu politiķu rokās!" – aicina blogeris. Iepriekš izglītības ministrs Kārlis Šadurskis ziņoja, ka jau pēc trim gadiem visi vispārizglītojošie priekšmeti

Latvijas skolās tiks mācīti tikai latviešu valodā, mazākumtautību skolās būs saglabāta iespēja apgūt dzimto valodu, literatūru, kā arī ar kultūru un vēsturi saistītos priekšmetus. Pēc informācijas par IZM plāniem daudzi vecāki aizdomājās par prombraukšanu no Latvijas, jo viņus uztrauc tas, kā kritīsies bērnu sekmes, kad vispārizglītojošo priekšmetu mācības notiks tikai latviešu valodā.

Pirmdien, 23. oktobrī pie IZM ēkas Vaļņu ielā notika mītiņš pret Šadursma reklāmu. To organizēja divu bērnu tēvs, IT eksperts, avīzes Digital Times bijušais galvenais redaktors Degi Karajevs. Sputnik Latvija korespondents lēsa, ka tajā piedalījušies aptuveni 600-700 cilvēki. Akcijas dalībnieki uzsvēra, ka vēloties, lai krievu bērni prastu latviešu valodu, taču pie tam apgūtu priekšmetus dzimtajā valodā. Pēc mītiņa Latvijas prezidents Raimonds Vējonis nāca klajā ar viedokli par to, ka izglītībai Latvijai ar laiku jābūt tikai latviešu valodā, jo tā ir vienīgā valsts valoda, taču reforma jāorganizē pakāpeniski, citādi neizdosies izvairīties no problēmām ar pedagogu sagatavošanu.

Temats:
Izglītība latviešu valodā - latviskuma stiprināšana vai fašisms? (135)

Pēc temata

Izglītības reforma: Daugavpils nebaidās, Rēzekne baidās
Krievijas Valsts domes deputāts: izglītības reforma Latvijā – valodas genocīds
Latviskuma stiprināšana vai fašisms – Rīgas mērs par izglītības reformu

Galvenie temati