Latvijā ar HIV saslimst trīsreiz biežāk, nekā pārējā Eiropas Savienībā

© PRAKASH MATHEMA / AFPКрасная лента — символ борьбы со СПИДом
Красная лента — символ борьбы со СПИДом - Sputnik Latvija
Sekot līdzi rakstam
НовостиTelegram
2019. gada pirmo trīs mēnešu laikā atklāti 118 jauni saslimšanas gadījumi, pastāstīja Latvijas Infektoloģijas centra HIV/AIDS ambulatorās nodaļas vadītāja Inga Ažiņa.

RĪGA, 3. aprīlis – Sputnik. HIV situāciju Latvijā var nosaukt par epidēmiju, pastāstīja LTV7 intervijā Inga Ažiņa, Latvijas Infektoloģijas centra HIV/AIDS ambulatorās nodaļas vadītāja.

"Tiek rēķināta saslimšana uz simts tūkstošiem iedzīvotāju. Mums tie ir 16,3 gadījumu, bija 19, savukārt ES tie ir 5,6 gadījumi uz simts tūkstošiem cilvēku. Jūs varat iedomāties – trīs reizes vairāk," - norāda viņa.

Ažiņa piebilda, ka pērn tika atklāti 326 jauni HIV saslimšanas gadījumi, savukārt iepriekšējos gados – 350-370, vidējais – 350.

"Šodien Infektoloģijas centra uzskaitē ir 118 jaunu cilvēku ar atklātu infekciju trīs mēnešu laikā – tas ir ļoti liels skaitlis," - pastāstīja ārste.

Pēc viņas sacītā, saslimst dažādi Latvijas iedzīvotāji. "Tie ir dažāda vecuma cilvēki, galvenokārt – 20-40 gadus veci. Tie ir sievietes un vīrieši, strādājošie un studējošie, ģimenes cilvēki un bez ģimenēm… Diagnoze, bez šaubām, psiholoģiski ir ļoti smaga jebkuram pacientam. Pat šobrīd, kad tā jau ir hroniska, mēs protam to atpazīt un vadīt, iespējams, šo slimību. Tā nekādā veidā nav nāvējoša. Taču tas vienalga sniedz sarūgtinājumu par to, ka tā nav izārstējama," - piebilda Ažiņa.

Donoru asinis laboratorijā - Sputnik Latvija
Jauniešu vidū Latvijā strauji izplatās HIV

Apmēram 30% HIV inficēto cilvēku Latvijā, jeb gandrīz divi tūkstoši, nezina, ka ir slimi. Ja pirms 10 gadiem HIV tika uzskatīts par narkomānu un homoseksuāļu slimību, tad šodien riska grupā nonākuši gandrīz visi valsts iedzīvotāji.

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, jaunu reģistrētu saslimšanas gadījumu skaits pērn samazinājies visās Baltijas valstīs – Lietuvā tika atklāti 160 inficētie, Igaunijā – 190. taču rādītāji joprojām ir augsti: Igaunijā uz katriem 100 tūkstošiem iedzīvotāju ir 14,4 saslimušo, savukārt Lietuvā – 5,7. Latvijā pērn bija vairāk nekā 5,7 tūkstoši HIV inficēto.

Kopš pērnā gada oktobra ārstēšanos var saņemt visi HIV pozitīvie pacienti. Iepriekš ārstēšanos vai antiretrovīrusu terapiju nozīmēja tikai slimniekiem, kuriem imūnšūnu līmenis asinīs bijis zemāks nekā 500 uz vienu mililitru. Taču 2018. gadā ārstēšanos saņēma tikai 2665 HIV inficēties, liecina Nacionālā veselības dienesta dati.

Iepriekš rakstīts, ka saskaņā ar pētījuma "HIV inficēto stigmatizācijas indekss" datiem g18% inficēto slēpj diagnozi no ģimenes, 24% neko nestāsta draugiem, bet 92% nesniedz informāciju darba devējiem. Pie tam 26-43% aptaujāto atzina, ka HIV statusa dēļ jūtas vainīgi, zaudē pašpārliecību, atsakās veidot attiecības un apmeklēt sabiedriskus pasākumus.

Ziņu lente
0