Latvijā

Vēja elektrostacijas 6 brīvības pieminekļu augstumā: argumenti pazemo

© Pixabay / OimheidiВетряные электростанции
Ветряные электростанции - Sputnik Latvija, 1920, 02.07.2021
Gigantisko vēja elektrostaciju projekta vadītāju noalgotie eksperti pūlas ieskaidrot, ka betons mežam nāk par labu, ka nekādu īpašu dabas vērtību Ventspils apkaimē nav, un 250 metrus augstie masti stiprinās pliekano ainavu.
RĪGA, 2. jūlijs — Sputnik. Noslēdzas vēja elektrostacijas sabiedriskā apspriešana Kurzemē. Projekts varētu pilnībā mainīt Ventspils, Popes un Tārgales apkaimes ainavu. Patlaban apvidū jau uzstādītas VES, top arī citas, taču tik augstu vēja ģeneratoru – 250 metri – Latvija vēl nav redzējusi. Projekta vadītāju argumentācija pazemo vietējos iedzīvotājus, uzskata Neatkarīgā.
Vēja ģeneratori - Sputnik Latvija, 1920, 28.06.2021
Pasaulē
Cīņa ar vējdzirnavām: jauna vēja parku problēma
Dāņu cūkaudzētāji izvēlas Latviju savām jaunajām fermām, jo pašu zemē vietas nav. Tāpat arī vēja enerģijas ražošanai dāņi izvēlas Latviju. Konkrētajā gadījumā patiesie labuma guvēji no desmit (iesākumā) jaunām vēja stacijām būs četri Dānijas pilsoņi.

Meža vietā betons un stiklašķiedra

Latvijas plānošanas dokumentos rakstīts, ka vēja enerģijas ražošanu būtu vēlams attīstīt jūrā, kur turbīnas cilvēkus netraucē. Taču praksē tās tiek apspraudītas maksimāli tuvu pie apdzīvotām vietām, jo tur pieejams gan pieslēgums elektrotīklam, gan ceļi, pa kuriem uz būvobjektiem pievest vēja staciju stabus un spārnus.
Šīm konkrētajām desmit stacijām, ko Ventspils novada Tārgales pagastā būvēt ierosina SIA "Ventspils Wind", nepieciešami ļoti lieli ceļi, jo izmēru ziņā tādas stacijas Latvijā vēl nebūs redzētas, un arī Eiropā tādas ir reti kur. Kopējais augstums 250 metri! Rotora diametrs 170 metri.
© SputnikВысота будущих ветряков в Курземе в сравнении
Высота будущих ветряков в Курземе в сравнении - Sputnik Latvija, 1920, 02.07.2021
Высота будущих ветряков в Курземе в сравнении
Iedzīvotāju iniciatīvas grupa "Pret vēja turbīnām Z-Kurzemē" izgatavojusi vizualizāciju, lai cilvēki varētu aptvert šo mērogu. Pat garš cilvēks tajā ir mazmazītiņš punktiņš, māja kā sērkociņu kastīte, un 30 metrus augsti koki pāraugušas zāles augstumā. 250 metri - tie ir kā seši brīvības pieminekļi. Un katram no šiem stabiem un visiem nākamajiem būs nepieciešams atmežots laukums 0,6 hektāru platībā un līdz pat 1000 kubikmetriem armēta betona masta pamatnei. Meža vietā betons un stiklašķiedra.

