Latvija nevar atrast naudu GTS operatora akciju izpirkšanai no Gazprom

Sekot līdzi rakstam
НовостиTelegram
Jaunais ekonomikas ministrs apstiprināja, ka tiek meklēti Latvijas GTS operatora akciju izpirkšanas varianti no Gazprom, taču iespējamā risinājuma būtību neatklāja.

RĪGA, 21. februāris – Sputnik. Latvija joprojām vēlas izpirkt tās GTS operatora – kompānijas Conexus Baltic Grid – akcijas no Krievijas Gazprom holdinga, paziņoja jaunais Latvijas ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro, vēsta Neatkarīgā Rīta Avīze.

Pēc viņa sacītā, tiek izskatīti dažādi Gazprom piederošo Conexus akciju iegādes varianti.

"Viss, ko varu atklāt, – šis jautājums tiek risināts. Es nevaru atklāt, kā darījums varētu notikt, jo tas var ietekmēt tā būtību. Katrā ziņā tiek apskatīti visi iespējamie varianti. Galvenais ir ekonomiskais labums un nākotnes perspektīvas," - pateica ministrs.

Nemiro norādīja, ka viņu ir informējuši par esošo situāciju, kad ES normas nepieļauj, lai gāzes sadales un pārdošanas uzņēmumu akcionāru vidū būtu viens un tas pats akcionārs. Šobrīd Gazprom pieder gan Conexus, gan "Latvijas Gāze" akcijas. Atbilstoši Enerģētikas likuma prasībām, Conexus īpašnieki nedrīkst būt personas, kas saistītas ar "Latvijas Gāze" īpašniekiem. Pagājušajā pavasarī bijušais ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens atzina, ka Latvija un Gazprom nespēj vienoties par Conexus daļas izpirkšanas nosacījumiem, kura pieder Krievijas gāzes koncernam.

Gāzes tirgus atvēršana

Iepriekš Sputnik Latvija ziņoja, ka saskaņā ar 2016. gadā pieņemtajiem Enerģētikas likuma grozījumiem, vertikāli integrētajam gāzes uzņēmumam "Latvijas Gāze" bija jābūt sadalītam funkcionāli saistītās, taču pēc īpašumtiesībām sadalītās daļās. No uzņēmuma tika izveidoti divi meitasuzņēmumi — Conexus Baltic Grid un Gaso.

Газовая плита - Sputnik Latvija
Gaso pastāstīja, kam Latvijā noteikti palielināsies gāzes cenas

Conexus Baltic Grid ir dabasgāzes transportēšanas un glabāšanas uzņēmums, kas saņēma maģistrālos gāzesvadus un Inčukalna pazemes gāzes glabātavu. Gaso — sadales pakalpojumu operators.

Enerģētikas likums paredz, ka līdz 2018. gada sākumam "Conexus Baltic Grid" bija jāpārdod, lai tās akcionāri nebūtu saistīti ar "Latvijas gāze" īpašniekiem. Šī prasība neattiecas uz finanšu investoru Marguerite Fund, kam pieder 29,06% akciju.

2017. gada nogalē AS "Augstsprieguma tīkls" izpirka divas Conexus Baltic Grid akciju paketes — 18,31% akciju, kas piederēja vācu akcionāram Uniper Ruhrgas International GmbH (Uniper) un 16,05% akciju, kas piederēja Itera Latvija. Abu no Itera Latvija un Uniper izpirkto akciju pakešu cena sastādīja 57,394 miljonus eiro. Patlaban AST pieder 34,36% akciju.

Vēl 34,1% Conexus Baltic Grid akciju pieder Krievijas koncernam "Gazprom", kurš tās līdz šim nav pārdevis, lai arī holding pārstāvji jau 20. decembrī izstājušies no Conexus Baltic Grid padomes.

Церемония награждения самых успешных людей латвийского спорта по итогам 2018 год. Айгарс Калвитис - Sputnik Latvija
"Latvijas Gāze" izvērtēja gāzes krīzes riskus šoziem Latvijā

Iepriekš avīze "Kommersant" rakstīja, ka "Gazprom" ir gatava pārdot savu Conexus Baltic Grid akciju paketi, taču gaida labu piedāvājumu. Latvijas likums par gāzes tirgus liberalizāciju paredz valsts pirmtiesības gāzes transporta un gāzes sadales uzņēmumu akciju un aktīvu izpirkšanai, taču valsts piedāvātā cena "Gazprom" neapmierina.

Pie tam izdevums vēsta, ka Krievijas holdings saņēmis arī citus piedāvājumus. Uz akciju paketi pretendēja uzņēmējs Indreks Rahumā, kurš bija gatavs samaksāt 130 miljonus eiro, un starptautiskais treideris Vitol, kurš piedāvāja 75 miljonus. Tāpat informācijas avots pastāstījis "Kommersant", ka cits pircējs par daļām "Latvijas Gāze" un "Conexus" tirgus cenu ar 20% prēmiju — aptuveni 200 miljonus eiro, taču arī uz šo piedāvājumu monopolists nav atbildējis.   

Ziņu lente
0