19:15 18 Janvāris 2021
Tiešraide
  • USD1.2064
  • RUB89.5913
Latvijā
Saņemt īso saiti
29

Šobrīd par kompensācijām nav runas, taču pašvaldības varētu izskatīt iespēju sniegt fermeriem zemes nodokļa atvieglojumus.

RĪGA, 21. jūnijs — Sputnik. "Zemnieku Saeimas" vadītājs Juris Lazdiņš pastāstīja, ka sausums atnesis zaudējumus fermeriem visā Latvijā, laba situācija vērojama tikai atsevišķos novados un atsevišķos laukos, raksta rus.lsm.lv.

Lazdiņš situāciju salīdzina ar pērnā gada plūdiem, kad fermeri paspēja tikai apraudāt padarīto darbu un sabojātos laukus.

Lauksaimniecības konsultāciju un izglītības atbalsta centra vadītājs Mārtiņš Cicermanis atzīmēja, ka sausums ietekmējis visus fermerus. Situācija, iespējams, ir nedaudz labāka siltumnīcās, kur ir laistīšanas iespējas.

Šobrīd par kompensācijām nav runas. Pašvaldības varētu izskatīt iespēju sniegt fermeriem zemes nodokļa atvieglojumus, kas kļūtu par labās gribas žestu no vietējo varas iestāžu puses.

Turklāt pašvaldības var vērsties krīzes komitejā. Ārkārtas situācijas izsludināšana būs atkarīga no tā, cik daudz pašvaldības iesniegs pieteikumus komitejā — un cik aktīvi to darīs. Lai vērstos Eirokomisijā ar kopīgu lūgumu palīdzēt Latvija, Lietuvas un Igaunijas fermeriem, nepieciešams izvērtēt ražas zaudējumus un datus par meteoroloģisko situāciju.

Šovasar pārdzīvotā sausuma dēļ, visticamāk, samazināsies raža, un ir jāizveido atbalsta mehānisms, lai veicinātu lauku apdrošināšanu, iepriekš paziņoja premjerministrs Māris Kučinskis.

Pērnā gada augustā ārkārtas stāvoklis lauksaimniecības sektorā tika izsludināts Latgalē, Vidzemes un Zemgales daļās stiprā lietus dēļ, kurš noveda pie plūdiem. Šī paša iemesla dēļ situācija mežsaimniecībā tika atzīta par katastrofisku visā Latvijā.

Zemkopības ministrijas dati par pērno rudeni liecina, ka Latvijā apdrošināti bija tikai 3,75 lauku, Latgalē — 0,17%. Kompensāciju dabas stihijas gadījumos piedāvāja tikai divas polises.    

Pēc temata

Ganības deg, lopi iet bojā, dārzi kalst: Latvijas fermeri lūdz palīdzību
Vilnītis: Latvijā nebūs plānotās ražas
Latvijas jaunā nelaime – sausums. Trauksmi ceļ augļkopji
Latvijā uzbūvēs graudu kompleksus par 7 miljoniem eiro

Galvenie temati