00:00 03 Decembris 2020
Tiešraide
  • USD1.2066
  • RUB91.3194
Latvijā
Saņemt īso saiti
106

Vai ir iegūti pierādījumi FinCEN izteiktajām aizdomām par to, ka ABLV piedalījās naudas atmazgāšanas shēmās, lai palīdzētu Ziemeļkorejas kodolprogrammai, pagaidām nav zināms.

RĪGA, 4. septembris – Sputnik. Iespējamās ABLV Bank dalības naudas atmazgāšanas shēmas analīzei izveidota 25 valstu grupa, raksta Jauns.lv.

Finanšu izlūkošanas dienesta vadītāja Izle Znotiņa paziņoja, ka ABLV Bank kreditoru saraksta pārbaude norit ļoti veiksmīgi.

"Mēs esam saņēmuši visus vēsturiskos datus un strādājam, lai, kamēr vēl nav sākušās reālās naudas izmaksas, izvērtētu esošo klientu sasaisti ar vēsturiskajiem klientiem, vēsturiskajiem darījumiem, kā arī proaktīvi strādājam, lai jau tagad aizturētu naudas summas, ja redzam, ka to izcelsme nav legāla. Papildus ļoti uzmanīgi vērtējam bankas darbinieku vai citu saistīto personu iesaisti dažādu prettiesisku darbību," pateica Znotiņa.

Viņa paziņojusi, ka Finanšu izlūkošanas dienests iepriekš konstatēja ABLV bankā nelegālas naudas apriti.

"Mēs par šiem iesaldētajiem naudas resursiem sūtām ziņojumu policijai. Policija lemj, vai ir ierosināms kriminālprocess un nauda arestējama. Ja policija pamatu kriminālprocesam neredz, tad nauda tiek atbrīvota. Lielākoties mūsu lēmumi tiek atzīti par pamatotiem un nauda arestēta. Tālāk notiek izmeklēšana un noteiktā procesa stadijā tiek lemts, vai šī nauda ir konfiscējama," pastāstīja Znotiņa.

Uz jautājumu, vai ir iegūti pierādījumi FinCEN izteiktajām aizdomām par to, ka ABLV Bank piedalījās naudas atmazgāšanas shēmās, lai palīdzētu Ziemeļkorejas kodolprogrammai, Znotiņa atbildēt nespēja.

"Vienīgais, ko pašlaik varu pateikt, ka Finanšu izlūkošanas dienests šos pārmetumus vienmēr ir uzskatījis par ļoti nopietniem. Pārbaudes rezultātā esam konstatējuši, ka mums ir nepieciešams nopietnāks mehānisms, kā analizēt šos procesus. Tādēļ sasaucām kopā pārstāvjus no 25 valstīm, lai izveidotu starptautisku darba grupu. (…) ABLV Bank ir saņēmusi vai nosūtījusi līdzekļus uz ļoti daudzām jurisdikcijām. Lai mēs varētu izvērtēt, cik liels ir apmērs, kurā mēs varam runāt par iespējamām nelegālām darbībām, mums vajag arī starptautiskus instrumentus," pateica viņa.

Znotiņa piebilda, ka darbs ir ļoti apjomīgs un secinājumi varētu parādīties pēc pāris gadiem.

Pēc temata

Cīņa ar ēnu: kas stāv aiz Latvijas finanšu sistēmas kapitālremonta
Jurkāns: tagad Latvijas valdībai jāatmazgā reputācija, nevis nauda
Nav naudas – nav kravu: kā ASV iznīcina Latvijas tranzītu
Aizvērt bankas un sabojāt dzīvi nacionālistiem: ko Latvijai sola topošais ASV vēstnieks

Galvenie temati