07:17 21 Oktobris 2020
Tiešraide
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Pasaulē
Saņemt īso saiti
303

KF ĀM brīdina, ka ASV ar nekodola lielvalstu piekrišanu gatavojas kodolieroča pielietošanai Eiropā.

RĪGA, 14. maijs – Sputnik. ASV Eiropas teritorijā veic gatavošanās darbus kodolieroču pielietošanai ar nekodola valstu iesaistīšanu, paziņoja Krievijas ĀM Ieroču neizplatīšanas un kontroles departamenta direktors Vladimirs Jermakovs. Eksperti norāda, ka militārie lidlauki Baltijas valstu un Polijas teritorijā jau ir sagatavoti NATO lidmašīnu uzņemšanai, kuras spēj nest amerikāņu taktiskos kodolieročus, vēsta RIA Novosti.

"Diemžēl, dažas no Vašingtonas atkarīgas valstis cenšas nerādīt, ka kaut kas notiek, vai arī vienkārši baidās pat aizdomāties par to, cik provokatīvi ir tas, ka 21. gadsimtā Eiropas teritorijā notiek gatavošanās kodolieroču pielietošanai ar nekodola valstu iesaistīšanu," pateica Jermakovs.

Viņš norādīja, ka situācijā, kad, liekas, "civilizētas" Eiropas valstis neprātīgi nostāda sevi uz kodola katastrofas un pašiznīcināšanas robežas, uzturēt nopietnu dialogu par kodolieroču neizplatīšanas režīma nostiprināšanu ir ļoti grūti.

Valsts Domes Aizsardzība komitejas priekšsēdētāja pirmais vietnieks Andrejs Krasovs, komentējot Jermakova paziņojumu, norādīja, ka Krievijas ĀM ir pietiekams pamats izteikt šādus secinājumus – militāro kontingentu skaits Eiropā palielinās, NATO infrastruktūra tiek pilnveidota un tiek saglabāti globālās PRA struktūras objekti.

"Un mēs zinām, ka kodollādiņu noliktavas arī nekur nav pazudušas. Tās ir izvietotas Eiropā. Turklāt, ne tikai noliktavas, bet arī kodolieroču palaišanas līdzekļi," pateica deputāts.

Pēc Krasova sacītā, "ierocis, kurš karājas uz sienas, reizi 50 gados var izšaut".

"Visāds konflikts sākas ar pārkāpumu ķēdi, kaut kā neievērošanu. Ja eiropieši raizējas par savu drošību, tad mums ir jāatbrīvo Eiropa no kodolieroču izvietošanas, no amerikāņu izmitināšanās un jārosina neatkarīga politika," pateica Krasovs, atgādinot, ka vienīgā valsts, kurai ir kodolieroči un kura to ir pielietojusi, ir ASV.

ASV prezidents Donalds Tramps
© Sputnik / Михаил Климентьев

Žurnāla "Nacionaļnaja oborona" galvenais redaktors Igors Korotčenko arī norādīja, ka ĀM tikai konstatē radušos situāciju, kura nevar neizraisīt uztraukumu.

"Īpaši atzīmēšu, ka Baltijas valstu teritorijā – Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, kā arī Polijas teritorijā ir sagatavoti un rekonstruēti militārie lidlauki, kuri spēj uzņemt NATO taktisko aviāciju, tostarp ar kodollādiņiem," pateica eksperts.

Korotčenko uzsvēra, ka ASV pieļauj ierobežota kodolkara veikšanu KF Eiropas daļā. "Kā uzskata amerikāņu stratēģija, tas nenovedīs pie globālas kodola triecienu apmaiņas stratēģiskajā līmenī starp Krieviju un ASV," piebilda eksperts.

Tāpat Korotčenko norādīja, ka taktiskā kodola trieciena veikšana Krievijai tika apgūta visās pēdējās NATO mācībās Krievijas robežu tuvumā. Tostarp, pēc viņa sacītā, – galvenajai Baltijas jūras flotes bāzei un Rietumu militārā apgabala sakaru objektiem un kaujas pārvaldei.

Savukārt Federācijas Padomes Starptautiskās komitejas loceklis Oļegs Morozovs paziņoja, ka eiropieši automātiski kļūst par KF atbildes darbību mērķi gadījumā, ja ASV veiks kodola triecienuzbrukumu Krievjai.

"Bez šaubām, amerikāņu kodolraķešu izvietošana Eiropā ievērojami samazina drošības slieksni visiem, pirmkārt, eiropiešiem," pateica senators.

Viņš piebilda, ka kodolieroču izvietošana Eiropas teritorijā arī ir sava veida piekrišana tā pielietošanai bez papildu mehānismiem. "Jo konflikts ar kodolieroču pielietošanu prasīs praktiski tūlītējus lēmumus," uzsvēra parlamentārietis.

Pēc temata

Krievija ierosinās konsultācijas ar ASV par līguma START III pagarināšanu
Simetriska atbilde: Maskava informēja par atkāpšanos no INF līguma
Militārais eksperts: ASV piešķīrušas Baltijai kodolpoligona lomu
Foreign Policy pastāstīja, kā glābt pasauli no kodolapokalipses

Galvenie temati