18:28 08 Aprīlis 2020
Tiešraide
  • USD1.0871
  • RUB82.1046
Pasaulē
Saņemt īso saiti
100

Klimata pārmaiņu rezultāti un ietekme pieaug, nevis palēninās. Paātrinājusies jūras līmeņa celšanās, un sinoptiķi raizējas par to, ka ledus līmeņa pēkšņa samazināšanās Antarktikā un Grenlandē novedīs pie Pasaules okeāna tālākas paplašināšanās.

RĪGA, 23. septembris – Sputnik. Pēdējo piecu gadu laikā klimata pārmaiņu pazīmes ir pastiprinājušās, - tie būs siltākie visā novērojumu vēsturē, teikts Pasaules meteoroloģijas organizācijas (PMO) pārskatā, kas tika publicēts svētdien, vēsta RIA Novosti.

PMO pārskatā par pasaules klimata stāvokli 2015.-2019.gg. atzīmēts, ka siltumnīcas gāzu koncentrācija atmosfērā sasniegusi rekordlielu līmeni, - piecu gadu laikā tā pieaugusi par 20%, vidējā temperatūra pasaulē palielinājusies par 1,1 grādu pēc Celsija skalas salīdzinājumā ar pirmsindustriālo periodu. Eksperti uzsver, ka 2019.gada beigās siltumnīcas gāzu apjoms atmosfērā var pārsniegt 410 daļiņas uz miljonu.

"Klimata pārmaiņu rezultāti un ietekme pieaug, nevis palēninās. Paātrinājusies jūras līmeņa celšanās, un mēs esam noraizējušies par to, ka ledus līmeņa pēkšņa samazināšanās Antarktikā un Grenlandē novedīs pie Pasaules okeāna tālākas paplašināšanās.

Šogad Bahamās un Mozambikā mēs redzējām, ka jūras līmeņa pieaugums un intensīvas tropiskās vētras noved pie humanitārām un ekonomiskām katastrofām," teica PMO ģenerālsekretārs Peteri Tālass.

Klimata izmaiņas. Foto no arhīva
© Sputnik / Виталий Белоусов

Laika posmā no 2014. līdz 2019. gadam jūras līmenis pieauga par 5 milimetriem gadā. Atgādināsim, ka iepriekš, laikā no 2007. līdz 2016. gadam pieaugums nepārsniedza 4 milimetrus gadā.

Klimata pārmaiņu rezultātā vērojami arī siltā gaisa viļņi, kas reģistrēti 2015.-2019.gg. Gandrīz visi tie noveda pie jauniem temperatūras rekordiem.

PMO ģenerāldirektors ir pārliecināts: patlaban pasaule ir saskārusies ne tikai ar klimata pārmaiņu problēmu, bet arī nepieciešamību pielāgoties jaunajai situācijai. Cita starpā šajā aspektā nepieciešams finansējums agrīna brīdinājuma mehānismu izstrādes un kvalitatīvāku laikapstākļu prognožu nodrošinājumam.

Pēc temata

Temperatūra pacelsies: kāds klimats būs Rīgā pēc 30 gadiem
Klimata pārmaiņas: kas sagaidāms Latvijā
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis

Galvenie temati