Igaunijā novērtējuši "padomju okupācijas" radītos zaudējumus

© Sputnik / Вадим АнцуповIgaunijas un Latvijas karogs
Igaunijas un Latvijas karogs - Sputnik Latvija
Sekot līdzi rakstam
НовостиTelegram
Iepriekš Igaunijas ĀM vadītājs Svens Miksers paziņoja, ka neuzskata par prātīgu pieprasīt no Krievijas kompensācijas par tā dēvētās "padomju okupācijas" radītajiem zaudējumiem.

RĪGA, 16. oktobris – Sputnik. Igaunijas komisija uzskata, ka tā dēvētās " padomju okupācijas" radītie zaudējumi sastādījuši apmēram 89 miljardus rubļu, kas pēc esošā kursa sastāda 1,2 miljardus eiro, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz Igaunijas Tieslietu ministriju.

"Komisijas atskaitē sniegti radīto zaudējumu skaitļi: par Staļina represiju upuriem kļuvuši 49,5 tūkstoši cilvēku, 24,1 tūkstotis cilvēku gāja bojā Otrā pasaules kara laikā un 139,4 tūkstoši cilvēku bija spiesti aizbraukt no Igaunijas, sakarā ar Pečerskas rajona un teritoriju zaudēšanas aiz Narvas Igaunija pazaudēja 213 tūkstošus cilvēku," - teikts Tieslietu ministrijas paziņojumā.

Paziņojumā tiek apgalvots, ka no 1948. līdz 1985. gadam Igaunija pazaudējusi miljonu hektāru lauksaimniecības zemes. Zemes augšējo slāņu ūdeņu piesārņojumu no 1950. līdz 1990. gadam novērtējuši 20 miljardu rubļu apmērā, gruntsūdeņu piesārņojumu novērtējuši 60 miljardu rubļu apmērā. Piespiedu kolektivizācija izpostīja valsts lauksaimniecību un radīja 3 miljardu rubļu zaudējumus. Igaunijā ieveda daudz darba spēka, un igauņu daļa republikas nacionālajā sastāvā samazinājās no 89% 1941. gadā līdz 61% 1989. gadā, paziņoja Tieslietu ministrijā.

Политический плакат первых лет Советской власти Да здравствует СССР! Отечество трудящихся всего мира - Sputnik Latvija
Viedoklis
Baltijas valstis, kompensācijas un Krievija: kurš kuram ir parādā

Pēc tieslietu ministra Urmasa Reinsalu sacītā, daudzi zaudējumi nevar tikt izmērīti naudā, piemēram, valstiskuma, kultūras, izglītības, brīvas sabiedrības attīstības iznīcināšana. Reinsalu uzskata, ka zaudējumu novērtēšanas darbs ir jāturpina.

Iepriekš Igaunijas ĀM vadītājs Svens Miksers paziņoja, ka neuzskata par prātīgu pieprasīt no Krievijas kompensācijas par tā dēvētās "padomju okupācijas" radītajiem zaudējumiem. Ministrs piebilda, ka šādas iniciatīvas neatbalsta valsts partneri.

Kā iepriekš rakstīja Sputnik Latvija, 2015. gadā Baltijas valstu tieslietu ministri parakstīja memorandu par darbības koordināciju, kuras mērķis ir izvirzīt prasības Krievijai — PSRS tiesību mantiniecei — par "padomju okupācijas nodarīto zaudējumu" kompensāciju. Zaudējumu summa, kas valstij esot nodarīti padomju gados sasniegusi jau 300 miljardus eiro.

Krievija kā PSRS tiesību mantiniece to kategoriski neatzīst. Krievijas valdība jau vairākkārt norādījusi, ka ne par kādu Baltijas valstu okupāciju 1940. gadā no PSRS puses nevar būt ne runas. Krievijas Ārlietu ministrija ir paskaidrojusi, ka Baltijas valstu iestāšanos PSRS uzskata par atbilstošu tālaika starptautiskajām tiesībām. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs informēja, ka Latvijas prasības par milzīgo kompensāciju padomju pagātnes dēļ izvirza "slimi cilvēki ar neārstējamu psihi."

Igaunijas parlamenta sēžu zāle. Foto no arhīva - Sputnik Latvija
Igaunijā aprēķinās "okupācijas" kaitējumu, neskatoties uz ĀM viedokli

Ārlietu ministrijas pārstāvji uzsver, ka šajā gadījumā nav iespējams izmantot terminu "okupācija", jo karadarbība PSRS un Baltijas valstu starpā nenotika, un karaspēks tika ievests saskaņā ar vienošanos un šo valstu valdību piekrišanu. Jāpiebilst, ka Latvijā, Lietuvā un Igaunijā laikā, kad tās atradās Padomju Savienības sastāvā (izņemot Vācijas okupācijas periodu Lielā Tēvijas kara gados) strādāja nacionālās varas iestādes.

Ziņu lente
0