13:34 25 Februāris 2020
Tiešraide
  • USD1.0818
  • RUB70.6675
Latvijā
Saņemt īso saiti
31

Patlaban Eiropas Savienības līmenī nav noteikts ĢMO piejaukuma slieksnis konvencionālajās un bioloģiskajās sēklās.

RĪGA, 22. februāris – Sputnik. Lai nodrošinātu to, ka valstī netiek izplatītas konvencionālās un bioloģiskās sēklas, kuras satur ģenētiski modificēto organismu (ĢMO) piejaukumu, valdība vakar atbalstīja grozījumu projektu likumā par ĢMO apriti, informē LETA.

Patlaban Eiropas Savienības līmenī nav noteikts ĢMO piejaukuma slieksnis konvencionālajās un bioloģiskajās sēklās. Katra ES dalībvalsts pati var noteikt minēto robežslieksni, lai nodrošinātu to, ka valstī netiek sēklas, kuras satur ĢMO piejaukumu.

Kā norādīts Zemkopības ministrijas skaidrojumā, Latvija ir izvēlējusies noteikt tā saucamo "tehnisko nulli" jeb zemāko specifisko, laboratoriski nosakāmo līmeni.

Izmaiņas likumā arī paredz precizēt Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) un Valsts zinātniskā institūta "Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts "Bior"" funkcijas ĢMO noteikšanai sēklās un augu pavairošanas materiālā. Turpmāk VAAD funkciju noteikt ĢMO sēklās un augu pavairošanas materiālā veiks "Bior". Ņemot vērā to, ka institūts jau šobrīd nosaka ĢMO pārtikā un dzīvnieku barībā, ir lietderīgi VAAD funkcijas minētajā jomā nodot BIOR, tādējādi nodrošinot, ka visu ĢMO analīze notiek vienā laboratorijā, kas pilda arī references laboratorijas funkcijas.

Izmaiņas likumā arī nosaka, ka Ministru kabinets ik pēc septiņiem gadiem apstiprina nacionālās bioloģiskā drošuma sistēmas attīstības plānu, lai uzraudzītu ĢMO izplatību un saglabātu bioloģisko daudzveidību, nevis lai regulāri mainītu nacionālo bioloģiskā drošuma sistēmu.

Tāpat izmaiņas likumā paredz precizēt administratīvo atbildību ģenētiski modificēto organismu aprites jomā un kompetenci sodu piemērošanā.

Likuma grozījumu projekts vēl tiks izskatīts Saeimā.

Latvijā 2015. gada jūnijā tika pieņemti grozījumi Ģenētiski modificēto organismu aprites likumā, kas paredz iespēju valdībai ierobežot audzēt konkrētu ģenētiski modificētu kultūraugu visā valstī vai atsevišķā teritorijā. Patlaban Latvijā neviens neaudzē ģenētiski modificētus kultūraugus.

ES komerciāliem nolūkiem tiek audzēta viena veida ģenētiski modificēta kukurūza, lai to aizsargātu no kaitīgā parazīta – Eiropas kukurūzas sviļņa, kurš nav sastopams Latvijā. Šādu kukurūzu audzē piecās ES dalībvalstīs.

Pēc temata

Latvijas iedzīvotāji dod priekšroku vietējiem pārtikas produktiem
Aptaukojušies nesmēķētāji
Nejauki laikapstākļi Spānijā noveduši pie augļu un dārzeņu cenu kāpuma Baltijā

Galvenie temati