15:00 14 Jūlijs 2020
Tiešraide
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Baltijā
Saņemt īso saiti
38

Lietuvas līdere uzskata, ka Baltijas valstu energosistēma varētu tikt pakļauta kiberuzbrukumam vai terorisma draudiem, tādēļ Lietuvai, Norvēģijai un ASV jāpalīdz cits citam nodrošināt reģiona enerģētisko drošību.

RĪGA, 1. oktobris — Sputnik. Lietuvas prezidente Daļa Gribauskaite aicināja ASV pastiprināt Baltijas enerģētisko tīklu aizsardzību, vēsta Sputnik Lietuva ar atsauci uz prezidenta pils preses dienestu.

ANO Ģenerālās asamblejas sēdes ietvaros notika trīspusēja tikšanās starp Lietuvas prezidenti, Norvēģijas premjerministri Ernu Solbergu un ASV valsts sekretāru Maiku Pompeo.

Tikšanās laikā tika apspriesta sadarbība aizsardzības jomā ar ASV un Norvēģiju un Transatlantiskās drošības draudi. Liela uzmanība tika veltīta nepieciešamībai nodrošināt Baltijas valstu reģionālo aizsardzību.

Enerģētiskās drošības jautājumu apspriešanas ietvaros Gribauskaite aicināja ASV palīdzēt Lietuvas un Norvēģijas neatkarības nostiprināšanā šajā jomā.

"Mūsu valsts pieredze varētu būt lietderīga citām valstīm enerģijas avotu diversifikācijas un enerģētiskās neatkarības nodrošināšanas mērķos. Jānodrošina ne vien enerģijas avotu diversifikācija, bet arī fiziska enerģijas tīklu aizsardzība no iespējamām noplūdēm vai teroristu uzbrukumiem, kā arī pretošanās ātri augošajiem kiberuzbrukumiem, mēģinājumiem izjaukt kritisko enerģētikas infrastruktūru un hibrīdo scenāriju novēršana," paziņoja Lietuvas prezidente.

Baltijas valstis sen tiecas pēc enerģētiskās neatkarības. Jūnija beigās Baltijas valstis, Polija un Eiropas Komisija parakstīja vienošanos par Baltijas energosistēmu sinhronizāciju ar kontinentālās Eiropas elektrotīkliem. Līdz 2025. gadam Baltijas valstīm būs līdz galam jāiziet no energoloka BRELL (Baltkrievija, Krievija, Igaunija, Latvija, Lietuva).

Lietuva jau sākusi sagatavošanos atslēgšanai no Krievijas energosistēmas. Elektroenerģijas padeves sistēmas rekonstrukcija valsts ziemeļaustrumu daļā ilgs četrus gadus un izmaksās 28,9 milj. eiro.

Daudzi eksperti uzskata, ka atslēgšanās no BRELL patiešām sagādās grūtības Baltijas republikām. Pēc tam, kad Lietuva atslēgsies no Krievijas energotīkliem, tai paliks tikai enerģijas piegādes no Polijas un enerģijas savienojums NordBalt, kurš darbojas ar pastāvīgiem traucējumiem.

Turklāt Nacionālā enerģētiskās drošības fonda ģenerāldirektors Konstantīns Smirnovs intervijā Sputnik Lietuva norādīja, ka Baltijas republikas iedzīvotājiem derētu aizdomāties par to, cik lielā mērā palielināsies viņu elektroenerģijas izmaksas.    

Pēc temata

Baltijas valstis sadalījušas izdevumus elektrotīklu sinhronizācijai ar Eiropu
Latvija pēc elektroenerģijas cenas apsteigusi pat Lietuvu
Lietuva apturēs NordBalt: kas notiks ar elektroenerģijas cenām
Lietuva aplēsusi iespējamos izdevumus, ko radīs izstāšanās no BRELL

Galvenie temati