14:58 31 Oktobris 2020
Tiešraide
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Pasaulē
Saņemt īso saiti
86

Baltkrievijas Ārlietu ministrija uzsvēra, ka baltkrievu tauta – vienīgais varas avots un suverenitātes nesējs – ir izdarījusi savu izvēli.

RĪGA, 25. septembris — Sputnik. Dažu rietumvalstu centieni apšaubīt Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko leģitimitāti neataino visas starptautiskās sabiedrības viedokli, uzskata valsts Ārlietu ministrija.

Baltkrievija
© Sputnik / Виктор Толочко

Ministrija preses dienesta paziņojumā uzsvērts, ka baltkrievu tauta – vienīgais varas avots un suverenitātes nesējs – ir izdarījusi savu izvēli, vēsta RIA Novosti.

"Tieši tam ir noteicošā nozīme. Kaut kādas atsevišķu darboņu izgudrotas ārējas leģitimācijas procedūras no visiem viedokļiem ir nenozīmīgas. Mēs jau sen esam starptautiski atzīta neatkarīga valsts un esam līdztiesīgi visiem pārējiem starptautiskajā arēnā," konstatēja ĀM.

Ministrija atgādināja, ka "aizliegums iejaukties iekšējās lietās ir viens no starptautisko tiesību stūrakmeņiem, kas nostiprināts ANO Statūtu 2. pantā".

"Tāpēc baltkrievi patstāvīgi un bez ārējas iejaukšanās izvēlas savas valsts vadītāju, parlamentu un vietējās padomes. Baltkrievu tautai nav vajadzīga savas varas "leģitimācija" no patvaļīgu fakultatīvu "leģitimatoru" puses," piebilda diplomāti.

23. septembrī bez iepriekšēja paziņojuma Aleksandrs Lukašenko stājās prezidenta amatā. Ceremonija notika Neatkarības pilī.

Pēc tam Eiropas Savienības diplomātijas vadītājs Žozeps Borels paziņoja, ka Lukašenko inaugurācijai trūkst demokrātiskās leģitimitātes un tā ved pie krīzes padziļināšanās Baltkrievijā.

Protesti Baltkrievijā

Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas notika 9. augustā. Saskaņā ar CVK datiem, tajās uzvaru izcīnīja Lukašenko, kurš saņēmis 80,1% balsu. Opozīcija un Eiropas Savienība neatzina balsojuma rezultātus, republikā sākās protesti.

Pirmajās dienās policija un speciālo uzdevumu vienības izkliedēja protestu akcijas ar asaru gāzes, ūdensmetēju, gaismas un trokšņa granātu, gumijas ložu palīdzību, vairāki tūkstoši cilvēku aizturēti. Pēc tam tika pieņemts lēmums atteikties no spēka metodēm.

Trešdien, pēc Lukašenko inaugurācijas protesti pastiprinājās. Ielās izgājušie cilvēki tika izkliedēti ar ūdensmetējiem un stekiem, varasiestāžu pārstāvji tika apmētāti ar pudelēm, olām un kartupeļiem. Cietuši vairāki speciālo uzdevumu vienības darbinieki.

Pēc temata

Es neesmu prezidente: Tihanovska atzinusi, ka Baltkrievijai ir nepieciešams līderis
ES nevienojās par sankcijām pret Baltkrieviju
Kas būs, kad padzīs Lukašenko? Jurkāns kritizē Latvijas viedokli par stāvokli Baltkrievijā
Tagi:
Eiropa, Baltkrievija, Aleksandrs Lukašenko

Galvenie temati