16:05 15 Aprīlis 2021
Tiešraide
  • USD1.1964
  • RUB90.5504
Krievijā
Saņemt īso saiti
65

Krievijas Konstitūcijas preambulā ir jāiekļauj vēstures pamata punkti, tostarp arī valsts – Otrā pasaules kara uzvarētājas statuss, uzskata Krievijas senators Aleksejs Puškovs.

RĪGA, 28. janvāris — Sputnik. Krievijas Konstitūcijas grozījumu izstrādes darba grupas loceklis, senators Aleksejs Puškovs ierosina nostiprināt Pamatlikumā valsts – Otrā pasaules kara uzvarētājas statusu. Pēc viņa domām, šis jautājums ir aktuāls, ņemot vērā vairāku valstu centienus izkropļot vēsturi. Citu starpā viņš minēja arī Latviju, vēsta RIA Novosti.

Politiķis norādīja, ka KF Konstitūcijas preambula ļauj to paplašināt ar mērķi iekļaut "vairākus mūsu nacionālās un vēsturiskās pastāvēšanas pamata aspektus". Pēc viņa domām, pie tamlīdzīgiem grozījumiem pieder arī nostādne par valsti – uzvarētāju Otrajā pasaules karā.

"Es tomēr tajā vai citā formā atzīmētu mūsu uzvaru Otrajā pasaules karā, mūsu valsts-uzvarētājas statusu, jo tas nosaka mūsu pastāvēšanu - gan iekšējo, gan starptautisko," teica Puškovs.

Senators akcentēja, ka patlaban turpinās uzbrukumi vēsturei, dažas valstis cenšas to izmainīt. Kā piemēru senators minēja Latvijas Ārlietu ministrijas ziņojumu, kurā Maskava tiek apsūdzēta par Eiropas vēstures nepareizu interpretāciju un starptautisko normu pārkāpumu.

"Šī ziņojuma autoru zināšanai man jāsaka, ka nepastāv nekādas citas starptautiskās normas, izņemot tās, ka Krievija ir atzīta par uzvarētāju Otrajā pasaules karā uz ANO Statūtu, Teherānas, Jaltas un Potsdamas konferenču lēmumu pamata," bija spiests atgādināt politiķis.

Atgādināsim, ka Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs gadagrāmatas "Latvijas ārējā un drošības politika" prezentācijā paziņoja, ja šis gads nesīs jauna veida konfrontāciju vēstures telpā. Pēc viņa domām, aiz Krievijas augstāko amatpersonu paziņojumiem par Otrā pasaules kara notikumiem slēpjas ne tikai vēsturiskais, bet arī politiskais konteksts.

© Sputnik / Алексей Витвицкий

Viņš atzinīgi novērtēja Saeimas darbu, kas skaidri formulējusi Latvijas nostādni un pauda solidaritāti ar Poliju un citām Baltijas valstīm.

16.janvārī Saeima pieņēma rezolūciju, kurā pārmeta Maskavai vēstures izkropļošanu un centās uzvelt PSRS atbildību par Otrā pasaules kara sākumu līdz ar nacistisko Vāciju. Rezolūcija netika pieņemta vienbalsīgi, virkne deputātu atzīmēja, ka valdošie politiķi atkal cenšas novērst tautas uzmanību no aktuālām problēmām un pārslēgties uz austrumu kaimiņa iedomāto ļauno uzvedību.

Krievijas vēstniecība Latvijā norādīja, ka Saeimas rezolūcija ir zaimojoša un amorāla, kā arī atgādināja, ka Latvija arī iepriekš sagrozījusi pirmskara notikumus un pacēlusi vēstures pārrakstīšanu valsts prioritātes rangā.

Pēc temata

Visīstākā elle: KF izvērtējuši Polijas plānus aizliegt Krievijas vēstures redzējumu
Zaimojošs "produkts": KF vēstniecība par Latvijas Otrā pasaules kara vēstures rezolūciju
Karš sen jau ir beidzies: deputāti izvērtēja rezolūciju par vēstures sagrozīšanu
Krievija ar patiesību aizbāzīs mutes tiem, kuri kropļo vēsturi, tiekdamies pēc pašlabuma

Galvenie temati