Politika

Saeimas deputātu tur aizdomās par fiktīvu nodarbināšanu

© Sputnik / Sergey MelkonovSaeimas deputāts Artus Kaimiņš
Saeimas deputāts Artus Kaimiņš - Sputnik Latvija
Sekot līdzi rakstam
НовостиTelegram
Artusa Kaimiņa bijušais darbinieks paziņojis, ka deputāta uzdevumā fiktīvi nodarbinājis vairākus cilvēkus.

RĪGA, 7. februāris — Sputnik. Valsts ieņēmumu dienests izvērtē un analizē saņemto informāciju par kādu Saeimas deputātu, kurš, iespējams, vainojams fiktīvā nodarbināšanā un izvairījies no nodokļu nomaksas, aģentūrai LETA sacīja VID Sabiedrisko attiecību daļā.

Aizbildinoties ar likuma prasībām, VID neatklāja, vai runa ir par Saeimas deputātu Artusu Kaimiņu, lai gan vakar mikrouzņēmuma "Al De Media" īpašnieks Linards Kālis, kurš vairākus gadus strādājis pie Kaimiņa, LTV raidījumam "De Facto" apgalvoja, ka deputāta uzdevumā fiktīvi nodarbinājis vairākus cilvēkus.

Rezerves karavīriem piemēro naudas sodus par neierašanos uz militārajām mācībām - Sputnik Latvija
Rezerves karavīriem piemēro naudas sodus par neierašanos uz militārajām mācībām

"Pagājušā gada nogalē VID no Valsts policijas ir saņemts fiziskās personas iesniegums, kas sākotnēji iesniegts Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) par SIA fiktīvu darbinieku nodarbināšanu un par Saeimas deputāta iespējamu saistību un rīcību ar iesniegumā minētajiem faktiem un iespējamu izvairīšanos no nodokļu nomaksas," — aģentūrai LETA sacīja VID.

VID saņemto informāciju izvērtē un analizē kopsakarā ar VID rīcībā jau esošo informāciju par iesniegumā minēto personu, tajā skaitā, informāciju, kas norādīta personas iesniegtajās valsts amatpersonas deklarācijās un personai piederošajiem uzņēmumiem.

VID uzsvēra, ka likuma "Par nodokļiem un nodevām" 22. pants un likuma "Par Valsts ieņēmumu dienestu" 21. pants liedz VID izpaust informāciju par konkrētu nodokļu maksātāju, tajā skaitā par tam plānotajiem vai veiktajiem nodokļu kontroles pasākumiem un to rezultātiem.

"Ja pārkāpumi tiks konstatēti, personai tiks piemērota normatīvajos aktos paredzētā atbildība," — uzsvēra VID.

Kā ziņots, iesniegumā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) Kālis rakstīja, ka daļu no saņemtās algas devis deputātam atpakaļ skaidrā naudā. To raidījumam sacījusi vēl kāda persona, kas saņēmusi naudu no Kaimiņa.

Savukārt Kaimiņš noliedza, ka būtu saņēmis nedeklarētus ieņēmumus un neatzina, ka būtu devis norādījumus par darbiniekiem un algām.

Kaimiņš stāstīja, ka mikrouzņēmumā "Al De Media", kurā viņš nav bijis ne īpašnieks, ne vadītājs, darbinieki tiešām strādājuši viņa labā saistībā ar raidījuma "Suņu būda" veidošanu. "Norādījums (cik kuram maksāt — red.), tas ir jūsu interpretējums. No manas puses tas ir ieteikums, cik cilvēkam vajadzētu maksāt par izdarīto darbu," — raidījumam teica deputāts.

KNAB Kāļa iesniegumu pārsūtīja Valsts policijas priekšniekam Intam Ķuzim, rakstot, ka "ziņas nesatur informāciju, kas liecinātu par koruptīviem darījumiem".

Arī policija uzskatīja, ka lieta nav tās kompetencē. Policija pārsūtīja iesniegumu Valsts darba inspekcijai, kas likuma pārkāpumus nekonstatēja, un Valsts ieņēmumu dienestam, kas atteicies Kāli informēt par rīcību, jo nedrīkst runāt par konkrētiem nodokļu maksātājiem.

Eiro - Sputnik Latvija
VID vēlas sodīt par nodokļu nemaksāšanu elektroniski

Kā norāda "de facto", ja iesniegumā minētais ir patiesība, tad prātā nāk divi iemesli, kādēļ šāda naudas atdošana caur citu firmu varētu būt notikusi. Kaimiņš kā deputāts nedrīkst strādāt un saņemt algu savā uzņēmumā, taču deputātam nav liegts no "Suņu būdas" izņemt dividendes, bet tad viņam būtu jāmaksā 15% peļņas nodoklis, kamēr mikrouzņēmumā nodoklis līdz šim gadam bija 9%.

Otrs iemesls, pēc raidījuma domām, ir tāds, ka Kaimiņš, iespējams, negrib radīt liekus jautājumus, no kurienes saņemta nauda "Suņu būdas" veidošanai.

Kaimiņš sarunā ar raidījumu piesaucis noslēgtos reklāmas līgumus, bet bez ilggadējā sponsora alkohola tirgotāja "Spirits&Wine" citus partnerus nav minējis.

"Suņu būdas" mājaslapā tiek reklamēti raksti portālā "bnn.lv". Portāla investors ir Austrijā reģistrēts uzņēmums "Baltic News Network", kam savukārt Latvijā pieder uzņēmums "Media Support". Tā vadītājs iepriekš bija Ventspils mēra Aivara Lemberga oponenta, Šveices advokāta Rudolfa Meroni kontrolētajos uzņēmumos vadošos amatos strādājošais Edgars Ciniņš, bet tagad "Media Support" vada Meroni uzticamības persona Aivars Gobiņš.

Lielākais nereģistrēto strādnieku skaits nodarbināts būvniecības nozarē - Sputnik Latvija
Lielākais nereģistrēto strādnieku skaits nodarbināts būvniecības nozarē

Kaimiņš nav atklājis, uz kādiem nosacījumiem sadarbojas ar "Media Support", jo tas esot komercnoslēpums. Savukārt Gobiņš teicis, ka Meroni kontrolētajiem uzņēmumiem neesot nekāda sadarbība ar Kaimiņu un "Suņu būdu", bet viņi augstu vērtē deputāta cīņu.

Kaimiņš vēl pirms raidījuma pārraidīšanas ēterā sociālajā tīklā "Facebook" publicējis ierakstu, kur apgalvo, ka neslavu viņam mēģina celt bijušais "Suņu būdas" producents Kaspars Upacieris jeb Ufo, kurš tagad ir "Latvijas Gāzes" sabiedrisko attiecību speciālists, un par Neo sevi dēvējošais informācijas tehnoloģiju speciālists Ilmārs Poikāns, kurš kopā ar Kaimiņu piedalījās partijas KPV LV dibināšanā. Kāli viņš nodēvējis par "aizvainotu puiku".

"Tie (Kāļa — red.) iesniegumi nav redzējuši virzību, jo nekā tur nav. KPV LV lai dauza, jo vairāk dauzīs, jo vairāk augs reitingi," — raksta deputāts.

Ziņu lente
0