Laika ir ļoti maz

Dāņu algotais ekspertīzes uzņēmums SIA "Vides eksperti" sagatavojis vēja elektrostacijas izbūves projekta ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojumu un izsludinājis tā sabiedrisko apspriešanu, kas neklātienē turpināsies vairs tikai šodien. Visa informācija pieejama Vides pārraudzības valsts biroja mājaslapā, kā arī ziņojuma izstrādātāju mājaslapā.
Ветряк на побережье в Лиепае - Sputnik Latvija, 1920, 24.05.2021
OIK afēra Latvijā būs ilga: kas vainīgs, kas maksā un ko darīt
Kopumā ziņojums ir izcili labvēlīgs Ziemeļkurzemes apstādīšanai ar vēja stabiem, un to sagaidāmā ietekme no ekspertu puses raksturota ar vislielāko labvēlību, kas brīžam robežojas ar pilnīgām blēņām. Eksperte Līga Strazdiņa vēsta, ka "pētāmajā teritorijā konstatēts zems bioloģiski nozīmīgu dabas vērtību blīvums". Lai gan turpat ir Platenes purvs un Eiropas nozīmes aizsargājamā teritorija "Natura 2000". Eksperts Kārlis Millers pārliecina, ka "vēja elektrostacijas izbūve neradīs būtisku kaitējumu tuvējās apkārtnes ornitofaunai ne rudens, ne pavasara migrācijas laikā". Kaut gan putni dodas pāri jūrai tieši Tārgales pagastā un Piltenes lauku teritorijā. Tur Kurzemes rietumos ir pamatīgs putnu lielceļš.

Stabi stiprinās Kurzemes ainavu

Vēl neparastāks atzinums sniegts attiecībā uz sagaidāmo ainavas piesārņojumu. Milzīgi stabi un rotori nevis piesārņos, bet stiprinās citādi pliekano Kurzemes ainavu: "Atsaucoties uz Ventspils novada ainavu un to vērtību pētījumu, dažādi industriāli objekti (t.sk. Vēja parki) atsevišķos gadījumos var stiprināt un daudzveidot ainavas vizuālās vērtības."
Taču pats absurdākais apgalvojums pausts atbildes vēstulē, ko, atbildot uz sākotnējās sabiedriskās apspriešanas jautājumiem, iedzīvotāju iniciatīvas grupai pārsūtīja vides konsultante Ieva Laganovska. Iedzīvotāji vaicāja, vai pēc tam, kad vēja stacijas savu darbības laiku būs nokalpojušas, līdz ar torni tiks aizvākta arī betonētā pamata pēda. Izrādās, nē, noņemt šādā gadījumā plānots tikai betona kluča virskārtu līdz 0,75 metru dziļumam. Un, lūk, pamatojums - jo mežam betons dara labu:
"Betonam ir arī labvēlīga iedarbība uz koku augšanu, jo tas samazina meža zemes skābumu un nav nepieciešama zemes kaļķošana vai citi skābumu samazinoši pasākumi."

Sauszemē – lētāk

Respektīvi vēja biznesmeņi un viņu algotie eksperti ir gatavi parakstīt vislielākās muļķības, lai tikai izdzītu cauri šo projektu. Un tieši tāda pati attieksme ir arī pārējo "zaļo" projektu bīdītājiem. Iedzīvotājiem, lasot šos atzinumus, secinājumus un pētījumus, jāapzinās, ka viņi tiek muļķoti, un jārēķinās, ka par nepakļaušanos viņi var tikt iesūdzēti arī tiesā, kā tas noticis Tukumā, kur Vēja bizness apspiež sabiedrības gribu.
Порт Скулте - Sputnik Latvija, 1920, 17.12.2020
SDG termināļa lobēšana Skultē nomaskēta ar Rail Baltica un "gudrajām lampiņām"
Vēja šeptmaņu rokās ir universāls arguments, ar ko viņi piesakās uz nodokļu maksātāju naudas sūknēšanu: "Vēja elektrostaciju uzstādīšana atbilst Latvijas vispārējai enerģētikas politikai, kas saskaņā ar ES pamatnostādnēm paredz arvien lielāku atjaunojamās enerģijas vietu kopējā ES un Latvijas enerģētikas bilancē."
Būvēt savu bagātību jūrā vēja biznesmeņiem nav tik izdevīgi, tādēļ tiek pieprasīta Latvijas sauszeme.
Ziņu lente
0
Vispirms jaunieVispirms vecie
loader
LIVE
Заголовок открываемого материала