RĪGA, 29. augusts — Sputnik. NATO apsveic jebkuru darbību, kas sekmēs labāku bruņojuma kontroli Eiropā, aģentūrai RIA Novosti pavēstīja alianses pārstāvis, komentējot Vācijas ārlietu ministra Franka Valtera Šteinmeiera ierosinājumu noslēgt jaunu vienošanos par bruņojuma kontroli Eiropā ar mērķi izvairīties no jaunām bruņošanās sacīkstēm Krievijas un NATO starpā.
"Mēs apsveicam visas pūles, kas palīdzēs sekmēt caurskatāmību un stiprinās bruņojuma kontroles režīmu Eiropā," – aģentūrai pavēstīja NATO pārstāvis, kurš vēlējās palikt anonīms.
Viņš atgādināja, ka NATO valstu līderi alianses samitā Varšavā informējuši par "savstarpējas militārās caurskatāmības un risku mazināšanas" nepieciešamību stabilitātes un drošības stiprināšanai.
Iepriekš Vācijas ārlietu ministrs Franks Valters Šteinmeiers ierosināja noslēgt jaunu vienošanos par bruņojuma kontroli Eiropā ar mērķi izvairīties no jaunām bruņošanās sacīkstēm Krievijas un NATO starpā, vēstīja ministrs savā rakstā avīzei Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Šteinmeiers atgādināja, ka Krievija jau vairākkārt aicinājusi NATO iesaistīties diskusijā par bruņojumu Eiropā. Bruņojuma kontroles atjaunošana varētu kļūt par "drošu iespēju panākt caurskatāmību, novērst riskus un paplašināt uzticību." Viņš atzīmēja, tas kļūtu par konkrētu uzaicinājumu sadarboties visiem, kas vēlas uzņemties atbildību par drošību Eiropā.
Politiķis paskaidroja, ka pagātnē attiecībās ar Krieviju tika izmantota apturēšanas un spriedzes mazināšanas stratēģija. Šo dubulto stratēģiju NATO īsteno tālāk. Taču ministrs uzsver, ka konkrētai un visiem saprotamai apturēšanas stratēģijai, tāpat kā aicinājumam sadarboties ir jābūt nepārprotamam.
Pēc ministra domām, bruņojuma kontroles atjaunošana jāizmanto apgabalos ar strīdīgu teritoriālo statusu. Turklāt dokumentā jāiekļauj jaunās bruņojuma sistēmas, jānosaka reģionu robežas un minimālais attālums starp tiem. Tāpat uzmanība jāpievērš jaunajām militārajām iespējām un stratēģijām.
"Šim nolūkam mēs vēlamies strukturētu dialogu ar visiem partneriem, kuri uzņemas atbildību par drošību mūsu kontinentā," – uzsvēra Šteinmeiers un atgādināja, ka būtiska dialoga platforma ir EDSO.