02:27 25 Maijs 2020
Tiešraide
  • USD1.0904
  • RUB77.9139
Pasaulē
Saņemt īso saiti
64

ASV prezidents nevarēs tērēt budžeta līdzekļus valsts iziešanai no NATO, ja viņam paradīsies šāda vēlme.

RĪGA, 23. janvāris – Sputnik. ASV Kongresa Pārstāvju palāta pieņēmusi likumu, kurš aicina aizliet ASV prezidentam Donaldam Trampam iespējamo izstāšanos no NATO, vēsta The Hill.

Likumprojekts pieņemts ar 357 balsīm pret 22.

Kongress nevar formāli aizliegt Trampam izstāties no Bloka, taču var bloķēt finansējuma novirzīšanu šim mērķim. Šādu taktiku savulaik izmantoja Kongresā, lai neļautu Barakam Obamam slēgt kara cietumu Gvantanamo.

ASV Prezidents Donalds Tramps
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Taču likumprojektā NATO locekļus aicina tērēt solītos 2% no IKP aizsardzībai, kā arī tiek solīts turpmākais finansējums tā dēvētajai pret Krieviju virzītai Eiropas savaldīšanas iniciatīvai.

Līdzīgu likumprojektu izskata ASV Senātā. Lai kļūtu par likumu, likumprojektam ir jāiziet cauri abām Kongresa palātām, kā arī tas ir jāparaksta prezidentam. Tramps var uzlikt veto likumprojektam, kuru Kongress pēc tam var pārvarēt, ja savāks pietiekamu balsu skaitu.

Iepriekš Tramps kritizēja NATO un teica, ka bloks ir "izsmēlis sevi", kā arī pieprasīja no sabiedrotājiem maksāt "godīgu NATO aizsardzības izdevumu daļu", no kuriem trīs ceturtdaļas maksā ASV. Taču publiski Tramps nebija paziņojis par nolūku izstāties no alianses.

Pēc temata

NATO gaida beigas: Kremļa slepenais ierocis jau pielādēts
NATO neglābs Latviju, ja valsti apdraud jebkura anekdote: Barteckis par ienaidnieku
ASV televīzijas zvaigzne: vai patiešām mūsu bērniem jāmirst par Latviju

Galvenie temati