Pirmslaulību apmācības plāno sākt jau pavasarī

© Sputnik / AlexTikhomirovLaulību gredzeni. Foto no arhīva
Laulību gredzeni. Foto no arhīva - Sputnik Latvija
Sekot līdzi rakstam
НовостиTelegram
Pirmslaulību programmas galvenais mērķis ir nodrošināt topošajām ģimenēm iespēju iegūt zināšanas un veidot izpratni par laulības tiesiskajiem, psiholoģiskajiem, ētiskajiem un sadzīves aspektiem.

RĪGA, 6. decembris — Sputnik. Tieslietu ministrija (TM) plāno pirmās pirmslaulību apmācības sākt nākamā gada pavasarī, informē aģentūra LETA, atsaucoties uz TM preses sekretāri Lanu Ivulāni.

Латвийский паспорт - Sputnik Latvija
Aizliegtie vārdi

Kā skaidroja ministrijā, līdz ar budžeta apstiprinājumu ir apstiprināts arī Demogrāfijas lietu centra ierosinājums piešķirt 8000 eiro, lai 50 pāri vienā gadā varētu izmantot valsts apmaksāto iespēju bez maksas apmeklēt mācības, tādā veidā gūstot ieskatu laulības institūcijas "civiltiesiskajos, psiholoģiskajos un sadzīves aspektos".

Apmācību laikā tiks veicinātas diskusijas, praktisku uzdevumu pildīšana, katram pārim veltot individuālu uzmanību un sasniedzot apmācības programmas mērķi — uzlabot laulību kvalitāti un mazināt šķirto laulību skaitu.

Apmācības paredzēts nodrošināt visā valstī vienu vai divas reizes gadā. Gadījumā, ja dalībnieku skaits vienā apmācības grupā ir pieci pāri, tad apmācības varētu notiktu divas reizes gadā. Organizējot apmācības reģionos, tiktu nodrošināta iespēja piedalīties interesentiem visā Latvijas teritorijā, uzskata TM.

Воздушные шары в форме сердца возле Колизея во время гей-парада (ЛГБТ) в Риме - Sputnik Latvija
Itālijā atļautas viendzimuma laulības

"Tuvākajā laikā TM izveidos nolikumu iepirkumu konkursam izglītības programmas nodrošinātājiem. Pirmās apmācības varētu sākties pavasarī," aģentūrai LETA norādīja ministrijā.

Jau ziņots, ka pagājušajā gadā bija noslēdzies pirmslaulību mācību programmas pilotprojekts, kad izstrādāts programmas saturs un pieci pāri bija apmeklējuši apmācības.

Pilotprojekts paredzēja apmācības 24 stundu apjomā, kas sadalītas pa četrām tēmām jeb moduļiem: finanšu pratība, laulības tiesiskie aspekti, laulības psiholoģiskie un ētiskie aspekti, vecāku pienākumi un atbildība. Lai gan programma paredzēta pāriem, kuri ir nolēmuši reģistrēt attiecības dzimtsarakstu nodaļā un jau ir iesnieguši iesniegumu par laulības noslēgšanu, tomēr to var apgūt jebkurš interesents. Piemēram, modulis "Laulības psiholoģiskie un ētiskie aspekti", kurā par katru iekļauto tēmu varētu būt ļoti plašas diskusijas, palīdzētu pāriem dažādos laulības dzīves posmos.

Подпись документов - Sputnik Latvija
Cīņa par burtiem: uzvara Lietuvā un klusums - Latvijā

Mācību programmā ir apkopotas primāri nepieciešamās zināšanas, kā arī sniegta informācija, kur iespējams vērsties, ja nepieciešama palīdzība vai pāris vēlas iegūt papildu zināšanas. Programmā pie katras tēmas ir iekļauts arī izmantotās literatūras saraksts, kas personām ļauj papildus iegūt informāciju.

Iepriekš Labklājības ministrija (LM) īstenoja iepirkumu procedūru pirmslaulību apmācības programmas izstrādei personām, kuras gatavojas reģistrēt laulību dzimtsarakstu nodaļās. LM un TM, izvērtējot pretendentu piedāvājumu atbilstoši izvirzītajām prasībām un iesniegtajai cenai, konstatēja, ka lielāko punktu summu ieguva Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrs, kas izstrādāja pirmslaulību apmācības programmu, īstenoja izstrādātās apmācību programmas aprobāciju un iesniedza pasūtītājam ziņojumu par tās rezultātiem, kā arī iespējamiem precizējumiem programmā, īstenoja pašvaldības speciālistu (dzimtsarakstu nodaļu darbinieku) apmācības.

Ziņu lente
0