23:11 22 Novembris 2019
Tiešraide
  • USD1.1058
  • RUB70.4361
Polijas karogs

Polija informē par tiesībām uz reparācijām no Krievijas par 1921. gada "Rīgas miera līgumu"

© Sputnik / Aleksey Vitvitsky
Pasaulē
Saņemt īso saiti
44

Polijas politiķi uzskata, ka Krievijai – "Padomju Krievijas likumīgajai mantiniecei" vajadzētu padomāties" par to, ko darīt ar Rīgas miera līgumu.

RĪGA, 2. septembris — Sputnik. Polija vēlas panākt kara reparācijas ne vien no Vācijas, bet arī no Krievijas, paziņoja Varšavā valdošās partijas "Likums un taisnīgums (PiS) politiķi, vēsta RIA Novosti.

Pēc Polijas Saeimas PiS deputāta Jana Mosiņska teiktā, ko citē Polijas radio, prasība "apsēsties pie sarunu galda un parunāt par to, kā varētu veikt šīs kara reparācijas," esot taisnīga. Tieslietu ministra vietnieks Patriks Jakijs savukārt norādīja, ka Polija pēc 1945. gada "tērējusi triljoniem zlotu" valsts atjaunošanai pēc Otrā pasaules kara.

"Iedomājieties, ka mēs šo naudu būtu tērējuši Polijas attīstībai, nevis kara postījumu atjaunošanai. Polija šodien būtu divreiz spēcīgāka ekonomiski, mēs visi nopelnītu divreiz vairāk, tāpat kā rietumos, ja nebūtu šie kara postījumi," — viņš atzīmējis.

"Atbildība jāuzņemas vācu valstij. Par to nav šaubu," – pārliecināts tieslietu ministra vietnieks. Turklāt politiķi uzskata, ka Polija ir tiesīga pieprasīt kara reparācijas ne tikai Vācijas, bet arī no Krievijas.

Mosiņskis atgādināja, ka 1921. gadā tika parakstīts "Rīgas miera līgums" par Padomju Savienības un Polijas kara beigām, uz kura pamata padomju Krievijai nācās izmaksāt Polijai 30 miljonus zelta rubļu. Viņš uzsvēra, ka šīs kompensācijas netika izmaksātas. Taču tas saistīts ar padomju puses pretenzijām pret Poliju attiecībā uz tās līguma daļas ievērošanu.

Viņaprāt, Krievijai – "Padomju Krievijas likumīgai mantiniecei" vajadzētu padomāties", ko darīt ar Rīgas miera līgumu."Krieviem ir arī jāuzņemas atbildība par to, ko nodarījuši Polijai," — piekrita Jakijs.

Iepriekš Polijas premjerministre Beāte Šidlo paziņoja, ka Varšavai ir tiesības uz reparācijām no VFR, un viņa uzskata Otrā pasaules karā republikai nodarīto zaudējumu atlīdzināšanu par taisnības atjaunošanu.

Potsdamas konferences laikā 1945.gadā tika panākta vienošanās, saskaņā ar kuru Polija saņēma daļu no PSRS reparācijām, kas nāca no Vācijas austrumu zonas. Dažus gadus pēc tam PSRS un Polijas Tautas Republika (PTR) noslēdza vienošanos, ar kuru no 1954. gada tika pārtraukta reparāciju pieprasīšana no Vācijas Demokrātiskās Republikas (VDR).

Pēc pašreizējās Polijas valdības viedokļa, lēmums par PTR atteikšanos no reparācijām tika pieņemts PSRS spiediena iespaidā un netika nostiprināts likuma kārtībā, tādēļ faktiski valsts nav atteikusies no Otrā pasaules kara laikā nodarīto zaudējumu atlīdzināšanas. Pēc valdošās partijas "Likums un taisnīgums" līdera Jaroslava Kačiņska vārdiem, šie zaudējumi joprojām nav atlīdzināti.

Pēc temata

Polija – Vācijai: mēs izglābām jūs no krieviem. Maksājiet
Polijas premjerministre: Varšavai ir tiesības uz reparācijām no Vācijas
Merkele un Junkers draud Polijai ar nepatikšanām

Galvenie temati