12:57 12 Augusts 2020
Tiešraide
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Latvijā
Saņemt īso saiti
80

Petīciju par pieminekļu cīnītājiem pret nacismu aizsardzību iesniegs Saeimā tajā pašā dienā, kad Mandātu komisija izskatīs petīciju par pieminekļa Atbrīvotājiem nojaukšanu.

RĪGA, 2. aprīlis – Sputnik. Saeimas Mandātu, ētikas un pieteikumu komisija šodien sāks izskatīt petīciju par pieminekļa Atbrīvotājiem nojaukšanu, vēsta Saeimas mājaslapa.

9. maijs pie pieminekļa Atbrīvotājiem
© Sputnik / Sergey Melkonov

Petīcija parādījās sabiedrības iniciatīvu portālā Manabalss.lv 2017. gada septembrī un nepieciešamos 10 tūkstošus parakstus izskatīšanai Saeimā savāca šī gada martā. Petīcijas autors Uģis Polis uzskata, ka piemineklis Atbrīvotājiem ir simbols, kurš atgādina latviešu tautai par ciešanām "padomju okupācijas" gados. Polis uzskata, ka ar savu iniciatīvu viņš izpilda latviešu vēlmi, kuri savā pamatmasā vēlas šī simbola nojaukšanu.

Taču, kā iepriekš skaidroja ĀM pārstāvis, Jānis Beķeris, no likumdošanas viedokļa pieminekļa Atbrīvotājiem nojaukšana ir neiespējama – pieminekli aizsargā 1994. gadā starp Latviju un Krieviju noslēgtie līgumi un normatīvie akti, kuri aizsargā pieminekļus, būves un masveida apbedījumu vietas, paredzot to uzturēšanu un kopšanu.

Un šodien pat plkst. 14:00 Latvijas Krievu savienības (LKS) līdere Tatjana Ždanoka kopā ar sabiedrības iniciatīvu portāla Manabalss.lv pārstāvi iesniedza Saeimas sekretariātam petīciju par pieminekļu cīnītājiem pret nacismu aizsardzību, vēsta LKS savā Facebook lapā.

Petīcija aicina Saeimu izstrādāt likumu par pieminekļu un memoriālu aizsardzību un iekļaut tajā sadaļu par pieminekļu nacisma uzvarētājiem saglabāšanu. Dokumentā teikts, ka šobrīd publiskajā telpā arvien skaļāk skan aicinājumi nojaukt pieminekļus cīnītājiem pret nacismu. Šie aicinājumi veicina sabiedrības sašķelšanu un apdraud Eiropas vienotību tās cīnītāju pret nacismu godināšanā. Latvijai jābūt vienotai ar pārējo Eiropu un ar likumu jāgarantē pieminekļu nacisma uzvarētājiem aizsardzība.

Nedēļas laikā petīciju parakstījuši vairāk nekā 20 tūkstoši cilvēku.

- Iniciatīva par pieminekļa Latvijas un Rīgas Atbrīvotājiem no vācu fašistu iekarotājiem, kuru šodien sāks izskatīt Saeimā, savāca nepieciešamos 10 tūkstošus parakstu pusotra gada laikā. Mūsu piedāvājums, kurš paredz šī un citu pieminekļu aizsardzību, savāca 20 000 balsu nepilnā nedēļā, turklāt bez kaut kādas speciālas reklāmas kampaņas. Tas pierāda, cik jūtīgs ir jautājums par Uzvaras pieminekli. Es ticu, ka likumdevējiem ir jāsaprot, ko nozīmē šāda asa cilvēku reakcija uz ideju par pieminekļa demontāžu, un ka viņi nepieļaus pilsoņu pretošanās saasināšanos.

Pēc temata

"Vēlaties pilsoņu karu – uz priekšu": strīdi par pieminekli Atbrīvotājiem
Nacionālpatrioti atkal sākuši runāt par pieminekļa Atbrīvotājiem nojaukšanu
Jautājums par Rīgas Atbrīvotājiem veltītā pieminekļa nojaukšanu ir slēgts
Pieminekli Rīgas Atbrīvotājiem nojauks? Par demontāžu nobalsojuši 10 tūkstoši cilvēku

Galvenie temati