RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Ziemeļkorejas situācijas militārais risinājums ir iespējams, taču nav vēlams, paziņoja ASV prezidents Donalds Tramps.
"Mēs esam pilnībā gatavi otrajam rīcības variantam, taču tas nav vēlams. Tomēr, ja mums nāksies to izmantot, sekas būs postošas. Es garantēju, tās būs postošas Ziemeļkorejai. Otrais variants ir militārais risinājums," — citē Trampa paziņojumu RIA Novosti preses konferencē ar Spānijas premjeru Marjano Rahoju.
Iepriekš Ziemeļkorejas ārlietu ministrs Ļi Jonho paziņoja par Phenjanas tiesībām notriekt ASV militārās lidmašīnas atbildes pasākumos sakarā ar "kara pieteikšanu".
"Tā kā ASV pieteikušas karu mūsu valstij, mums ir visas tiesības uzsākt atbildes pasākumus, tostarp tiesības notriekt ASV stratēģiskos bumbvedējus, pat ja viņi atrodas ārpus valsts gaisa telpas," — teica diplomāts.
Valsts departamentā paziņoja, ka runāt par militāru konfliktu ir pāragri. Savukārt Pentagonā Ziemeļkorejas ĀM vadītāja vārdus raksturoja kā provokāciju, solot "adekvātu atbildi".
Strīds augstākajā līmenī
Iepriekš amerikāņu līderis solīja Ziemeļkorejai "neredzētus izmēģinājumus" un draudēja "pilnībā iznīcināt" valsti. Šādi Baltā nama vadītāja paziņojumi izraisīja dusmas Phenjanā. Ziemeļkorejas vadītājs Kims Čenuns nosauca Trampa uzstāšanos ANO par "garīgi slimā murgiem" un apsolīja, ka Phenjanas atbildes pasākumi "pārspēs visu gaidīto".
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs pauda šaubas par to, ka ASV uzdrīkstēsies uzbrukt Ziemeļkorejai, jo Ziemeļkorejas režīmam pieder masveida iznīcināšanas ieroči. Viņš atgādināja, ka Vašingtona sāka militāro kampaņu Irākā, jo bija pārliecināta, ka šādu ieroču Bagdādei nav. Savukārt Korejai amerikāņi neuzbruks, jo "tie nav viņu pieņēmumi, bet viņi noteikti zina, ka tai ir kodolbumbas", paskaidroja diplomāts.
Lavrovs aicināja ASV pārdomāt šo faktu. Pretējā gadījumā, pēc viņa teiktā, var izrādīties, kā šīs konfrontācijas dēļ cietīs simtiem tūkstošu mierīgo iedzīvotāju Dienvidkorejā, Ziemeļkorejā, Japānā, Krievijā un Ķīnā.