08:29 23 Februāris 2020
Tiešraide
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Pasaulē
Saņemt īso saiti
23

Patlaban NATO locekļi Eiropā aizsardzībai vidēji tērē mazāk nekā 1,5% IKP salīdzinājumā ar 3%, kas tika atvēlēti aizsardzībai aukstā kara beigās.

RĪGA, 13. novembris — Sputnik. Vienpadsmit no 29 NATO dalībvalstīm, palielinājušas militāros izdevumus līdz 2% no iekšzemes kopprodukta, paziņojis Ziemeļatlantijas alianses ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs, vēsta RIA Novosti.

"Situācija ir dažāda, taču tā ir daudz labāka, nekā pirms trim gadiem, kad mērķi – 2% IKP nodrošināja trīs alianses locekļi, bet tagad – vēl astoņi sabiedrotie," – viņs precizēja NATO rūpniecības forumā Berlīnē.

Stoltenbergs atzīmējis pozitīvu tendenci – sabiedrotie pārtraukuši samazināt aizsardzības izdevumus, taču atzinis, ka no alianses valstīm ir "ārkārtīgi grūti saņemt politisku atbalstu".

Patlaban NATO locekļi Eiropā aizsardzībai vidēji tērē mazāk nekā 1,5% IKP salīdzinājumā ar 3%, kas tika atvēlēti aizsardzībai aukstā kara beigās.

2014. gadā alianses samitā Bukarestē tika pieņemts lēmums par to, ka perspektīvā visām NATO valstīm jānodrošina aizsardzības izdevumi 2% apmērā no IKP. ASV prezidents vairākkārt aicinājis partnerus pildīt vienošanos, piedraudot, ka pretējā gadījumā ASV ierobežos dalību kopējās programmās. Vasarā NATO samitā Briselē Donalds Tramps nosprauda jaunu mērķi – 4%.

NATO rūpniecības forums ir galvenais stratēģiskā dialoga laukums ar ražotājiem aizsardzības un drošības jomās. Forums tiek organizēts ar Stoltenberga atbalstu sadarbībā ar NATO komandieri transformācijas jautājumos ģenerāli Andrē Lanatu un ģenerālsekretāra palīgu aizsardzības investīciju jautājumos Kamilu Grandu.

Pēc temata

Valdis Keris: kāpēc Latvijai tērēt 4% IKP aizsardzībai, ja iedzīvotāji izmirst
Rinkēvičs noraizējies, ka aizsardzības izdevumi nesasniegs 2% IKP
Bezjēdzīga nodarbe. ASV piespiedušas NATO pieņemt dokumentu pirms samita
Aizsardzības ministrija piedāvā latviešiem patstāvīgi aizsargāties kara gadījumā

Galvenie temati