06:58 07 Maijs 2021
Tiešraide
  • USD1.2060
  • RUB89.8825
  • RUB89.8825
Pasaulē
Saņemt īso saiti
49

Tiek atzīmēta kārtējā gadadiena kopš vēsturiskās sacelšanās nāves nometnē Sobiborā, muzeja ideju atbalstīja Izraēlas nacionālajā Holokausta memoriālā Jad Vašem.

RĪGA, 15. oktobris – Sputnik. Nacistu nāves nometnes gūstekņu bērni un mazdēli tagad apkopo liecības un dokumentus par sacelšanos 1943. gada 14. oktobrī, lai Izraēlā atvērtu Sobiboras muzeju.

Par to stāsta RIA Novosti ar atsauci uz Mihailu Rozenfeldu, vienīgā joprojām dzīvā dumpja dalībnieka – sarkanarmieša Semjona Rozenfelda – dēlu.

Sacelšanās 75. gadadienas priekšvakarā, 10. oktobrī, Semjonam Rozenfeldam apritēja 96 gadi, taču viņš pats kopš 1943. gada par savu otro dzimšanas datumu uzskata 14. oktobri. Viņš dzīvo miestiņā Jad-Benjamina, netālu no Telavivas.

Мемориальный комплекс Концлагерь Собибор
© Sputnik / Антон Денисов
Memoriālais komplekss "Koncentrācijas nometne Sobibora"

"Žēl, ka gadi neļāva man aizbraukt uz Maskavu 9. maijā, lai nosoļotu pa Sarkano laukumu ar manu dumpja biedru fotogrāfijām, taču labi, ka to manā vietā izdarīja izraēlieši, kuri gāja "Nemirstīgā pulka" sastāvā," - paziņoja veterāns īsi pirms gadadienas.

Tiek norādīts, ka divdesmit Sobiboras gūstekņu pēcteču ģimenes dzīvo Izraēlā. Pēc Mihaila Rozenfelda sacītā, "visi viens otru labi pazīst un uzskata sevi par vienu ģimeni".

Cilvēku piemiņas dēļ, kuri gājuši bojā no nacistu noziedznieku rokām, nepieciešams pēc iespējas vairāk stāstīt jaunajām paaudzēm par Sobiboras speciālās nāves nometnes gūstekņu cīņu, uzskata Rozenfelds-vecākais.

Ideja atbalstīta

Muzeja izveides ideju atbalstīja Aleksandra Pečerska Fonds, kurš bija padomju oficieris-sacelšanās organizators Sobiborā.

Nepieciešamo atbalstu sola sniegt Izraēlas nacionālajā Holokausta memoriāls – Jad Vašem muzejs.

Sobibora ir nacistu koncentrācijas nometne Polijā, kurā nogalināti apmēram 250 tūkstoši ebreju. Tā darbojās no 1942. gada 15. maija līdz 1943. gada 15. oktobrim. 1943. gada 14. oktobrī ieslodzīto grupa sarīkoja dumpi. Līdz kara beigām nodzīvoja vien 53 dumpja dalībnieki.

Открытие выставки Александр Печерский как символ сопротивления фашизму
© Sputnik / Илья Питалев
Izstādes atklāšana "Aleksandrs Pečerskis – simbols cīņā pret fašismu"

Sobiboras sacelšanās bija viena no nedaudziem veiksmīgiem nometņu dumpjiem visa Otrā pasaules kara laikā. Uzreiz pēc ieslodzīto bēgšanas nometni slēdza un iznīcināja. Tās vietā vācieši uzara zemi, iesēja kāpostus un iestādīja kartupeļus.

2018. gadā aktieris un režisors Konstantīns Habenskis uzņēma filmu pēc Sobiboras notikumu motīviem. Filma nominēta Amerikas kinoakadēmijas "Oskara" prēmijai.

Pēc temata

Laimīga koncentrācijas nometne. Bērniem paveicies – viņi nokļuva Salaspilī
Eiropas Parlamentā demonstrēta filma "Sobibora"
Salaspils kapi: kur zeme vaid
Polija aicināja Krieviju apmeklēt pasākumu par godu Sobiboras sacelšanās 75. gadadienai
Ļoti neērti svētki – Salaspils nometnes ieslodzīto atbrīvošanas diena
Tagi:
Sobibora

Galvenie temati