RĪGA, 6. augusts — Sputnik. Starptautiskās Vieglatlētikas federāciju savienības prezidenta Sebastjana Kou pienākums bija aizstāvēt kolēģus no Krievijas, "tīros kolēģus", intervijā Sputnik Serbija norādīja Aleksandrs Popovičs, bijušais ministrs divās Serbijas valdībās. Savulaik viņš bija Dienvidslāvijas izlases vieglatlēts un čempions.
Dopinga skandāls: diletantisma, iepriekšēju nodomu un muļķības kombinācija
Pašreizējais Serbijas Demokrātiskās partijas funkcionārs par sevi stāsta, ka bijis visai solīds vieglatlēts Dienvidslāvijas un Eiropas līmenī. Viņš piedalījās 200 m distances skrējienā, dažkārt arī 100 un 400 metru distancēs un piedalījies visās sacensībās, izņemot Olimpiskās spēles. 1992. gada Olimpiādē Barselonā viņš nepiedalījās starptautisko sankciju dēļ. Bijušais sportists ir sašutis par krievu vieglatlētu padzīšanu no Olimpiskajām spēlēm Riodežaneiro.
"Manās acīs pie dopinga skandāla ir novedis tas, kas notiek Eiropā jau ilgus gadus. Acīmredzama ir katastrofiska diletantisma, iepriekšēju nodomu un muļķības neiedomājama kombinācija," – sacīja Popovičs.
Viņš atzīmēja, ka Olimpiskajās spēlēs Rio nevar piedalīties arī krievu vieglatlēti, kuri nekad nav pieķerti par dopinga lietošanu, lai arī izpildījuši nepieciešamās normas, jo WADA apgalvo, ka Krievijā esot krāpušies ar dopingu un sportistu analīzēm.
"Es nezinu, kas notika ar tām analīzēm, tāpēc nevaru teikt, kam taisnība, kam – ne. Esmu bijušais vieglatlēts, kurš saskāries ar tamlīdzīgām problēmām sacensībās sankciju laikā, kas bija tikpat politiskas, kā tās, kas šodien tiek vērstas pret krievu sportistiem, un mans pienākums ir teikt, ka šeit kaut kas nav kārtībā," – uzsvēra Popovičs.
Sports ārpus politikas?
Viņš norādīja, ka no juridiskā viedokļa lēmums pieņemts bez pierādījumiem. Ierēdnis atzīmēja, ka tā pamatā ir shēma "mēs darījām tā, kā mums lika."
"…Šis lēmums patiešām ir nesaprotams. Kaut kādā tiesā tas, protams, tiks anulēts, taču Olimpiāde notiks, un vieglatlēti tajā nepiedalīsies. Tomēr negribētos runāt par tā (lēmuma – red.) juridiskajiem ietvariem: sportisti tika notiesāti bez tiesas, bez pierādījumiem un bez iespējām aizstāvēties," – uzskata ierēdnis.
Viņš atzīmēja, ka noteikums, kas liedz piedalīties Olimpiskajās spēlēs tiem, kuru dopinga analīzes bijušas pozitīvas, ir labs un to būtu vajadzējis ieviest jau agrāk. Taču bijušais sportists uzsvēra: "Šodien šis noteikums darbojas tikai pret krievu sportistiem, nevis pret kādu citu."
"Piemēram, slavenais amerikāņu peldētājs Maikls Felpss vai amerikāņu sprinteri arī tika pieķerti dopinga lietošanā. Tomēr viņi nez kāpēc var piedalīties Olimpiādē, bet krievu sportisti, kuru pozitīvie dopinga rezultāti nav pierādīti, to nevar. Kur tad slēpjas starpība?" – Popovičs bija neizpratnē.
Politiķis ir pārliecināts, ka šeit iejaukusies politika.
"Tas ir skaidrs – politika. Pēc būtības, politikai un sportam ir jābūt nošķirtiem vienam no otra, bet patiesībā diemžēl mēs redzam, ka, piemēram, SOK viss notiek pavisam otrādi," – piebilda Popovičs.