Juris Paiders: no Lidl ienākšanas nav jābaidās

© Daniel Leal-Olivas / AFP Логотип сети супермаркетов Lidl на фасаде крыши магазина
Логотип сети супермаркетов Lidl на фасаде крыши магазина - Sputnik Latvija
Sekot līdzi rakstam
Yandex newsTelegram
Vācu lielveikalu tīkla Lidl ienākšana Latvijā radīs pašreizējo tīklu konkurenci, tāpēc iedzīvotāju dzīve uzlabosies, uzskata publicists Juris Paiders.

RĪGA, 7. augusts — Sputnik. Latvijas iedzīvotājiem nav iemeslu raizēties par veikalu tīkla Lidl iespējamo ierašanos Latvijā, vēsta publicists Juris Paiders avīzē Neatkarīgā Rīta Avīze. Raksts publicēts arī žurnālā "Otkritij gorod".

Pēc neatkarības atgūšanas un vīzu režīma atcelšanas, kad tika atvērtas robežas un Latvijas ļaudis sāka regulāri ceļot uz lielajām ES valstīm, praktiski visus Latvijas ceļotājus šokēja veikalu cenu atšķirības šeit un tur. Bija laiks, kad Vācijas supermārketos cenas bija gandrīz vai divas reizes zemākas nekā Rīgas supermārketos.

Lidl - Sputnik Latvija
Lidl ienākšana Latvijā saasinās konkurenci par darba spēku

Mūsdienās atšķirības tik lielas vairs nav, bet joprojām, kad Latvijas jaunieši pirmo reizi apmeklē kādu Vācijas supermārketu (piemēram A10), tad, atbraukuši uz Latviju, viņi ir patiesā šokā par neparasto dārdzību Latvijas supermārketos.

Iemesls ir vienkāršs. Pēc neatkarības atgūšanas Latvijā tika izveidots tirdzniecības attīstībai ļoti labestīgs režīms, kura mērķis bija palielināt pakalpojumu nozaru īpatsvaru ekonomikā. Latvijā tika izveidota protekcionisma sistēma, lai veicinātu tirdzniecību. Latvijā bija atļauta pilnīga brīvība tirgotājam noteikt jebkādu cenu tirgojamajām precēm. Latvijā nav likumdošanas (vai nozares uzņēmumu brīvprātīgi pieņemtu) ierobežojumu.

Šādu brīvību daudzi izmanto ļaunprātīgi. Kad neapmierinātie tirdzniecības uzņēmumu darbinieki medijiem noplūdina preču pavadzīmju kopijas, tad atklājas, ka lupatas, kuras no Ķīnas tiek piegādātas par 1-2 eiro, Rīgas centra smalkākajos veikalos tiek pārdotas, apgalvojot, ka veikalā ir milzīgas atlaides, par 19,99.

Liela daļa Latvijas pircēju ar to jau ir samierinājušies un uzskata to par normālu biznesa praksi.

Milzīgās un nekādi neregulētās tirdzniecības atlaides Latvijā faktiski iznīcināja konkurenci starp ražotājiem. Tā kā tirdzniecības uzņēmumiem ir pilnīga brīvība noteikt jebkuru tirdzniecības atlaidi un jebkuru cenu, tad tirgotājs var mierīgi atbalstīt mazāk efektīvu ražotāju. Bija laiks, kad konkurencē Latvijas lielveikalu plauktos uzvarēja nevis tie, kas ražoja kvalitatīvāk un lētāk, bet tie, kas visvairāk motivēja lielveikalu vadību.

Литовский лит и евро, архивное фото - Sputnik Latvija
Brīnums nenotika: Lietuvas premjers atzina eiro radīto kaitējumu valstij

Pašreizējā Latvijas tirdzniecības sistēma ir visai kropla. Esošajā tirdzniecības sistēmā ir nostabilizējušies divi dominējošie tirdzniecības tīkli, kas nav uzveicami citiem tirgotājiem. Tirdzniecības sistēma neveicina konkurenci starp ražotājiem, bet veicina koruptīvu saišu izveidi starp lieltirgotājiem un preču vairumtirgotājiem. Esošā tirdzniecības sistēma būtu jāmaina, bet, tā kā gan pircēji, gan politiķi ar to ir saraduši, tad pārmaiņas neviens neuzsāk.

Līdz ar to nozari sakustināt var tikai nozīmīgas izmaiņas — Latvijā ienākot kādam lielam ES valstu tirdzniecības tīklam. Šāda ienākšana sakustinās tirgu un aizsāks konkurenci starp tirdzniecības tīkliem, radot cerības Latvijas tirdzniecības sistēmai kļūt taisnīgākai. Tas Latvijas pircējiem var nākt tikai par labu.

Lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju nav jābaidās no iespējamās Lidl tirdzniecības tīkla ienākšanas. Lidl Latvijā jau ir ienācis. Daļa no Latvijas dienvidu daļas iedzīvotājiem jau regulāri iepērk ilgtermiņā uzglabājamu pārtiku Lietuvas Lidl tīkla veikalos. Ja Lidl ienāks Latvijā, tad tos labumus, kurus pašlaik bauda tikai Lietuvas pierobežā dzīvojošie, iegūs arī Latvijas lielo pilsētu iedzīvotāji.

Ziņu lente
0