19:36 20 Septembris 2020
Tiešraide
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Baltijā
Saņemt īso saiti
31

Bijusī Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite tomēr var ieņemt vietu Eiropas Komisijā.

RĪGA, 1. augusts – Sputnik. Eirokomisāra amatā no Lietuvas var tikt izvirzīta sieviete, vēsta Sputnik Lietuva.

Par to žurnālistiem Lietuvas Seimā paziņoja valsts premjerministrs Sauļus Skvernelis.

Jaunā Eiropas Komisijas vadītāja Urzula fon der Leiena jau priekšvēlēšanu cīņas laikā paziņoja, ka vēlētos ievērot dzimumu vienlīdzību savā komandā, tādēļ katrai valstij nāksies piedāvāt eirokomisāra amatam divus pretendentus – vīrieti un sievieti.

Patlaban tikai piecas valstis – Vācija, kuru pārstāv fon der Leiena, Dānija, Bulgārija, Igaunija un Somija – piedāvāja amatam Eiropas Komisijā sievietes. Austrija, Īrija, Slovākija un Latvija jau paziņoja, ka nemainīs piedāvātās esošo eirokomisāru-vīriešu kandidatūras. Kopumā, saskaņā ar portāla Politico aprēķiniem, Eiropas Komisijā pagaidām ir desmit vīrieši un piecas sievietes, un dzimuma līdzsvara ievērošana ir atkarīga no valstīm, kuras vēl nav izvēlējušās eirokomisāru kandidātus.

Interesanti, ka Ramūns Karbausks, partijas "Lietuvas Zaļo un zemnieku savienība" līderis, kuras loceklis arī ir Skvernelis, iepriekš paziņoja, ka Lietuva neizskata sieviešu deleģēšanas jautājumu Eiropas Komisijā.

Skvernelis precizēja, ka jautājums par eirokomisāra izvirzīšanu pagaidām netika apspriests nevienā no pēdējām sēdēm.

"Lēmuma pagaidām nav. Kad būs lēmumi, tad būs valdības piedāvājums," pateica viņš.

Attiecībā uz sievietes izvirzīšanu eirokomisāra amatā viņš norādīja, ka šāda varbūtība pastāv.

Šis paziņojums piesaistīja preses uzmanību viena iemesla dēļ – nav izslēgts, ka par šo sievieti kļūs bijusī Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite.

Daudzi eksperti gaidīja, ka pēc prezidentūras termiņa beigām Grībauskaite ieņems amatu kaut kādā starptautiskā organizācijā, tostarp viņu dēvēja arī par kandidāti Eiropas Komisijas vadītāja amatam. Taču bijušajai prezidentei pagaidām nav piedāvāts neviens amats.

"Tēvzemes savienības – Lietuvas Kristīgo demokrātu" priekšsēdētājs Gabriels Landsberģis paziņoja, ka Lietuvas konservatori piedāvā izvirzīt Grībauskaiti eirokomisāra postenim. Taču Prezidenta administrācijā iepriekš paziņoja, ka Grībauskaite nepretendē uz šo amatu.

Grībauskaitei jau ir darba pieredze Eiropas Komisijā – no 2004. līdz 2009. gadam viņa bija eirokomisāre budžeta un finanšu plānošanā.

Interesanti ir arī tas, ka viens no (daudziem) Grībauskaites un Skverneļa konfliktiem bija saistīts tieši ar sieviešu pārstāvēšanu Lietuvas valdībā: pēc vairākām atstādināšanām un norīkošanām Ministru Kabinetā kādu laiku bija tikai vīrieši, kas izraisīja Grībauskaites sašutumu.

Pēc temata

Politico: ES izmaksā eiropiešiem pusi kafijas tases
Eiropolu pirmo reizi vadīs sieviete
Nevar saskaitīt: visā Lietuvā ir izvietoti Grībauskaites portreti

Galvenie temati