21:54 30 Septembris 2020
Tiešraide
  • USD1.1708
  • RUB91.7763
Ekonomika
Saņemt īso saiti
Baņķieru nedienas Latvijā (92)
21

Eiropas Centrālās Bankas lēmums neietekmē kreditoru prasību apstrādes procesu.

RĪGA, 12. jūlijs – Sputnik. Likvidējamai ABLV Bank anulēta kredītiestādes darbības licence, paziņojusi Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK).

​"Šis ir plānots un likumsakarīgs solis bankas pašlikvidācijas procesā un tas nekādā veidā neietekmē pašlikvidācijas procesa gaitu," — teikts FKTK vadītāja Petera Putniņa paziņojumā.

Eiropas Centrālās Bankas (ECB) lēmums stājies spēkā 11. jūlijā, plkst. 24:00 pēc Latvijas laika. Tas pieņemts, ņemot vērā šogad 5. martā saņemto bankas akcionāru sanāksmes lēmumu par pašlikvidāciju un 12. jūnijā pieņemto FKTK lēmumu atļaut bankai uzsākt pašlikvidācijas procesu.

ECB
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Latvijas Vēstnesis publicēja paziņojumu par bankas likvidāciju 18. jūnijā. ECB lēmums neietekmē ABLV Bank kreditoru prasību apstrādes procesu, kuri var iesniegt prasības trīs mēnešu termiņa laikā kopš publikācijas brīža, tātad līdz 18 septembrim.

Februārī ASV Finanšu ministrija apsūdzēja ABLV Bank — otru lielāko banku Latvijā, kura ir lielākā neatkarīgā privātbanka valstī, naudas atmazgāšanā, sakaros ar transakcijām, kuras saistītas ar Ziemeļkoreju, un ierēdņu uzpirkšanā. Neskatoties uz to, ka bankā apsūdzības nosauca par "neredzētu apmelošanu", beigās ABLV bija spiesta uzsākt pašlikvidācijas procesu.

Eiropas Centrālā Banka (ECB) pieņēma lēmumu neglābt banku un uzsākt tā likvidācijas procesu. FKTK, pildot ECB instrukcijas, kopš 19. februāra ieviesa ierobežojumus maksājumu operācijām ABLV Bank, savukārt naktī uz 24. februāri, ņemot vērā to, ka ECB nelika atcelt bankai noteiktos ierobežojumus, pieņēma lēmumu par noguldījumu nepieejamību, lai nodrošinātu garantēto atlīdzinājumu izmaksāšanu bankas klientiem.

Maijā ABLV Bank un tā lielākie akcionāri iesniedza Eiropas Savienības tiesā prasības pret ECB un Vienoto noregulējuma valdi (VNV). Prasībās tiek minēti šo struktūru pārkāpumi, kuri tika pieļauti attiecībā pret banku, — pilnvaru pārsniegšana, līdzvērtības un vienādas attieksmes principu neievērošana un citi. Tāpat prasībās tiek uzskaitīti nopietni iebildumi pret veidu, kādā tika pieņemti lēmumi attiecībā pret banku.

Deviņpadsmitajā jūnijā FKTK atļāva ABLV Bank veikt kontrolētu pašlikvidācijas procesu, kurš, kā plānots, ilgs apmēram piecus gadus. Pienākumus attiecībā pret likvidējamo banku jāizpilda kā tas tika darīts arī iepriekš. Līdz ar pašlikvidācijas sākšanos bankas padome un valde zaudē savas pilnvaras, savukārt par iestādi, kura pieņem lēmumus, kļūst likvidācijas komiteja četru likvidatoru sastāvā. Kreditoru prasību pieņemšana ABLV Bank sākās 18. jūnijā un ilgs līdz 18. septembrim.

Bankas likvidatoru komandā ir zvērināts advokāts, maksātnespējas administrators Elvijs Vēbers, nekustamā īpašuma un finanšu speciālists Andris Kovaļčuks, zvērinātā advokāte, Latvijas biroja Sorainen vadošā partnere Eva Berlausa un korporatīvo finanšu eksperts Arvīds Kostomārovs.

Temats:
Baņķieru nedienas Latvijā (92)

Pēc temata

ABLV atļauts veikt pašlikvidāciju
ABLV līdzīpašnieks apsūdz Rimšēviču apmelošanā
ABLV Bank pastāstīja, cik samaksās likvidatoriem
Latvija atteica amerikāņiem ABLV Bank likvidēšanas uzraudzībā

Galvenie temati