21:16 29 Marts 2020
Tiešraide
  • USD1.0977
  • RUB86.3819
Krievijā
Saņemt īso saiti
64

Dreifējošās ledus stacijas dāvās iespēju Krievijai sekot klimata pārmaiņām un ledus stāvoklim Arktikā, kā arī sekmēs Ziemeļu jūras ceļa drošību.

RĪGA, 18. maijs — Sputnik. Dreifējošā ledus stacija, kas patlaban top Krievijā, kļūs par okeanoloģijas ledus staciju prototipu. Tās nodrošinās Arktikas akvatorijas jūras vides stāvokļa operatīvos novērojumus, tostarp arī Ziemeļu jūras ceļā un tiek veidotas ar mērķi veicināt reģiona ekoloģiski stabilu attīstību, vēsta Sputnik Igaunija.

Pagaidām Krievijas rīcībā nav savu dreifējošo okeanoloģisko ledus staciju, taču tamlīdzīgas būves jau izmanto ES, ASV, Japānā un Kanādā. Kopumā pasaule ir vairāk nekā simt šādu staciju.

Krievijas Zinātņu akadēmijas P.Širšova vārdā nosauktais Okeanoloģijas institūts izstrādā zemledus zondēšanas automatizēto sistēmu, kas paredzēta jūras vides stāvokļa un meteoroloģisko parametru monitoringam Arktikā, informēja RIA Novosti.

Kāpēc Krievijai nepieciešamas dreifējošās stacijas

Dreifējošās ledus stacijas dāvās iespēju sekot klimata pārmaiņām un ledus stāvoklim, kā arī sekmēs kuģošanas drošību. Līdztekus tās veicinās bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu Arktikā.

Patlaban Krievijā izstrādājamās autonomās ledus stacijas paredzētas arī dabas un antropogēno anomāliju monitoringam, brīdinājumu sniegšanai par stihiskām nelaimēm un tehnogēnām katastrofām. Garās polārās nakts laikā aparāts veikts straumes ātruma vertikālā profila, ūdens temperatūras un sāļainības, kā arī ledus biezuma mērījumus. Monitoringa datus būs iespējams operatīvi saņemt ar satelīta sakaru starpniecību.

2019. gada maijā Krievijas prezidents Vladimirs Putins parakstīja dekrētu, kurā nosprausts uzdevums palielināt pārvadājumu apjomu pa Ziemeļu jūras ceļu līdz 80 miljoniem tonnu līdz 2024. gadam.

2018. gadā sasniegtais apjoms – 20 miljoni tonnu jau trīskārt pārsniedzis padomju laika rekordu, kas tika uzstādīts 1987. gadā. Putins pauda pārliecību, ka nospraustais mērķis ir reāls un aprēķināts uzdevums.

P.Širšova vārdā nosauktais Okeanoloģijas institūts ir lielākais pētniecības centrs Krievijā okeanoloģijas nozarē, Krievijas zinātniski pētnieciskās flotes operators, kas īsteno plašus pētījumus Pasaules okeānā un zinātniski tehnisko darbību okeāna fizikas, ģeoloģijas un ekoloģijas, kā arī jūras tehnikas jomā.

Pēc temata

Draudi Arktikā: kur Latvija meklē ienaidniekus, ASV, Krievija un Āzija meklē resursus
Rietumi gaida "pieklājīgo cilvēku" iebrukumu caur Ziemeļpolu
Uz goda vārda un vienas dzenskrūves. ASV atsakās no Arktikas?
Kurss uz Ziemeļiem. Kā "krievu Arktika" maina Eiropas kartes

Galvenie temati