07:37 27 Marts 2017
Rīga+ 4°C
Tiešraide
LGBT karogs

The Washingon Post: transpersonu tiesības Eiropas valstīs

© REUTERS/ Mike Blake
Pasaulē
Saņemt īso saiti
25

Tiem, kas nosoda Donaldu Trampu par uzbrukumu LGBT tiesībām, vajadzētu pavērot Latviju, Lietuvu un vēl deviņas Eiropas Savienības valstis, kurās transpersonu problēmas ir daudz nopietnākas nekā ASV.

RĪGA, 27. februāris — Sputnik. Eiropas valstis bieži nosoda ASV prezidentu Donaldu Trampu par uzbrukumu LGBT tiesībām, taču to likumdošana nebūt nav tik liberāla kā Savienotajās Valstīs, raksta The Washington Post.

Cilvēktiesību aizstāvji bija sašutuši par to, ka Tramps atcēlis vadlīnijas, kas deva tiesības transpersonām izmantot tualetes atbilstoši dzimumam, ar kādu tās sevi identificē. Taču viņi nemana transpersonu tiesību pārkāpumus Eiropā. 

Daudzās Eiropas valstīs transpersonas nevar oficiāli nomainīt dzimumu dokumentos, ja nav veikta sterilizācija. Šī operācija nav obligāta, un daudzi no tās atsakās, taču dzīve ar neizlabotiem dokumentiem ir sarežģījumu pilna.

Pie tam dažās Eiropas valstīs transpersonas pirms dokumentu nomaiņas ir spiestas saņemt diagnozi "dzimuma identitātes traucējumi", kas līdz pērnajam gadam bija iekļauta Pasaules veselības aizsardzības organizācijas sarakstos kā psihiska slimība.

Šie noteikumi ir ieviesti 17 valstīs, no kurām vienpadsmit (Beļģija, Somija, Latvija, Lietuva, Čehija, Slovākija, Slovēnija, Rumānija, Bulgārija, Horvātija un Grieķija) ir Eiropas Savienības dalībvalstis. Tiesa, pakāpeniski situācija mainās. Pagājušajā gadā Francija, sekojot Norvēģijas un Īrijas pēdās, atteicās no transpersonu obligātās sterilizācijas. Zviedrijā valdība nolēmusi spert vēl soli uz priekšu un apsolījusi kompensāciju tiem, kas veikuši sterilizāciju līdz 2013. gadam, kad tika atcelts attiecīgais likums.

Tiesa, stingru likumu piekritēji nepadodas un apgalvo, ka prasība veikt sterilizāciju ir nepieciešama, lai pārliecinātos par to, ka transpersonas, kas vēlas nomainīt dokumentus, ir pieņēmuši nelokāmu lēmumu šajā jautājumā.

Pēc temata

Valdošā koalīcija neatbalsta iespēju reģistrēt viendzimuma partnerattiecības
XXL beigas: pārāk liels izmērs mīlai
Baltic Pride piedalās diplomāti
Somijas parlaments apstiprinājis likumu par viendzimuma laulībām
Igaunijā reģistrētas pirmās viendzimuma laulības
Skotijas baznīca atļāvusi viendzimuma laulības saviem garīdzniekiem

Galvenie temati

 • Gājiens Minskā Gribas dienas laikā

  Eiropas Savienība norāda, ka Baltkrievijas varasiestāžu rīcība attiecībā uz viedokļu izteiksmes brīvības apspiešanu neatbilst Minskas pasludinātajai valsts demokratizācijas politikai.

  25
 • Aizliegts iebraukt

  Kārtējā ASV sankciju sarakstā iekļauti astoņi Krievijas uzņēmumi. Krievijas ĀM pauda neizpratni par jaunajām sankcijām, savukārt sankciju sarakstā iekļauto kompāniju pārstāvji paziņoja, ka ierobežojumi dāvās papildu stimulu jaunu tirgu meklējumiem.

  17
 • Ķīpsala, Rīgas Tehniskās universitātes ēku komplekss

  Mazā saliņa zem Vanšu tilta, kas reiz deva vien patvērumu zvejniekiem, tagad ir apaugusi ar dambjiem un dažu gadu desmitu laikā pamanījusies sapulcēt virkni svarīgu pilsētas objektu. Pie tam salai ir kāda īpatnība, kas ļauj tai izcelties starp citiem Rīgas rajoniem.

  7