Pierādiet, ka nevedat uz Kaļiņingradu: jauni kravu pārvadājumu noteikumi Lietuvā

CC BY 2.0 / hakzelf / LG logo 2Литовские железные дороги
Литовские железные дороги - Sputnik Latvija
Sekot līdzi rakstam
НовостиTelegram
Seims noteicis stingrākus kravu dzelzceļa tranzīta noteikumus cauri Lietuvas teritorijai uz trešajām valstīm.

RĪGA, 28. jūnijs — Sputnik. Lietuvas Seims nobalsojis par Dzelzceļa transporta kodeksa grozījumiem. Saskaņā ar tiem privātajiem uzņēmumiem, kuri nodarbojas ar kravu pārvadājumiem Lietuvā, nāksies garantēt, ka viņi neizmantos dzelzceļa infrastruktūru tranzītam, vēsta 15min.lt.

Par grozījumiem nobalsoja 92 deputāti.

Железная дорога - Sputnik Latvija
Lietuva un Latvija sastrīdējušās par dzeļzceļa parvadājumiem uz Kaļiņingradu

Tiesības pārvadāt kravas tranzītā cauri Lietuvai tagad ir tikai valsts kontrolē esošajam uzņēmumam "Lietuvas dzelzceļi" (Lietuvos gelezinkeliai). Apspriežot grozījumus Seima komitejās, Transporta ministrijas ierēdņi paskaidroja, ka normas ļaus aizsargāties no uzņēmumiem, kuri sola nodarboties ar parastajiem pārvadājumiem, taču vēlāk var uzsākt tranzītu.

Iepriekš vēstīts, ka Lietuvas neatkarīgais dzelzceļa operators LGC Cargo, kas ar sava lielākā akcionāra – Baltijas Tranzīta Serviss – starpniecību saistīts ar Latvijas uzņēmumu Aināru Šleseru, plānoja sākt pārvadājumus pa Lietuvu līdz robežai ar Kaļiņingradas apgabalu, no kurienes kravas – akmeņogles, naftas produkti, minerālmēsli utt. – varētu doties tālāk uz Poliju.

Tomēr jau vairāk nekā pusotru gadu uzņēmums nevar saņemt atļauju kravu pārvadājumiem.

Galvenais iemesls, kura dēļ kavējās pieprasīto jaudu saskaņošana, - aizdomas, ka LGC Cargo plāno kravu tranzītu cauri Lietuvai no Krievijas uz Kaļiņingradas apgabalu. Savukārt šo nozari īpaši regulē Lietuvas likumi.

ES dzelzceļa direktīva ļauj dalībvalstīm, kas robežojas ar trešajām valstīm, pieļaut izņēmumus tranzītam, bet Lietuva ir vienīgā ES valsts, kas šīs tiesības izmantojusi. Dzelzceļa transporta kodeksa 28.pants paredz, ka ekskluzīvas tiesības dzelzceļa tranzīta pakalpojumu sniegšanai ir uzņēmumiem, kuri pilnībā pieder Lietuvas valstij.

"Tranzīta pārvadājumi Lietuvā ir izņēmums, ņemot vērā noteiktus riskus, kas saistīti ar pārvadājumiem no Krievijas Kaļiņingradas apgabala. Lietuvos gelezinkeliai veic noteiktu militāro, pasažieru tranzītu, tāpēc uz citu kravu pārvadājumiem mēs attiecinām augstākas prasības, kas paredz: tādus pārvadājumus var īstenot tikai valsts uzņēmumi. Tas nodrošina kontroles līmeni," paskaidroja sakaru un transporta ministra vietnieks Ričards Dēgutis.

Pirmais kravas ekspresis Rīga-Minska - Sputnik Latvija
Asiņainā konkurence: Latvija atkarojusi Lietuvai daļu baltkrievu kravu

Lietuvas Transporta drošības administrācija, saņēmusi LGC Cargo pieteikumu, pieprasīja iesniegt ziņas, kas apliecinātu, ka uzņēmums neplāno tranzītu cauri Lietuvai. Taču LGC Cargo atbildēja, ka tādu pierādījumu tai nav un uzņēmumam nav tie jāiesniedz, jo pārvadājumi no Latvijas un Lietuvas, kā arī Baltkrievijas un Lietuvas robežas līdz robežai ar Kaļiņingradas apgabalu netiek uzskatīti par tranzītu. "No Krievijas uz Kaļiņingradu – tas jau ir tranzīts, tādu kravu nevar būt," paskaidroja LGC Cargo loģistikas menedžeris Tomass Kēršis. Viņš piezīmēja, ka kravu kontroli jebkurā gadījumā veic muitas iestādes.

LGC Cargo neizdevās panākt maršrutu saskaņošanu, un šī gada martā uzņēmums iesniedza sūdzību Eiropas Komisijā. Uzņēmums kritizēja Lietuvas Transporta drošības administrācijas (LTSA), Lietuvos gelezinkeliai un Transporta un sakaru ministrijas darbības un lēmumus.

Ziņu lente
0