Eiropas Komisija informēja, ka ĀCM skāris deviņas ES valstis

© Sputnik / Александр Кондратюк / Pāriet pie mediju bankasCūkas aizgaldā
Cūkas aizgaldā - Sputnik Latvija
Sekot līdzi rakstam
НовостиTelegram
Slimība aptver jaunas teritorijas. ES lauksaimniecības un lauku attīstības komisārs Fils Hogans uzskata, ka situācija ir ļoti nopietna.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. ES lauksaimniecības un lauku attīstības komisārs Fils Hogans paziņojis, ka Āfrikas cūku mēris (ĀCM) aptvēris deviņas ES valstis, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz RIA Novosti.

"Patlaban (ĀCM — red.) skartas deviņas ES valstis, un situācija ir ļoti nopietna," — paziņoja Hogans.

Septembrī Luksemburgas dienvidos tika atrastas piecas beigtas mežacūkas, inficētas ar ĀCM. Vēlāk šajā rajonā tika atrasti vēl pieci nobeigušies dzīvnieki. Pēc šīs informācijas publicēšanas cūku un cūkgaļas importu no Beļģijas apturēja 13 trešās valstis, tostarp Ķīna, Dienvidkoreja, Japāna, Filipīnas, Singapūra, Meksika, Baltkrievija un DĀR.

В екатеринбургском парке бабочек начался роман между дикобразом и морским свином - Sputnik Latvija
Viedoklis
Eksperimenti ar cūkām: Baltijā Pentagons pēta bioloģiskā kara stratēģiju

Beļģijas pārtikas drošības federālā aģentūra iepriekš informēja, ka ĀCM perēkļi konstatēti Lietuvā, Latvijā, Igaunijā, Polijā, Ungārijā, Rumānijā, Čehijā un Bulgārijā.

Lietuvas lauksaimniecības ministrs Ģiedris Surplis neformālās tikšanās laikā ar kolēģiem Vīnē pievērsa ministru uzmanību ĀCM izplatīšanās problēmai Eiropas Savienības dalībvalstīs.

Āfrikas cūku mēris (Āfrikas drudzis, Montgomerija slimība) — ļoti lipīga vīrusu slimība, ar ko slimo tikai visu sugu un vecuma grupu cūkas. Pirmo reizi tā tika reģistrēta 1903. gadā Dienvidāfrikā. Cilvēkus un citu sugu dzīvniekus slimība neapdraud, taču vietās, kur tā konstatēta, nākas iznīcināt mājas cūkas, tāpēc slimības uzliesmojumi nodara ievērojamu ekonomisko kaitējumu cūkkopjiem.

ĀCM patlaban plosās Latvijā, kur šogad konstatēti astoņi slimības perēkļi — lielākais ino tiem reģistrēts zemnieku saimniecībā "Druvas Unguri", kas turēja 15 570 cūkas. Tas ir lielākais ĀCM uzliesmojums kopš 2014. gada.

Pie tam ĀCM izplatās arī savvaļas dzīvnieku vidū — šogad atrastas 666 slimas mežacūkas.

Mežacūka - Sputnik Latvija
Beļģijā aizliegts staigāt pa mežu Āfrikas cūku mēra dēļ

Lietuvā kopš gada sākuma infekcijas rezultātā nobeigušās vairāk nekā 22 400 cūkas, fiksēti 45 infekcijas perēkļi.

Augusta sākumā Lauksaimniecības ministrijas vadītājs ieteicis lietuviešu zemniekiem atteikties no cūkkopības un cūku vietā audzēt trušus un tītarus.

Iepriekš Lietuvas Pārtikas un veterinārijas dienests sāka izmeklēšanu — SAS Idavang trīs dienu laikā nobeidzās 24 cūkas. Ekspertīze apliecināja ĀCS perēkli. Fermā tika likvidētas aptuveni 19500 cūkas.

Intervijā Sputnik Lietuva Veselības aprūpes zinātniskās pētniecības institūta direktors Dāvids Meliks-Gu seinovs pastāstīja, ka nav ieteicams iegādāties cūkgaļu valstīs, kur plosās ĀCM, jo pieaug epidēmijas izplatības risks.    

Ziņu lente
0