07:48 24 Februāris 2020
Tiešraide
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Politika
Saņemt īso saiti
23

Berlīnē saskaņoto dokumentu Lībijas jautājumā apstiprinās ANO Drošības padomē un tas veidos konflikta politiskās noregulēšanas elementu.

RĪGA, 20. janvāris – Sputnik. Starptautiskā konference Lībijas jautājumā Berlīnē ilga gandrīz piecas stundas. Vācijas kanclere Angela Merkele pastāstīja, ka pasākumam bija liela loma ar mērķi atbalstīt ANO pūliņus noregulēt situāciju Lībijā, vēsta Sputnik Baltkrievija.

"Šeit, Berlīnē, mums aizritēja ļoti intensīvas konsultācijas. Mums izdevies sniegt savu ieguldījumu, piešķirt jaunu impulsu politiskajam procesam Lībijā, lai atnestu pasauli valstij un Lībijas tautai. Es ticu, ka konference Berlīnē atbalstījusi miera procesu ANO paspārnē," teica Merkele noslēguma preses konferencē.

Politiķe norādīja, ka Berlīnē saskaņoto dokumentu apstiprinās ANO Drošības padome un tas kļūs par politiskā noregulējuma elementu.

"Šodien pieņemtos dokumentus nāksies apstiprināt ANO Drošības padomē," viņa teica un piebilsa, ka dokumenti veidos Lībijas krīzes politiskās noregulēšanas elementu.

Merkele uzsvēra: puses vienojušās par to, ka tiks izstrādāts visaptverošs noregulēšanas plāns.

Vienota pozīcija

Vācijas kanclere atzīmēja, ka starptautiskās konferences dalībvalstis bijušas vienisprātis: jāsaglabā ieroču embargo pret Ziemeļāfrikas valsti.

"Mēs izdzirdējām visu pārrunu dalībnieku saistības – viņi apņēmās nesniegt nekādu tālāku atbalstu konflikta pusēm. Tas attiecas uz militāro palīdzību. Tādējādi tiks ievērots ieroču embargo un pamiers," viņa teica.

"Šajā kontekstā mēs varēsim iet tālāk," uzsvēra Merkele.

Militārā komisija "5 pret 5"

Lībijas pārstāvji vienojās veidot militāro komisiju "pieci pret pieciem" un nosauca tās locekļus, atklāja Vācijas kanclere.

"Vissvarīgākais ir tas, ka Lībijas pārstāvji, piemēram, ģenerālis Haftars un Saradžs vienojās par nākamajiem iecerētajiem pasākumiem, ko ierosināja ANO ģenerālsekretārs un (ANO speciālais vēstnieks Lībijas jautājumos – red.) Salame kungs. Starp tiem ir militārā komisija "pieci pret pieciem"," pastāstīja Merkele.

"Tagad tiks nosūtīti ielūgumi tiem, kuri strādās šajā komisijā. Tam jākļūst par pamatu, lai mēs varētu miera līgumu pārvērst par konsolidētu pamieru," atzīmēja kanclere.

Konferences dalīnieki Berlīnē atsevišķi apspriedās ar Lībijas nacionālās armijas komandieri ģenerāli Halifu Haftaru un Nacionālās saskaņas valdības vadītāju Faiezu Saradžu. Abas puses netikās.

"Mēs runājām ar viņiem atsevišķi, jo abu pušu domstarpības ir tādas, ka neļauj viņiem sarunāties vienam ar otru. Viņi nepiedalījās konferencē, taču atradās tur, tiesa, ne vienā telpā," Merkele pastāstīja preses konferencē.

Savukārt ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterešs pavēstīja, ka militārā komiteja, kuras uzdevums ir noregulēt krīzi Lībijā, sapulcēsies Ženēvā dažu nākamo dienu laikā.

Konference par konflikta noregulēšanu Lībijā notika svētdien Berlīnē, tajā piedalījās Krievijas, ASV, Turcijas, Ēģiptes, ES, ANO un citu valstu pārstāvji.

Jau 13.janvārī Maskavā notika pārrunas Lībijas jautājumā ar Krievijas un Turcijas dalību. Nebūt ne visus jautājumus izdevās atrisināt Krievijas galvaspilsētā. Lībijas nacionālās armijas komandieris maršals Halifa Haftars pameta Maskavu, neparakstot vienošanos par pamieru ar Nacionālās saskaņas valdības premjerministru Faiezu Saradžu. NSV delegācija parakstīja vienošanos un devās uz Stambulu.

Pēc temata

Rokasspiedieni, "Megxit" un mazliet krieviski: Berlīnē tikušies līderi
Turcijas parlaments devis atļauju bruņoto spēku nosūtīšanai uz Lībiju
Drudzis visā pasaulē. Krievijas ārlietu ministrs iezīmējis galvenās problēmas
Amerikāņu eksperts: tikai Putins varēs vest pie prāta Irānu un ASV

Galvenie temati