15:17 20 Oktobris 2017
Rīga+ 10°C
Tiešraide
Ungārijas premjerministrs Viktors Orbans

Ungārija ierosinās pārskatīt Ukrainas un ES asociācijas līgumu

© Sputnik / Sergey Guneyev
Pasaulē
Saņemt īso saiti
10

Ukrainas jaunais izglītībs likums pārkāpj Ukrainas un ES Asociācijas vienošanos, jo anulē mazākumtautību tiesības mācīties dzimtajā valodā, uzskata Ungārija.

RĪGA, 10. oktobris — Sputnik. Ungārijas valdība iecerējusi ierosināt Ukrainas un ES asociācijas līguma izvērtēšanu, ņemot vērā jauno Ukrainā pieņemto izglītības likumu, informē izdevums Magyar Nemzet.

Ungārijas ārlietu ministrs Peters Sījarto, tiekoties ar ungāru diasporas pārstāvjiem Užgorodā (Aizkarpatu apgabals Ukrainā), informēja, ka likums "Par izglītību" neatbilst Ukrainas un ES asociācijas līgumam, jo anulē mazākumtautību tiesības mācīties dzimtajā valodā. Tas novedīs pie ungāru un citu Ukrainā dzīvojošo mazākumtautību stāvokļa pasliktināšanās, uzsvēra Sījarto.

"Ir nepieņemami, ka līdzās ES XXI gadsimtā tiek slēgtas skolas, jo tajās mācības rit nacionālajās valodās,"- viņš piebilda un pauda pārliecību, ka vienīgo iespēju ietekmēt situāciju radītu papildu spiediens pret Kijevu.

Septembra beigās Ukrainas prezidents Petro Porošenko parakstīja izglītības likumu, kas būtiski ierobežo iespējas mācīties mazākumtautību valodās. Dokuments stājies spēkā 28. septembrī un tiks ieviests pakāpeniski — līdz 2020. gadam.

Ungārijas un Rumānijas valdības paziņoja, ka likums pārkāpj Ukrainā dzīvojošo mazākumtautību tiesības. Budapešta Kijevas rīcību nosauca par "triecienu mugurā" un solīja bloķēt iespēju Ukrainai iestāties Eiropas Savienībā. Krievija pauda viedokli, ka dokuments pārkāpj Ukrainas konstitūciju un valsts starptautiskās tiesības.

2014. gadā Kijeva un ES parakstīja asociācijas līgumu. No 2016. gada 1. janvāra stājās spēkā vienošanās, kas paredz brīvās tirdzniecības zonas izveidi starp Ukrainu un Eiropas Savienību. No 2017. gada 1. septembra spēkā stājās noteikumi, kas skar sadarbību aizsardzības jomā, konfliktu novēršanu, nodokļu sistēmu, valsts finanses, terorisma apkarošanu, migrāciju un robežkontroli.

Pēc temata

Pensiju reformas būtība Ukrainā: cilvēki vēl joprojām dzīvo pārāk ilgi
Ukraina mācās no Latvijas cīnīties pret izglītību krievu valodā
Ukrainas Rada ierosina sēdināt cietumā par ukraiņu valodas "pazemojumu"
Krieviju satrauc spiediens, kādu izjūt krievu tautības cilvēki citās valstīs

Galvenie temati

 • Ogļu pārkraušana Rīgas ostā

  "Baltijas Asociācija – transports un loģistika" prezidente Inga Antāne paziņojusi, ka pēdējo trīs mēnešu laikā ogļu tranzīts cauri Latvijai ir ievērojami mazinājies, taču ostu sniegtā statistika to neapstiprina.

  5
 • Padomju zinātniski pētnieciskā stācija Vostok Antarktīdā

  Antarktīda ir ģeopolitikas ekspertu uzmanības centrā. Dažas valstis cenšas paplašināt savu ietekmes sfēru pirms, iespējams, tiks grozīts starptautiskais līgums par apkārtējās vides aizsardzību sestajā kontinentā. Krievija un Ķīna ir izvirzījušās priekšgalā.

  9
 • Krievijas prezidents Vladimirs Putins

  Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu pārsteidzis RT un Sputnik darbinieku talants un drosme. Viņš apsolīja nekavējoties sniegt simetrisku atbildi ASV darbībām pret Krievijas medijiem.

  10