Skolas vietā – filiāle ar diviem skolotājiem: Šuplinskai jauna reformas ideja

© Sputnik / Sergey MelkonovШкольный коридор
Школьный коридор - Sputnik Latvija
Sekot līdzi rakstam
НовостиTelegram
Izglītības ministre Ilga Šuplinska uzskata, ka 200 skolām, pārsvarā – Rīgā un Daugavpilī nepieciešama statusa maiņa nepietiekamā skolēnu skaita un ierobežotā valsts finansējuma dēļ.

RĪGA, 3. janvāris — Sputnik. Latvijā apmēram 200 skolu naksies apdomāt izglītības pakāpes maiņu. Par to intervijā laikrakstam Diena pastāstīja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska.

Ministre skaidro, ka Latvijā ir nedaudz virs 600 skolu. Aptuveni 370 skolu paliek "tādas, kādas tās ir", bet apmēram 200 skolām ir jādomā par izglītības pakāpes maiņu. Pie tam lielākā daļa to esot Daugavpilī un Rīgā.

День знаний в Рижской средней школе №88 - Sputnik Latvija
Piekāpās sabiedrības spiedienam: minimālu skolēnu skaitu skolā pagaidām nenoteiks

Ministre apsolīja, ka drīzumā valdības sēdē tiks skatīts starpziņojums par vidējās izglītības posmu, ko pieprasījis Ministru prezidents.

"Skaidrs, ka attiecībā uz sākumskolu un pamatskolu paliek spēkā nosacījums, ka tai jāatrodas iespējami tuvāk bērna mājvietai, bet nespekulējot un nemēģinot saglabāt skolu tur, kur tā risina tikai sociālās, izdzīvošanas funkcijas," uzsvēra ministre.

Viens no variantiem varētu būt saimes skola, proti, kādas skolas filiāle bez administrācijas. Pēc ministres domām, vēlams, lai tā būtu skola no 1. līdz 3.klasei, jo pēc kompetenču pieejas standarta 4.klasē sākas jauna pakāpe. Šajā skolā pilnu slodzi strādātu divi skolotāji un kāds no atbalsta personāla.

"No vienas puses, tas optimizē izdevumus, kas netieši attiecas uz izglītību, no otras puses - ļauj diviem skolotājiem strādāt pilnu slodzi, bet bērniem iegūt labāku izglītību, jo viņi jūt mazāku stresu no pārbraukšanas, no agrajiem rītiem un vēlajiem vakariem," skaidroja Šuplinska.

Viņa piezīmēja, ka tas ir viens no risinājumiem nelielam skolēnu skaitam - ja klasē ir mazāk nekā desmit bērnu.

Учебный кабинет - Sputnik Latvija
Divi desmiti skolu nokļuva Latvijas Izglītības un zinātnes ministrijas melnajā sarakstā

Runājot par vidusskolām, ministre atklāja, ka turpinās darbs pie minimālajiem skolēnu skaita kritērijam, ar kādu skola var pastāvēt. Piemēram, ziņojumā, kas publicēts maijā, bija teikts, ka republikas pilsētās vidusskolas klasēs skolā jābūt vismaz 150 skolēniem, tad tagad tas plānots 120. Savukārt novadu centros prasība samazināta no 120 līdz 90.

Šuplinska atzina, ka varētu būt arī izņēmumi. Viņa minēja Ērgļu vidusskolu, kur šogad ir 29 skolēni vidusskolas posmā. Tā ir vienīgā skola 35 kilometru rādiusā, tāpēc Ērgļi varētu būt izņēmuma gadījums, atzina ministre, tāpat kā austrumu pierobežā, kur ir skolas arī ar 30 bērniem

"Bet, ja skolēnu skaits ir jau 20 un vēl samazinās, vidējās izglītības posms sevi neattaisno, lai arī kā vēlētos. Bērnam šādā skolā nav izvēles. Arī skolā, kur ir 30 bērnu, izvēle ir ierobežota. Zaudētājs būs bērns," atzīmēja Šuplinska.

Ziņu lente
0