12:29 29 Oktobris 2020
Tiešraide
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Pasaulē
Saņemt īso saiti
56

Galvenā problēma, kuras rezultātā cieš Ukrainas kodolenerģētika, ir korupcija, kas pārņēmusi visu valsti. Tā rada bezatbildību un nolaidību kodolenerģētikas infrastruktūrā, ar kuras palīdzību valstī tiek ražoti 53% enerģijas.

RĪGA, 31. marts — Sputnik. Stāvoklis Ukrainas kodolenerģētikas nozarē ir visai bīstams, un Černobiļas AES avārijai līdzīga incidenta risks ir daudz lielāks, nekā pieņemts uzskatīt, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz avīzē Washington Times publicēto rakstu.

Galvenā problēma, kuras rezultātā cieš Ukrainas kodolenerģētika, ir korupcija, kas pārņēmusi visu valsti, vēsta izdevums. Tā rada bezatbildību un nolaidību kodolenerģētikas infrastruktūrā, ar kuras palīdzību valstī tiek ražoti 53% enerģijas.

Rostislavs Iščenko
© Sputnik / Vladimir Trefilov

Visu valsts kodolobjektos notiekošo teorētiski vajadzētu kontrolēt valsts Kodolenerģētikas regulēšanas inspekcijai, kas saskaņā ar likumu ir neatkarīga iestāde. Taču pēdējo gados ieraksts, ka iestādes vadītāju amatā ieceļ valsts kompānija "Energoatom", un neatkarīgs vēlēšanu process netiek organizēts, paskaidro autors. Rezultātā veidojas situācija, kurā regulējošā iestāde faktiski ir pakļauta kontrolējamajai organizācijai, un, ja "Energoatom" vadība nespēj garantēt drošības standartu ievērošanu, tā vienkārši informē par to kontrolējošo iestādi, kas savukārt pagarina kļūmju novēršanas termiņus, ignorējot drošību.

Pie tam daudzi amati Ukrainas Kodolenerģētikas regulēšanas inspekcijā nav aizņemti. Kā piemēru raksta autors min valsts atomenerģētikas un radiācijas drošības inspektora amatu, kas nav aizņemts jau trīs gadus.

Šajā bezatbildības stāvoklī "Energoatom" neuzskata par nepieciešamu stingri ievērot Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras (IAEA) ieteikumus un izmantot pārbaudītas kompānijas materiāltehniskās apkalpošanas darbu veikšanai. Tā vietā iestāde vēršas pie aizdomīgām firmām, kam nav nekādas darba pieredzes nozarē. Starptautisko kontroles organizāciju parbaudes notiek reti un lielākoties ir vienkārši demonstratīvas, raksta izdevums.

Pie tam rietumvalstis uzstājīgi popularizēja kompānijas Westinghouse — Japānas korporācijas Toshiba uzņēmuma — produkciju kā alternatīvo degvielu AES Ukrainā un Austrumeiropā. Tas notika nevis drošības vai rentabilitātes apsvērumu dēļ, bet gan ar mērķi kaitēt Krievijas interesēm reģionā, uzskata autors. Taču problēma ir tā, ka Ukrainas reaktoriem Westinghouse degviela ir sliktāk piemērota nekā Krievijas produkcija, tāpēc rodas avārijas risks. Piedevām 2017. gada 29. martā Westinghouse uzsāka bankrota procedūru, tāpēc tās ražotās degvielas tālāka izmantošana Ukrainas AES ir apšaubāma.

Atliek tikai cerēt, ka Kijeva apzināsies risku, ko rada valsts kodolenerģētikas nozares stāvoklis, un ar ko tas draud ne tikai valsts iedzīvotājiem, bet arī visai Eiropai, un spēs novērst Černobiļas traģēdijas atkārtošanās risku, cer raksta autors.

Pēc temata

Černobiļas Stokholmas sindroms
Jaunie amerikāņu karaspēki un radioaktīvie atkritumi Baltijas valstīs
Kam vajadzīga Baltkrievijas AES demonizācija?
Ukraina cels radioaktīvo atkritumu glabātuvi pie Baltkrievijas robežas
Vācieši iepērk jodu, paturot prātā avārijas iespēju tuvējā AES

Galvenie temati