RĪGA, 30. oktobris — Sputnik. Valdība apstiprinājusi valsts valodas prasmes līmeņa prasības pasažieru vilcienu konduktoriem, vēsta Mixnews.lv. Sēde šajā jautājumā notika otrdien, 29.oktobrī.
Patlaban spēkā esošie noteikumi pieprasa C1 kategorijas latviešu valodas zināšanas konduktoriem – tāpat kā uzņēmumu un struktūrvienību vadītājiem, kvalificētiem speciālistiem un pedagogiem.
Valdība atbalstīja samazināt nepieciešamo valsts valodas prasmes līmeni pasažieru vilciena konduktoriem.👨✈️
— Satiksmes ministrija (@Sat_Min) October 29, 2019
🗣👥Konduktoram jāspēj risināt vienkāršus dialogus, īsi jāformulē savs viedoklis, jālasa un jāsaprot vienkārša satura dažādi tematiski teksti.
Vairāk:https://t.co/hQtvC6XY7C pic.twitter.com/f8Udcq6ah3
Satiksmes ministrija atzīmēja, ka darba pienākumu izpildes ietvaros konduktori iesaistās īsās sarunās un īsi formulē savus lūgumus, viņiem ir darīšana ar vienveidīgiem tekstiem, viņi gatavo tipveida dokumentus, tāpēc darbam viņiem pietiek ar valodas zināšanām atbilstoši B kategorijai.
Resors atgādināja, ka vilcienu pavadoņiem un kontrolieriem jau ir spēkā valsts valodas zināšanu prasības atbilstoši B kategorijai.
Iepriekš vēstīts,ka atbilstošie grozījumi izstrādāti pēc Satiksmes ministrijas un AS "Pasažieru vilciens" iniciatības un iesniegti valsts sekretāru sapulcē. SM atzīmēja, ka, novērtējot pasažieru vilcienu konduktoru pienākumus, kontstatēts, ka to izpildei nav nepieciešamas valodas zināšanas tik augstā līmenī.
Latvijā ir viena valsts valoda – latviešu. Krievu valodai ir svešvalodas statuss, neskatoties uz to, ka tā ir dzimtā valoda gandrīz 40% valsts iedzīvotāju.
Valodas likuma ievērošanu Latvijā uzrauga Valsts valodas centrs (VVC). VVC redzeslokā ir politiķi, kuri pārāk bieži lieto krievu valodu vai slikti prot latviešu, biznesmeņi, kuri izvieto nelatviskus uzrakstus, uzņēmumi un organizācijas, kuras izsūta bukletus svešvalodās un kuru darbinieki sarunājas ar klientiem svešvalodās, vieskoncerti un pat skolu izlaiduma pasākumi.