01:42 25 Februāris 2021
Tiešraide
  • USD1.2146
  • RUB89.4919
Pasaulē
Saņemt īso saiti
56

ASV Enerģētikas ministrija iesaka kavēt Maskavas un Pekinas darbu ciešu attiecību veidošanai ar "virkni Austrumeiropas un Āfrikas valstu".

RĪGA, 24. aprīlis — Sputnik. ASV pienākums ir izspiest Krieviju un Ķīnu no kodoltehnoloģiju tirgus un ieņemt līdera vietu šajā jomā, uzskata ASV Enerģētikas ministrijas stratēģijas autori, vēsta RIA Novosti.

"Galu galā ASV valdība izies tirgos, kur pašlaik dominē Krievijas un Ķīnas valsts kompānijas, un atjaunos mūsu pozīciju – pasaules līderis no labāko tehnoloģiju eksporta viedokļa kodolenerģētikas jomā, kā arī stingrus neizplatīšanas standartus," teikts resora vietnē publicētajā dokumentā. Tas pašlaik iesniegts izskatīšanai prezidentam Donaldam Trampam.

Rivnes AES, foto no arhīva
Пресс-служба президента Украины

Cita starpā ASV Enerģētikas ministrija iesaka kavēt Maskavas un Pekinas darbu ciešu attiecību veidošanai ar "virkni Austrumeiropas un Āfrikas valstu".

Tāpat autori iesaka piešķirt ASV Kodolregulēšanas komisijai pilnvaras "noraidīt Krievijā un Ķīnā ražotas kodoldegvielas importu ar mērķi sekmēt nacionālo drošību".

"Citu valstu uzņēmumu spēja nodrošināt kodoldegvielas pārstrādes ciklu ar mērķi sasniegt dominējošās pozīcijas tirgū un stabilas divpusējās attiecības var radīt nopietnu ģeopolitisko izaicinājumu Savienotajām Valstīm," teikts stratēģijā.

Šī iemesla dēļ autori iesaka samazināt kodoldegvielas apjomu, ko ASV ļauts ievest no Krievijas. Piemēram, runa ir par pretestību valsts korporācijas "Rosatom" kompānijas TVEL darbībai.

2016.gadā TVEL parakstīja pirmo līgumu ar vienu no AES operatoriem savienotajās valstīs par savas kodoldegvielas "TVS-Kvadrat" izmēģinājumu rūpniecisko ekspluatāciju.

Iepriekš vēstīts, ka "Rosatom" ārvalstu pasūtījumu apjoms desmit gadu periodam 2019.gada nogalē veidoja 133-135 miljalrdus dolāru. Pasūtījumu portfelis desmit gadu periodā ietver šajā termiņā izpildāmos kontraktus.

"Rosatom" ārvalstu pasūtījumu portfeli veido ne tikai līgumi par atomstaciju energobloku būvi, bet arī kontrakti citās miermīlīgā atoma sfērās. Patlaban šajā "krājkasītē" dažādos realizācijas posmos ir 36 AES energobloku projekti dažādās pasaules valstīs.

Pēc temata

Eksperts pastāstīja par neparastiem "Rosatom" projektiem Ziemeļu jūras ceļā
Krievija nopelnīs uz globālās sasilšanas rēķina
BelAES ir gatava kodoldegvielas ievešanai pirmā energobloka palaišanai
Tagi:
kodoltehnoloģijas, Krievija, Ķīna, ASV

Galvenie temati