01:26 29 Novembris 2020
Tiešraide
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Ekonomika
Saņemt īso saiti
62

Nestabilā politiskā situācija, kā arī ilgā valdības veidošana nav ietekmējusi nedz Latvijas ilgtermiņa reitingu, nedz kredītreitingu.

RĪGA, 25. marts – Sputnik. Starptautiskā kredītreitingu aģentūra S&P Global (S&P) saglabājusi Latvijas ilgtermiņa reitingu, vēsta Rus.tvnet.lv.

Latvijas ilgtermiņa reitings saglabāsies "A" līmenī.

Kredītreitings īstermiņa saistībām arī tika saglabāts un turpina palikt "A-1" līmenī.

Abiem reitingiem saglabāts stabils vērtējums nākotnei.

Neraugoties uz politisko nestabilitāti valstī, tostarp ārkārtīgi ilgo valdības veidošanu, aģentūra kopumā uzskata politisko lēmumu pieņemšanas procesu par efektīvu un prognozē, ka līdzšinējā politika tiks turpināta.

Aģentūra paskaidroja, ka Latvijas publisko finanšu stāvoklis atbilst noteiktajam reitingam, jo parāda un IKP attiecība Latvijā ir viena no zemākajām ES, un kopumā budžeta deficīts ir ierobežots.

Ko gaidīt

Saskaņā ar S&P aprēķiniem Latvijas IKP pieaugums sekojošajos gados sastādīs vidēji 3%.

Saskaņā ar aģentūras vērtējumu aktivitāte celtniecībā turpinās būt augsta, kamēr tiks saņemti ES līdzekļi, un sasniegs maksimumu 2020.-2021. gadā, savukārt pēc 2022. gada izaugsme celtniecībā apstāsies.

Reāla algu pieauguma fonā par 6-7% gadā tiek gaidīts, ka patēriņa līmenim būs arvien lielāka loma IKP pieaugumā. Taču S&P brīdina, ka arvien saspringtāka situācija darba tirgū var kļūt par ievērojamu šķērsli ekonomikas attīstībai, ja situācija netiks kontrolēta. Tā kā algu kāpums apsteidz produktivitātes izaugsmi, ārējās konkurētspējas saglabāšanai nepieciešamas investīcijas, kas veicina produktivitāti, iesaka S&P.

Riskus Latvijas ekonomikas perspektīvām rada arī ārējā vide. Vairāk nekā 70% Latvijas eksporta iet uz citām ES valstīm, tostarp 5% uz Apvienoto Karalisti, tāpēc ekonomiskās izaugsmes samazināšanās eirozonā un iespējamais haotiskais Brexit var būtiski ietekmēt Latvijas ekonomiku. Tāpat ietekmi var radīt arī spriedze pasaules tirdzniecībā un sankciju pastiprināšana pret Krieviju, norādīja S&P.

Pēc temata

"Iedzīvotāju ienākumi" iedragājuši Latvijas pozīcijas ekonomiskās attīstības reitingā
Latvija, Lietuva, Bulgārija un Rumānija pievīlušas visu Eiropu: krities ESAO reitings
Latvija – viena no līderēm mājokļa cenu palielināšanās reitingā pasaulē
Latvija izrādījusies priekšpēdējā vispasaules ietekmes reitingā

Galvenie temati