Ušakovs pieprasa ministra Pūces kriminālvajāšanu

© Sputnik / Sergey MelkonovМэр Риги Нил Ушаков во время митинга на Ратушной площади
Мэр Риги Нил Ушаков во время митинга на Ратушной площади - Sputnik Latvija
Sekot līdzi rakstam
НовостиTelegram
Nils Ušakovs nolēmis ne tikai apstrīdēt ministra Jura Pūces lēmumu par viņa atstādināšanu no Rīgas domes priekšsēdētāja posteņa, bet arī lūgs pārbaudīt arī iespējamos politiķa pieļautos krimināllikuma pārkāpumus.

RĪGA, 8. maija — Sputnik. Nils Ušakovs ne tikai pārsūdzējis tiesā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces lēmumu par viņa atstādināšanu no Rīgas domes priekšsēdētāja posteņa, bet arī lūgs Pūces kriminālvajāšanu. Par to Ušakovs pastāstīja preses konferencē 7. maijā, kas tika translēta viņa lapā  Facebook.

Ušakovs norādīja, ka sadarbībā ar advokātiem Viktoru Tihonovu un Gati Gailumu sagatavojis ne tikai iesniegumu, kas apstrīd Pūces rīkojumu, bet arī iesniedzis privātu lūgumu novērtēt, vai ministrs nav ļaunprātīgi izmantojis savas pilnvaras.

Ušakovs atgādināja, ka Pūce pārmet pašvaldībai to, ka nav palielināts uzņēmuma "Rīgas satiksme" kapitāls.

"Paceltas stenogrammas no domes sēdēm, kur piedalījās Pūces kungs, kad viņš bija deputāts, un bija absolūti skaidrs, ka viņš ļoti labi zināja, ka stāsts ir tikai un vienīgi par paškapitālu. Kad viņš ir kļuvis par ministru, un mēģinājis tālāk izmantot savu dienesta stāvokli, lai pieņemtu prettiesisku lēmumu, viņš ir runājis pavisam par citām lietām, nevis to, ko viņš ir teicis apmēram pirms gada, kad viņš bija opozīcijas deputāts Rīgas domē," teica Ušakovs.

Ušakovs pauda pārliecību, ka Pūce, pieņemot lēmumu par viņa atstādināšanu, ņēmis vērā politiskus, nevis juridiskus apsvērumus.

Мэр Риги Нил Ушаков выступает на митинге на Ратушной площади - Sputnik Latvija
Ušakovs apstrīdēja tiesā atstādināšanu no Rīgas mēra pienākumu izpildīšanas

"Tas ir pierādīts, runājot ne tikai par lēmuma būtību, bet arī par visu rīcību, kas sekoja pēc šī lēmuma pieņemšanas. Piemēram, slavenā ministra Pūces intervija portālam Delfi, kurā viņš ir skaidrojis, kāpēc tika pieņemts lēmums tieši par priekšsēdētāja atstādināšanu, nevis par domes atlaišanu. Galvenais skaidrojums bija: ja atlaist visu domi, tad vēlēšanās "Saskaņa" atkal uzvarētu, atkal iegūs vairākumu, un Ušakovs atkal varēs kļūt par mēru," – norādīja Ušakovs.

Advokāts Tihonovs preses konferencē paziņoja, ka vēlas novērst situāciju, kurā politiķi izmanto viņiem piešķirtās administratīvās pilnvaras soda pasākumiem. "Ja ministram nepatīk, ka kāds kaut ko ne tā izdarījis, šajā gadījumā – politiskais oponents,  laikā, kad viņš bijis deputāts, ministram nedrīkstētu būt tiesībām sodīt domes priekšsēdētāju sodīšanas pēc. (..) Atstādināšana nav sods, (..) nedrīkst jaukt arī priekšsēdētāja pienākumu izpildi ar pašas pašvaldības institūcijas atbildību," konstatēja advokāts.

Komentējot tiesas prasību, Gailums pastāsīja, ka juristi vēlējušies iepazīties ar administratīvās lietas materiāliem, taču noskaidrojies, ka tās nav. Gailums paskaidroja, ka rīkojums ir administratīvs akts un, saskaņā ar Administratīvā procesa likumu, jābūt arī administratīvajai lietai, uz kuras pamata sagatavots akts.

No jurista viedokļa, ja lietai tiks piešķirts sabiedriskās nozīmes statuss, tiesvedība visās instancēs varētu ilgt vienu vai divus gadus, bet bez tāda statusa – četrus vai piecus gadus.

Митинг на Ратушной площади в поддержку мэра города Нила Ушакова - Sputnik Latvija
"Atgriezt Ušakovu": vairāk nekā 11 tūkstoši cilvēku parakstīja petīciju

Kā jau ziņoja Sputnik Latvija, naktī uz 5. aprīli vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce izdeva rīkojumu par Rīgas domes priekšsēdētājas Nila Ušakova atstādināšanu no amata. Pūces rīkojumā uzskatīta virkne pārkāpumu, ko Ušakovs pieļāvis kā Rīgas mērs un Rīgas satiksme kapitāla daļu turētājs: viņš ir pārkāpis vairākas likuma normas par publiskas personas un kapitālsabiedrību kapitāldaļu pārvaldi, likuma normas par publiskas personas finanšu līdzekļu un īpašuma izšķērdēšanas novēršanu, grāmatvedības, budžeta un finanšu pārvaldes, pašvaldību budžetu likumus.

Tāpat Ušakovam tika norādīts uz dažiem formāliem pārkāpumiem: par Rīgas domes un tās komiteju sēžu rīkošanas kārtības neatbilstību noteiktai procedūrai un par atbilžu sniegšanas kārtību VARAM jautājumiem.

Lēmumu varēja apstrīdēt Administratīvajā rajona tiesā 30 dienu laikā pēc tā publicēšanas.

Ušakova atstādināšana sacēla sašutuma vilni rīdzinieku vidū. Iepriekš ziņots, ka petīcija ar nosaukumu "Atgriezt Nilu Ušakovu Rīgas mēra amatā" savāca vairāk nekā 11 tūkstošus parakstu starptautiskajā tiešsaistes iniciatīvu platformā Change.org. Savukārt Kantar TNS aptauja liecina, ka vairums Rīgas iedzīvotāju neko pozitīvu negaida no izmaiņām pilsētas vadībā.

На Ратушной площади прошел пикет за роспуск Рижской думы - Sputnik Latvija
Pūce iesniegs ziņas par Ušakova pārkāpumiem Ģenerālprokuratūrā un KNAB

Turklāt partija "Saskaņa", kuras priekšsēdētājs ir Ušakovs, vērsās pie ģenerālprokurora, Satversmes Aizsardzības biroja direktora un Valsts drošības dienesta priekšnieka atklātā vēstulē par politisko spiedienu, kurš tiek rosināts pret partijas locekļiem.

"Saskaņa" uzskata , ka tiek veikti mēģinājumi kompromitēt partiju, kura jau ilgu laiku iegūst vislielāko Latvijas pilsoņu atbalstu vēlēšanās un vada Latvijas lielākās pašvaldības. Ušakovs rezumēja situāciju savā Facebook lapā, nosaucot aizritējušās nedēļas notikumus par "viena kara hroniku".

Ziņu lente
0