12:22 24 Oktobris 2020
Tiešraide
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Latvijā
Saņemt īso saiti
75

Var palielināties cenas vistas gaļai, cūkgaļai, maizei, sieram un citiem piena produktiem: lētāk var kļūt tikai kafija un kakao.

RĪGA, 8. janvāris – Sputnik. Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centrs (LTVC) prognozē pārtikas produktu cenu kāpumu Latvijā, vēsta Bb.lv.

Pēc centra vadītājas Ingūnas Gulbes sacītā, esošajā līmenī var palikt tikai kakao un kafijas cenas, kuru vērtība, iespējams, pat samazināsies.

Par tādu produktu, kā vistas gaļa, cūkgaļa, siers un citi piena produkti, tostarp sviests, cenu kāpuma iemeslu var kļūt degvielas cenu kāpums pēc akcīzes palielinājuma.

Turklāt Latvijā palielinājušās darbaspēka izmaksas, kas būtiski ietekmē pārtikas produktu vērtību.

Tāpat produktu cenas Latvijā ietekmē cenu izmaiņas pasaules tirgos.

Kādēļ tik dārgi

Saskaņā ar statistikas datiem, 2018. gadā Latvijas iedzīvotāji iztērēja pārtikas produktiem un bezalkoholiskiem dzērieniem 17,8% no ģimenes budžeta, savukārt vidēji Eiropas Savienībā šis skaitlis nepārsniedz 12,1% no kopējiem tēriņiem.

Turklāt citās attīstītākās valstīs pārtikai cilvēkiem aiziet daudz mazāk naudas. Piemēram, Vācijā pārtikas izdevumi ir 11%, Lielbritānijā – 7,8%, Īrijā – 8,7%. Toties Rumānijā šie tēriņi sastāda veselus 27,8% no budžeta, Lietuvā – 20,9%, Horvātijā – 18,8%, Ungārijā – 18,1%.

Korelācija ir acīmredzama. Jo nabadzīgāka valsts, jo vairāk cilvēki tērē ēdienam. Eksperti atraduši dažus skaidrojumus šim, kā varētu likties, fenomenam.

Tostarp to izskaidro tas, ka Latvijas iedzīvotāju ienākumi ir zemāki, nekā citās Eiropas valstīs, tādēļ arī pārtikas izmaksas kopējā mājsaimniecības patērētāju grozā ir lielākas, jo cenām ES ir tendence izlīdzināties.

Cenas ietekmē arī tas, ka Latvijas ražotāji vēlas pārdot savus produktus par augstākām cenām. Ja šāda iespēja pastāv kādā citā valstī, tad viņi, protams, pārdos produktus tur. Un cenas mūsu valstīs izlīdzināsies ar tām cenām, par kurām Latvijas ražotāji pārdot preces, piemēram, kaimiņvalstī.

Turklāt preču ražošanai Latvijā nākas importēt no ārzemēm degvielu, iepakojumu, metālu konservu bundžām, piemēram. Tas viss sadārdzina ražošanu un atkal pietuvina cenas Latvijā Rietumeiropas valstu līmenim.

Pēc temata

Eksperti pastāstīja, ko gaidīt pārtikas produktu eksportētājiem no Latvijas pēc Brexit
Pirmais Latvijā: Rīgā atklāts produktu apmaiņas ledusskapis
Ar jaunu zīmolu: Latvijā parādīsies pārtikas veikali Citro
Tagi:
Latvija, pārtika, cenas

Galvenie temati