21:17 30 Septembris 2020
Tiešraide
  • USD1.1708
  • RUB91.7763
Pasaulē
Saņemt īso saiti
17

Ukrainas jaunais izglītībs likums pārkāpj Ukrainas un ES Asociācijas vienošanos, jo anulē mazākumtautību tiesības mācīties dzimtajā valodā, uzskata Ungārija.

RĪGA, 10. oktobris — Sputnik. Ungārijas valdība iecerējusi ierosināt Ukrainas un ES asociācijas līguma izvērtēšanu, ņemot vērā jauno Ukrainā pieņemto izglītības likumu, informē izdevums Magyar Nemzet.

Ungārijas ārlietu ministrs Peters Sījarto, tiekoties ar ungāru diasporas pārstāvjiem Užgorodā (Aizkarpatu apgabals Ukrainā), informēja, ka likums "Par izglītību" neatbilst Ukrainas un ES asociācijas līgumam, jo anulē mazākumtautību tiesības mācīties dzimtajā valodā. Tas novedīs pie ungāru un citu Ukrainā dzīvojošo mazākumtautību stāvokļa pasliktināšanās, uzsvēra Sījarto.

"Ir nepieņemami, ka līdzās ES XXI gadsimtā tiek slēgtas skolas, jo tajās mācības rit nacionālajās valodās,"- viņš piebilda un pauda pārliecību, ka vienīgo iespēju ietekmēt situāciju radītu papildu spiediens pret Kijevu.

Septembra beigās Ukrainas prezidents Petro Porošenko parakstīja izglītības likumu, kas būtiski ierobežo iespējas mācīties mazākumtautību valodās. Dokuments stājies spēkā 28. septembrī un tiks ieviests pakāpeniski — līdz 2020. gadam.

Ungārijas un Rumānijas valdības paziņoja, ka likums pārkāpj Ukrainā dzīvojošo mazākumtautību tiesības. Budapešta Kijevas rīcību nosauca par "triecienu mugurā" un solīja bloķēt iespēju Ukrainai iestāties Eiropas Savienībā. Krievija pauda viedokli, ka dokuments pārkāpj Ukrainas konstitūciju un valsts starptautiskās tiesības.

2014. gadā Kijeva un ES parakstīja asociācijas līgumu. No 2016. gada 1. janvāra stājās spēkā vienošanās, kas paredz brīvās tirdzniecības zonas izveidi starp Ukrainu un Eiropas Savienību. No 2017. gada 1. septembra spēkā stājās noteikumi, kas skar sadarbību aizsardzības jomā, konfliktu novēršanu, nodokļu sistēmu, valsts finanses, terorisma apkarošanu, migrāciju un robežkontroli.

Pēc temata

Pensiju reformas būtība Ukrainā: cilvēki vēl joprojām dzīvo pārāk ilgi
Ukraina mācās no Latvijas cīnīties pret izglītību krievu valodā
Ukrainas Rada ierosina sēdināt cietumā par ukraiņu valodas "pazemojumu"
Krieviju satrauc spiediens, kādu izjūt krievu tautības cilvēki citās valstīs

Galvenie temati