17:45 28 Februāris 2021
Tiešraide
  • USD1.2121
  • RUB90.6697
Latvijā
Saņemt īso saiti
32

Obligāta sejas masku lietošana sabiedriskās vietās var atgriezties Latvijā – piemēram, aukstajā sezonā, kad koronavīruss var apvienoties ar tradicionālo gripu, paziņoja Ilze Viņķele.

RĪGA, 20. augusts – Sputnik. Latvijā joprojām ir viens no zemākajiem Covid-19 saslimstības rādītājiem, slimnīcās vienlaikus vidēji atrodas ne vairāk par 5 cilvēkiem ar šādu diagnozi, tādēļ nav jēgas visu turēt zem atslēgas, paziņoja Latvijas Radio 4 ēterā veselības ministre Ilze Viņķele.

Veselības ministrija vadītāja paziņoja, ka Latvijas varasiestādes pašā sākumā veidoja savu cīņas taktiku ar koronavīrusa izplatību šādi: sākumā situāciju pēta eksperti, viņi sniedz savas rekomendācijas, un tikai pēc tam uz to pamata politiķi izstrādā risinājumus.

Patreizējā situācijā Latvijas epidemiologi ieteica mīkstināt ierobežojumus, lai gan citās ES valstīs, tieši pretēji, atgriežas pie skarbākiem ierobežojumiem.

"Mūsu eksperti, skatoties uz esošajiem rādītājiem, ieteica spert apzinātu riska soli un mazināt ierobežojumus," paskaidroja Viņķele. "Jo mēs nezinām, cik ilgi nāksies dzīvot koronavīrusa ēnā, taču mēs zinām, ka Latvijā ir viens no zemākajiem Covid-19 izplatības līmeņiem Eiropā. Pie šādiem apstākļiem turēt visu slēgtu tikai tāpēc, ka kaut kur situācija pasliktinās, protams, ir iespējams, taču es neieteiktu tā darīt."

Ministre atgādināja, ka pavasarī bija nedēļas, kad stacionāros ar Covid-19 diagnozi atradās pa 30 cilvēkiem, dažkārt pie mākslīgās plaušu ventilācijas aparātiem pieslēdza pa 7 cilvēkiem dienā. Šobrīd pacientu skaits ar Covid-19 slimnīcās ārkārtīgi reti pārsniedz 5 diennaktī, slimības ilgums ir mazāks, pie MPV pieslēgt pagaidām nevienu nevajag.

Taču ministre apstiprināja rekomendāciju pēc iespējas atturēties no ārzemju braucieniem – galvenā ar Covid-19 inficēto plūsma šobrīd ir saistīta tieši ar tiem, kas atgriežas no citām valstīm.

Tāpat Viņķele piebilda, ka drīzumā valstu "dzeltenajā sarakstā", atgriežoties no kurām jāievēro pašizolācija, var iekļūt arī kaimiņu Lietuva.

"Ja mēs skatāmies uz 14 dienu kumulatīvo saslimstību uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, mums tie ir 4, Lietuvā – 10. Un tur ir izaugsmes tendence. Un pastāv varbūtība, ka Lietuva izrādīsies "dzeltenajā sarakstā". Es pati vēlētos aizbraukt uz Viļņu piedalīties "Baltijas ceļā" baltkrievu atbalstam, taču nolēmu, ka tomēr nāksies atturēties. Es arī ieteiktu mūsu iedzīvotājiem nebraukt pat pie kaimiņiem," sacīja ministre.

Tāpat Viņķele paziņoja, ka, iespējams, Latvijā atkal tiks ieviesta prasība lietot maskas sabiedriskās vietās – piemēram, aukstajā sezonā, kad koronavīruss var savienoties ar tradicionālo gripu.

"Mēs esam izveidojuši krājumus trīs mēnešiem. Notiek vairākas reizes lietojamo higiēnisko masku iepirkumu process. Tās izdalīs noteiktām iedzīvotāju grupām – pensionāriem, maznodrošinātajiem, lai viņiem būtu uz rokām divas šādas maskas. Tās izdalīs par brīvu. Cilvēkam, kuram ir neliela pensija, 10 eiro par masku – tā ir liela nauda. Tādēļ tika pieņemts lēmums, ka šīs kategorijas nodrošinās valsts," sacīja Viņķele.

Pēc temata

Zinātnieki novērtējuši iespēju ārstēt Covid-19 ar radiāciju
Vīrusa viļņos. Valstis gatavojas jauniem uzliesmojumiem
Ārsts paskaidroja, kad varēs runāt par vakcīnas pret Covid-19 veiksmīgumu
Eirodeputāts: izņemot Igauniju un Latviju, neviens neatceļ avioreisus
Tagi:
Ilze Viņķele, koronavīruss

Galvenie temati