RĪGA, 9. decembris — Sputnik. Diskusijā starp Latvijas un Krievijas Aizsardzības ministriju ekspertiem Latvija aicināja Krieviju nodrošināt lielāku militāro aktivitāšu caurskatāmību un atklātību, ziņo aģentūra LETA.
Ceturtdien AM norisinājās diskusija starp Latvijas un Krievijas Aizsardzības ministriju ekspertiem par uzticību un drošību veicinošiem pasākumiem. Lai veicinātu savstarpēju atklātību un uzticēšanos militārajos jautājumos, Latvijas puse piedāvāja papildus esošajiem nosacījumiem bruņojuma kontroles jomā, kas izriet no Eiropas drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) Vīnes dokumenta, veikt vienu papildu bruņojuma kontroles novērtējuma vizīti un vienu inspekciju Latvijas un Krievijas pierobežas rajonos, tādejādi aicinot Krieviju apliecināt gatavību pēc lielākas militāro aktivitāšu caurskatāmības ne tikai vārdos, bet arī darbos.
Diskusiju laikā puses apmainījās ar viedokļiem par drošības situāciju pierobežā. Latvijas pārstāvji uzsvēra, ka Krievijas militārās aktivitātes, ieskaitot plaša mēroga militārās mācības, militārās infrastruktūras attīstība un jauno militāro vienību izveide, raisa bažas par Krievijas nodomiem un ilgtermiņa ambīcijām reģionā.
Tāpat Latvijas puse uzsvēra, ka vairumam no Krievijas attīstītajām spējām un plaša mēroga mācībām Latvijas pierobežā piemīt uzbrukuma, nevis aizsardzības raksturs.
Krievijas valdība vairākkārt ir norādījusi, ka militārās mācības un karaspēka pārvietošanās Krievijas teritorijā nekādā veidā neapdraud trešās valstis. Krievija uzskata, ka NATO militārās infrastruktūras paplašināšanās pie tās robežām, tostarp arī Baltijas valstīs, nes tai apdraudējumu.
Augustā tika saņemtas vēstules no Krievijas atašeja Latvijā, kur Krievija aicināja uz drošības konsultācijām Maskavā, lai ekspertu līmenī pārrunātu turpmāko militāro sadarbību. Tolaik Latvija noraidīja Krievijas ierosinājumu un ierosināja turpināt Baltijas jūras reģiona drošības jautājumu apspriešanu pašreizējā formātā.
Latvijas Aizsardzības ministrija tolaik aicināja Krieviju sniegt konkrētus ierosinājumus caurskatāmības nodrošināšanai militārās infrastruktūras un mācību jautājumos Rietumu kara apgabalā, taču ieteica to panākt Krievijas un NATO padomes vai EDSO formātā. Krievijas uzaicinājumu apspriest drošības problēmas Baltijas jūras reģionā noraidīja arī Lietuvas un Igaunijas militārie resori.