Uzreiz aiz Ļepsa: Lietuva iekļaus Lukašenko melnajā sarakstā

Sekot līdzi rakstam
НовостиTelegram
Vakar ES valstu un valdību vadītāji nolēma neatzīt vēlēšanas Baltkrievijā, Lietuvā jau ir sastādīts sankciju saraksts.

RĪGA, 20. augusts – Sputnik. Lietuva sagatavojusi sankciju sarakstu pret 32 Baltkrievijas ierēdņiem, ieskaitot Baltkrievijas prezidentu Aleksandru Lukašenko, paziņoja Lietuvas ĀM vadītājs Lins Linkēvičs, vēsta Sputnik Baltkrievija.

Pēc Lietuvas ārpolitikas iestādes vadītāja sacītā, saraksts iesniegts apstiprināšanai Iekšlietu ministrijā.

"Mēs iesākām procesu un piemērojām nacionālās sankcijas pret tiem, kas pastrādāja vardarbību, pielietoja pārmērīgu spēku, pret iestāžu vadītājiem, kuri falsificēja vēlēšanas," sacīja Linkēvicš.

Флаг Европейского союза - Sputnik Latvija
ES "anulēja" vēlēšanu rezultātus Baltkrievijā un ir gatava "pavadīt mierīgu varas pāreju"

Pēc viņa teiktā, piedāvātās sankcijas ir tikai aizliegums iebraukt Lietuvā personām, kuru uzvārdi ir sarakstā. Taču pilnu sarakstu ĀM pagaidām neatklāj.

"Pateikšu, ka ir 32 uzvārdi, tostarp Aleksandrs Lukašenko un citas amatpersonas no spēka struktūrām un CVK," paziņoja Linkēvičs.

Vakar Eiropas Savienības Padomes ārkārtas sēdē ES valstu un valdību vadītāji pieņēma lēmumu neatzīt prezidenta vēlēšanu rezultātus Baltkrievijā. Eiropas Savienības Padomes vadītājs Šarls Mišels uzsvēra, ka ES ieviesīs sankcijas pret "ievērojamu skaitu to cilvēku, kas ir atbildīgi par vardarbību republikā un falsifikāciju vēlēšanās".

Baltkrievijas ierēdņi papildinās garo un daudzveidīgo cilvēku sarakstu, kuriem ir aizliegts iebraukt Lietuvas teritorijā. Piemēram, sākot no pērnā gada maija, melnajā sarakstā atrodas dziedātājs Grigorijs Ļepss.

Apliecināja iejaukšanos

Lukašenko un citu Baltkrievijas amatpersonu iekļaušana ieceļošanas aizlieguma sarakstā apliecina Rietumu iejaukšanos republikas lietās, paziņoja KF ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

"Bravo! Un Minska saņem dzelzsbetona argumentu, kurš apstiprina Rietumu iejaukšanos Baltkrievijas iekšlietās," uzrakstīja viņa savā Facebook lapā.

Iepriekš KF ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs aicināja rietumu politiķus neiejaukties situācijā Baltkrievijā.

"Tas, ko mēs šobrīd dzirdam no Eiropas galvaspilsētām, pirmām kārtām no Baltijas (Lietuva, Igaunija), kā arī no Polija, Eiropas Parlamenta – tas viss nav par Lukašenko, cilvēktiesībām un demokrātiju. Tas viss ir par ģeopolitiku. Par tiem pašiem noteikumiem, kurus mūsu rietumu partneri vēlas ieviest ikdienas dzīvē mūsu kontinentā un citās pasaules daļās," uzsvēra Lavrovs.

Пресс-конференция главы МИД РФ С. Лаврова - Sputnik Latvija
Baltkrievija pati tiks galā: Lavrovs aicināja Baltijas valstis neiejaukties

Baltkrievijā nebeidzas protesta akcijas pēc 9. augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Pirmajās dienās kārtības sargi nežēlīgi apspieda protesta akcijas. Saskaņā ar oficiālajiem datiem, tika aizturēti vairāk nekā 6,7 tūkstoši cilvēku, vairāk nekā 600 vērsās ar iesniegumiem par miesas bojājumu nodarīšanu aizturēšanas laikā. Saskaņā ar Veselības ministrijas datiem, trīs cilvēki gājuši bojā, vairāki simti cilvēku ir cietuši. Saskaņā ar IeM informāciju, nekārtību laikā cieta vairāk nekā 120 kārtības sargu. Vēlāk kārtības sargi pārstāja izdzenāt mītiņus un pielietot spēka metodes.

Saskaņā ar Centrālās vēlēšanu komitejas oficiālajiem datiem, Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās uzvarēja Aleksandrs Lukašenko ar 80,1% vēlētāju balsu. Otrajā vietā ir opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska, kura ieguva 10,1% balsu. Opozīcija neatzina oficiālos vēlēšanu rezultātus un paziņoja par koordinācijas padomes izveidošanu varas nodošanas nodrošināšanai.

Pagājušajā nedēļā Lietuvas prezidents Gitans Nausēda prezentēja plānu ar trīs punktiem situācijas atrisināšanai kaimiņvalstī: konfliktu deeskalācija, visu aizturēto protesta akciju dalībnieku atbrīvošana un varasiestāžu dialogs ar pilsoņiem. Šo piedāvājumu atbalstīja Latvija, Igaunija un Polija. Tihanovska pašlaik atrodas Lietuvā un ir komunicējusi ar valsts prezidentu un ĀM vadītāju.

Ziņu lente
0