Latvijā

Rudenī Inčukalna dabasgāzes krātuve būs daudz tukšāka nekā parasti

© Sputnik / Sergey MelkonovИнчукалнское подземное газохранилище
Инчукалнское подземное газохранилище - Sputnik Latvija, 1920, 05.06.2022
Sekot līdzi rakstam
Yandex newsTelegram
Bez gāzes piegādēm no Krievijas Inčukalna PGK līdz apkures sezonai, iespējams, tiks piepildīta līdz pusei – par 40% mazāk nekā pērn.
RĪGA, 5. jūnijs – Sputnik. Rudenī Inčukalna dabasgāzes krātuve būs daudz tukšāka – bez piegādēm no Krievijas tā, iespējams, tiks piepildīta tikai uz pusi, daudz mazāk nekā pērn, tāpēc krātuves operators norādīja:, Latvijai ir ļoti svarīgi, lai līdz gada beigām darbu sāktu Igaunijas un Somijas sašķidrinātās dabasgāzes terminālis Paldiskos, stāsta LSM.
Tomēr Ekonomikas ministrija pauda pārliecību, ka no krīzes situācijas izdosies izvairīties un gāzes pietiks.
Тележка с продуктами в магазине - Sputnik Latvija, 1920, 20.05.2022
Latvijā
Latvijā aug inflācija: augstās cenas jau apdraud mājsaimniecību maksātspēju
Parasti vasarās Inčukalna dabasgāzes krātuvē komersanti iesūknē dabasgāzi ziemai. Pēdējos gados pirms apkures sezonas PGK bijušas vismaz 17 teravatstundas. Šobrīd iesūknētas ir 8,8, taču līdz ierastajam līmenim to, visticamāk, piepildīt neizdosies.
Krievijas gāze Latvijā vairs neienāk, izņemot tranzīta plūsmas uz Kaļiņingradu, tātad vienīgais gāzes avots reģionā ir Klaipēdas sašķidrinātās dabasgāzes terminālis.
Pat gadījumā, ja gāze no termināļa nepārtraukti plūdīs uz Latviju, abu valstu starpsavienojuma jauda līdz oktobra beigām ļautu Latvijas, Igaunijas un Somijas vienotajā tirgū ievadīt aptuveni 9,5 teravatstundas – mazāk nekā valstis šajā periodā parasti patērē. Pēdējos divos gados vidējais patēriņš no jūnija līdz oktobra beigām pārsniedza 12,5 teravatstundas, un šādā situācijā Inčukalna krātuve pat tukšotos, nevis pildītos.
Председатель правления муниципального предприятия Rīgas Siltums Нормунд Талцис - Sputnik Latvija, 1920, 29.04.2022
Apmēram 250 eiro par vienistabas dzīvokli: Rīgā augs apkures izmaksas
Šogad patēriņš ir krities, taču, pat pieņemot, ka tas visu vasaru un pirmos rudens mēnešus būs par trešdaļu mazāks un nepārsniegs astoņas teravatstundas, Inčukalna krātuvē apkures sezonas sākumā varētu būt 10 teravatstundas jeb par 40% mazāk gāzes nekā pērn.
Latvijas ziemas patēriņam ar to teorētiski pietiktu, taču krātuvi izmanto arī citas valstis, un nav zināms, cik liela daļa paredzēta patērētājiem citās valstīs.
Krātuves operatora "Conexus Baltic Grid" valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss stāstīja, ka cerības vieš straujais patēriņa kritums maijā, turklāt atšķirībā no citiem gadiem plūsmu no Lietuvas "Conexus" nodrošinās arī ziemā. Tomēr viņš atzina, ka tik un tā situācija bez jauna gāzes avota būs sarežģīta.
"Pats lielākais risks mums pašlaik ir, vai kolēģi Igaunijā un Somijā paspēs noorganizēt vēl vienu termināli uz ziemas periodu. Manuprāt, tas ir pats, pats svarīgākais. Ja tas kaut kādu iemeslu dēļ aizkavēsies, tad, visticamāk, it īpaši skatoties uz Somiju, būs nepieciešami, iespējams, kādi papildu ierobežojumi," atzina "Conexus" vadītājs.
EM uzsvēra, ka gatavojas dažādiem scenārijiem, arī gāzes deficītam. Ja tas tiešām notiks, apjomi būs jāierobežo visā reģionā, nevis tikai kādā konkrētā valstī.
"Atkarībā no tā, cik reģionā trūkst gāzes, cik ir jāsamazina patēriņš reģionam, tiek sadalīts, cik daudz katrā valstī var samazināt, un tad jau valsts individuāli skatās, kā savu apjoma daļu spiest uz leju," teica EM valsts sekretāra vietnieks Edijs Šaicāns.
Latvijā šādā gadījumā piegādes samazinātu uzņēmumiem, nevis mājsaimniecībām, kuras kritiskā situācijā varētu nodrošināt valsts ar "Latvenergo" sagādātajām gāzes rezervēm, par kuru iegādi "Latvenergo" gan vēl turpina sarunas.
Инчукалнское подземное газохранилище - Sputnik Latvija, 1920, 19.04.2022
Latvijā
Nopērciet vismaz tējkannu: Latvija var vairākus mēnešus dzīvot bez gāzes
Ministrijas pārstāvis Šaicāns ir pārliecināts, ka ierobežojumi jāievieš nebūs. Viņš uzskata, ka lielākais risks ir siltumapgādes uzņēmumu nevēlēšanās šobrīd pirkt gāzi caur Lietuvas termināli cerībā uz zemāku cenu vēlāk, lai gan, visticamāk, tā nekritīs. Tomēr kopumā gāze, ministrijas ieskatā, netrūks, ja darboties sāks Paldisku terminālis.
"Zināmu paniku visā tajā stāstā droši vien sēj arī ar noteiktu pakāpi tie, kuri, iespējams, vēlētos to gāzi
Pirkt Krievijas gāzi gan nav aizliegts. Politiķu vienošanās ir importu no Krievijas pārtraukt līdz ar nākamā gada sākumu, taču arī tas Saeimā vēl nav apstiprināts. "Gazprom" daļēji piederošais uzņēmums "Latvijas gāze", kas apkalpo gandrīz visas Latvijas mājsaimniecības, joprojām gatavojas gāzi no Krievijas pirkt, taču gaida skaidrību no iestādēm par norēķinu iespējām rubļos.
Вентиль на газопроводе - Sputnik Latvija, 1920, 13.04.2022
Latvijā
Krievijas gāze padara trakus politiķus
"Es domāju, ka šis jautājums risināsies tuvākajās nedēļās, jo, kā mēs zinām, lielās Eiropas valstis visas ir norēķinājušās par gāzi, jo viņas saņem gāzi atšķirībā no mums. Jāmēģina gāzi iesūknēt un tad, kad beigsies iesūknēšanas sezona, mēs varēsim runāt par to, cik daudz gāzes būs ziemai, vai pietiks, vai nepietiks," teica "Latvijas gāzes" valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis.
Jautāts, vai ir iespējams nodrošināt reģiona vajadzības, ja gāze no Krievijas šogad vispār nenāks, Kalvītis pauda pārliecību: "Nav iespējams to izdarīt, jo praktiski mūsu virzienā nāk minimāls apjoms no Lietuvas."
Ziņu lente
0