14:48 02 Jūnijs 2020
Tiešraide
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Ekonomika
Saņemt īso saiti
21

Alus darītāji piedāvā atgriezt akcīzes alum 2019. gada līmenī, lai izvairītos no "akcīzes kara" ar Lietuvu.

RĪGA, 24. janvāris – Sputnik. Iesaldējot akcīzes nodokļa likmi stiprajiem dzērieniem, Latvija riskē uzsākt "akcīzes karu" ar Lietuvu, uzskata Latvijas Alus darītāju asociācijas un Latvijas Alus darītāju savienības pārstāvji, raksta Tvnet.

2019. gada vasarā tika pieņemts lēmums samazināt akcīzi stiprajiem dzērieniem, savukārt alum akcīzes likme palika nemainīga. Pēc tam alus pārdošanas apjomi pierobežas reģionos strauji nokritās, 2019. gada ceturtajā ceturksnī samazinoties uz pusi.

Tas norāda uz nevienlīdzīgajiem konkurences nosacījumiem, jo pircēji akcīzes nodokļa dēļ izvēlas stipros dzērienus, pateica Latvijas Alus darītāju savienības izpilddirektors Pēteris Liniņš. Arī pastāvīga "raustīšana" ietekmē alus nozares konkurētspēju un neļauj plānot attīstību ilgtermiņa perspektīvā.

Par kompromisa variantu Latvijai kļūtu atgriešanās pie 2019. gada nodokļu likmēm, kuras ir tuvākas Lietuvas līmenis, pie tam akcīze paliktu zemāka, nekā kaimiņvalstīs, uzskata alus darītāju uzņēmumu pārstāvji.

Pērnā gada vasarā Viļņas institūta pētījums parādīja, ka Lietuvai jāveido sava akcīžu politika, reaģējot uz kaimiņvalstu lēmumiem, jo citādi tā riskē atbalstīt un veicināt to tirgus uz pašmāju ražotāju un pārdevēju rēķina. Turklāt šāds nodokļu apmēra pārskats ir jāveic katru gadu – reaģējot uz ienākumu un akcīžu izmaiņām kaimiņvalstīs.

Taču šobrīd Lietuva tiecas ne tik daudz pēc alkohola pārdošanas ienākumu izaugsmes, cik pie alkoholisko dzērienu patēriņa, ar alkoholu saistīto slimību skaita un alkoholisma mirstības samazināšanas. Pasaules veselības organizācija uzskata Lietuvu par dzerošāko valsti pasaulē.

Pēc temata

Vairāk kontrabandas un pašbrūvētā: kā iedzīvotāji reaģēs uz akcīzes pieaugumu
Varu ieliet benzīnu Lietuvā un visur, kur ir lētāk: eksperts par akcīzes celšanu Latvijā
Kara nebūs: Kariņš un Ratass ir gatavi apspriest akcīzes

Galvenie temati