Latvijas Ģenerālprokuratūra atjaunojusi lietu pret "Rīgas bendi" Cukuru

© Sputnik / Sergey MelkonovТабличка на здании Латвийской Генеральной прокуратуры
Табличка на здании Латвийской Генеральной прокуратуры - Sputnik Latvija
Sekot līdzi rakstam
НовостиTelegram
Pirmstiesas izmeklēšana "Rīgas bendes" Herberta Cukura lietā ir atjaunota; pārbaude konstatēja, ka netika izmantotas visas iespējamās izmeklēšanas un procesuālās darbības pierādījumu iegūšanai un pārbaudei.

RĪGA, 17. septembris – Sputnik. Latvijas Ģenerālprokuratūra atjaunojusi pirmstiesas izmeklēšanu Herberta Cukura lietā, vēsta prokuratūras mājaslapa.

Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas virsprokurors Modris Adlers atcēla lēmumu par lietas pret Cukuru izbeigšanu, kurš tiek vainots genocīdā. "Lietā atjaunota pirmstiesas izmeklēšana," teikts Ģenerālprokuratūras paziņojumā.

Шествие легионеров в Риге 16 марта 2019 - Sputnik Latvija
"Neonacisma asni": KF vēstniecība Latvijā par jauno sodu un Cukura attaisnošanu

Adlers pārbaudes laikā konstatēja, ka lēmums par kriminālprocesa izbeigšanu tika pieņemts priekšlaicīgi, pirms tika izmantotas visas iespējamās izmeklēšanas un procesuālās darbības, kuras paredz Krimināllikums, pierādījumu iegūšanai un pārbaudei.

Pirmstiesas izmeklēšanu turpina cits prokurors.

Atgādināsim, ka lieta pret Herbertu Cukuru tika ierosināta 2006. gadā. Latviešu lidotājs, kurš Otrā pasaules kara gados brīvprātīgi iestājās nacistiskā okupācijas režīma izveidotajā latviešu palīgpolicijas vienībā SD Viktora Ārāja vadībā, tika turēts aizdomās par līdzdalību vismaz 30 tūkstošu ebreju slepkavībās Holokausta laikā.

Krimināllieta par Herberta Cukura iespējamās dalības faktu ebreju iznīcināšanā tika ierosināta pēc Latvijas Krimināllikuma 71. panta – "genocīds". Izmeklēšanā iesniegtajiem pierādījumiem nav juridiska spēka, uzskatīja prokuratūra, bet lieciniekus nopratināt nav iespējams, jo viņu vairs nav starp dzīvajiem.

"Cukura darbībās netika konstatēts Krimināllikuma 71. pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma sastāvs, kā arī kriminālprocesā netika noskaidrota neviena konkrēta un dzīvi esoša persona, par kuras darbībām saistībā ar tās iespējamo dalību kādā no šādām ebreju tautības civiliedzīvotāju masveida iznīcināšanas akcijām būtu pamats un nepieciešamība veikt turpmāku izmeklēšanu," — teikts Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurora Monvida Zelča sagatavotajā slēdzienā.

8 мая на Братском кладбище в Риге - Sputnik Latvija
Muzeja "Ebreji Latvijā" direktors: Cukuram nav vietas Brāļu kapos

Šī gada maijā Latvijas ebreju kopienu padome un vairāki cietušie, privātpersonas lūdza Latvijas ģenerālprokuroru atsākt kriminālprocesu pret Herbertu Cukuru, norādot, ka ir jauni būtiski apstākļi, kuri iepriekš nav bijuši zināmi prokuratūrai. Runa ir, piemēram, par Izraēlā dzīvojošas privātpersonas liecībām, kurš personīgi redzējis Cukuru un novērojis viņa rīcību Rīgas geto teritorijā laikā, kad gūstekņi tika vesti uz masveida nāves sodu vietu Rumbulā 1941.gada rudenī, kā arī par Ābrama Šapiro atmiņām, ko iesnieguši viņa mantinieki.

Šapiro ģimeni Cukurs padzina no viņu dzīvokļa, kurā pēc tam apmetās pats un piesavinājās viņu īpašumu. 16 gadus veco Ābramu Šapiro viņš nosūtīja spaidu darbos uz Arāja komandas garāžu, turklāt mēdza piespiest spēlēt klavieres Arāja komandas locekļu izklaidei.

Šapiro tēvs nacistu okupācijas sākumā tika arestēts, ieslodzīts Centrālcietumā un vēlāk nogalināts. Pats Ābrams kopā ar māti nokļuva Rīgas geto, kur viņa māte gāja bojā. Pēc Otrā pasaules kara Šapiro apmetās ASV. Viņš miris 2013. gadā, un tagad jau viņa mantinieki pieprasa atzīt viņus par cietušajiem Cukura noziedzīgo darbību rezultātā, kas nodarījušas morālus un materiālus zaudējumus Šapiro ģimenei.

Latvijas ebreju kopienu padome atzīmēja, ka līdztekus jaunatklātajiem faktiem un apstākļiem ir liels skaits liecību, kas apliecina Cukura noziedzīgās darbības. Tās dokumentētas dažādās valstīs pēckara periodā. Latvijas ebreju kopienu padome uzskata, ka prokuratūra liecības noraidījusi, neizskatot pēc būtības.

Гербертс Цукурс - Sputnik Latvija
Viedoklis
Cukurs ir nemirstīgs: "Rīgas bende" sekmīgi reabilitēts

Padome iesniegumā Ģenerālprokuratūrai pauda izbrīnu par to, ka jautājums par t.s. "Arāja komandas" noziedzīgo raksturu lietā pat netika izskatīts, lai arī neapstrīdams ir fakts, ka "Arāja komanda" bija pakļauta Einsatzgruppe A — SD (Sicherheitsdienst des Reichsführers SS) vienībai, ko Nirnbergas tribunāls atzina par noziedzīgu organizāciju.

Padome un cietušie atzīmēja: tas, ka tālaika notikumu liecinieku vairs nav starp dzīvajiem, nevar radīt šķēršļus cilvēciskā un vēsturiskā taisnīguma atjaunošanai. Iesnieguma autori pauda cerību, ka lieta tiks izskatīta objektīvi un pārskatāmi, turklāt nepieciešams ņemt vērā pasaules pieredzi lietās par noziegumiem pret cilvēcību, par nacistiskajiem noziegumiem.

Ziņu lente
0