10:24 02 Jūnijs 2020
Tiešraide
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Krievijā
Saņemt īso saiti
55

Baltkrievija septiņu gadu garumā varēs izmantot naftas produktu dzelzceļu pārvadājumu atlaidi uz Krievijas Ustjlugas ostu.

RĪGA, 20. novembris – Sputnik. RŽD līdz 2025. gada beigām pagarinājušas naftas produktu pārvadājumu atlaidi no Baltkrievijas virzienā uz Krievijas Ustjlugas ostu, kā arī tukšo cisternu pārvadājumiem atpakaļceļā, tiek ziņots kompānijas mājaslapā.

50% atlaide tarifam darbosies attiecībā uz gaišo naftas produktu pārvadājumiem (aviācijas un auto benzīnu, naftas vieglajām eļļām, dīzeļdegvielai, gāzeļļai, alkilbenzola maisījumiem, gāzes kondensātam un tā destilātiem un c.) no Baltkrievijas dzelzceļa stacija Barbarova un Novopolocka virzienā uz Oktobra dzelzceļa ostas stacijām. Tāda pati atlaide darbosies arī tukšo cisternu atpakaļceļam.

Krievija piegādā Baltkrievijai līdz pat 24 miljoniem tonnu naftas, taču, saskaņā ar vienošanos, Minska ir tiesīgā no tām "pārmuitot" 6 miljonus tonnu, savukārt pārējie 18 miljoni tonnu tiek nosūtīti pārstrādei uz NPR. Iekšējā tirgū Baltkrievijas Republika īsteno 25-30% naftas produktu, pārējie nonāk eksportā, tostarp uz Krieviju (ap 2%).

2017. gada augustā Krievijas prezidents Vladimirs Putins izdeva rīkojumu izstrādāt Baltkrievijas naftas produktu, kuri tiek ražoti no Krievijas naftas, eksporta pārslēgšanu uz Krievijas Federācijas ostām. Septembrī Krievijas Enerģētikas ministrija paziņoja, ka veic baltkrievu naftas produktu eksportētāju piesaistīšanas darbus Krievijas ostās, tostarp pazeminot apkalpošanas tarifus ostās un RŽD kravu pārvadājumu tarifus (naftas produktu pārvadājumiem no baltkrievu NPR uz Krievijas Ustjlugas ostu spēkā bija 50% atlaide). 2018. gada martā tika ieviesta tukšo cisternu pārvadāšanas atlaide atpakaļceļam.

Decembrī Baltkrievijas Republikas vicepremjers Vladimirs Semaško ziņoja, ka Baltkrievija varētu nosūtīt 2018. gadā eksportā caur KF ostām līdz 1 miljonam tonnu naftas produktu, bet ir jābūt šāda tranzīta ekonomiskam pamatojumam. Taču, saskaņā ar šī gada septembra datiem, caur Krievijas ostām tika eksportēti vien 40 tūkstoši tonnu. Lielākā eksporta daļa joprojām gājusi cauri Baltijas valstīm – pārkraušanas cenas tur bijušas zemākas.

Kravas vagoni. Foto no arhīva
© Sputnik / Aleksandr Kondratyuk

Šogad Krievija pieņēma lēmumu izbeigt vismaz līdz 2019. gada beigām benzīna, dīzeļa un mazuta piegādes Baltkrievijai bez nodevām. Pēc KF Enerģētikas ministrijas vadītāja Aleksandra Novaka sacītā, Baltkrievija pilnībā nodrošina sevi ar naftas produktiem uz Krievijas naftas pārstrādes rēķina. Savukārt no Krievijas ievestos naftas produktus Baltkrievija lielākoties reeksportēja, ieskaitot nodevas savā budžetā, kamēr Krievijas budžetā bija trūkums. Oktobra vidū KF un Baltkrievija saskaņoja naftas produktu indikatīvās bilances un protokolus 2018. gada novembrim-decembrim un visam 2019. gadam. Indikatīvās bilances virknei naftas produktu ir ar nulles rādītājiem, piegādes turpināsies tikai produktiem, kurus Baltkrievija pati neražo.

Pēc temata

Matiss: ja uzklausītu Rinkēviču, Latvijai būtu jāsamaksā KF 270 miljoni
Latvijas Dzelzceļš gatavs vest konteinerus nevis uz savām, bet uz Krievijas ostām
Medvedevs: Latvija neko nespēs ražot bez izejvielām no Krievijas

Galvenie temati