19:46 07 Maijs 2021
Tiešraide
  • USD1.2059
  • RUB89.4671
  • RUB89.4671
Krievijā
Saņemt īso saiti
130

Tikai Latvijas šprotēs vispār netika konstatēts benzopirēns – viela, kura veidojas kūpināšanas procesā, savukārt zivju krāsa zelta vietā ir tumši-sudrabaina.

RĪGA, 16. decembris – Sputnik. Viskrievijas Patērētāju savienības Ekspertu centrs "Roskontroļ" veica piecu zīmolu šprotu izpēti: "5 morej", "BARS", Gold Fish, "Glavprodukt" un "KAIJA" (Latvija). Visi produkti pārbaudi ir izturējuši, taču ar vairākām piezīmēm. Piemēram, Latvijas šprotēs tauku saturs izrādījās trīs reizes lielāks, nekā norādīts, savukārt krāsa neatbilda Krievijas GOSTam. Toties tajās nav benzopirēna – šī kancerogēnā viela kļuva par lūzuma punktu daudzām Latvijas kompānijām, kurām "Rosseļhoznadzor" aizliedza izplatīt savu produkciju Krievijā.

Pārbaudīto šprotu vidū vissāļākās bija "BARS", savukārt vismazāk sāls bija "5 morej" un "KAIJA" paraugos.

Attiecībā uz zivjādas krāsu: Krievijas zīmoliem ir vienveidīga zeltaina vai tumši-zeltaina nokrāsa. Savukārt Latvijas šprotes ir tumši-sudrabainas, kas neatbilst GOSTam, kaut gan Latvijas produkcijai arī nav jāatbilst tam. Marķējumā vispār nav norādīts normatīvais dokuments, atbilstoši kuram šīs šprotes tika izgatavotas, teikts "Roskontroļ" atskaitē.

Visvairāk zivju savos konservos liekuma ražotāji "BARS" un "Glavprodukt" – attiecīgi 76% un 78%. pārējiem paraugiem ir 70-71% pamatprodukta satura.

"KAIJA" šprotēs izrādījās trīs reizes vairāk tauku, nekā norādīts uz marķējuma.

Ar drošību viss ir kārtībā visiem pieciem šprotu zīmoliem. Pesticīdi nav atrasti, toksisko vielu daudzums nepārsniedz maksimāli pieļaujamo rādītāju. Tikai "5 morej" paraugā tika atklāts salīdzinoši augsts benzopirēna saturs, taču tas nepārsniedz maksimāli pieļaujamo līmeni. Pārējiem paraugiem benzopirēna saturs iz vēl mazāks, savukārt "KAIJA" paraugā to vispār neatklāja.

Dārgākās šprotes – "KAIJA" – maksā 135 rubļus par bundžu. Savukārt lētākās – Gold Fish – izmaksās 91,75 rubļus.

Atgādināsim, ka 2015. gada jūnija sākumā Krievijas lauksaimniecības produkcijas kontroles organizācija Rosseļhoznadzor aizliedza piegādāt Krievijā zivju produkciju no Latvijas un Igaunijas, ņemot vērā sistemātiskos pārkāpumus, ko iestāde konstatējusi inspekciju gaitā, kā arī kancerogēnā benzopirēna saturu produktos.

2017. gada decembra vidū Rosseļhoznadzor atļāva piegādāt Krievijā šprotes diviem uzņēmumiem no Latvijas un Igaunijas. Piegādes ļauts atjaunot SIA "Karavela" un Igaunijas uzņēmumam DGM Shipping AS. 2019. gada maijā Rosseļhoznadzor anulēja produkcijas importa aizliegumu Igaunijas uzņēmumam Kajax Fishexports AS.

Pēc temata

Krievija var attiecināt dubultu aizliegumu uz Baltijas šprotēm
Cilvēki nevēlas likt šprotes bundžās. "Gamma-A" slēgs ražotni Rīgā
Čehijā no pārdošanas izņemti 24 tūkstoši Latvijas šprotu bundžu
Eirofondi nav izglābuši šprotes: zivju pārstrādes uzņēmumu iekārtas pērk Krievija

Galvenie temati