03:56 26 Janvāris 2021
Tiešraide
  • USD1.2152
  • RUB91.6732
Politika
Saņemt īso saiti
77

Pēc valdības apstiprināšanas politiķi sākuši apspriest prezidenta kandidātus; savu kandidātu skaidri nosaukusi pagaidām tikai Nacionālā apvienība.

RĪGA, 29. janvāris – Sputnik. Prezidenta Vējoņa pilnvaras beidzas 7. jūlijā, un tas nozīmē, ka maija beigās – jūnija sākumā Saeimai būs jāizvēlas jaunais prezidents. Šobrīd parlamenta izskatīšanā ir grozījumi par to, lai pārnestu valsts vadītāja vēlēšanas uz vēl agrāku laiku – maija pirmo pusi.

Vējonis vēl nav paziņojis, vai viņš būtu gatavs atkal kļūt par Rīgas pils saimnieku. Tiesa šobrīd ir skaidrs, ka viņa kandidatūrai Saeimā nebūs atbalsta, raksta Skaties.lv.

"Es domāju faktiski nekādas izredzes viņam nav. Gan mēs, gan arī citas partijas neatbalstīs, cik es esmu dzirdējusi, Vējoni kā prezidentu," - norādīja Saeimas deputāte Juta Strīķe (Jaunā konservatīvā partija).

Premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") uzskata, ka koalīcijai jāizvēlas vienots kandidāts.

"Mans viedoklis, ka mums vajadzētu koalīcijas iekšienē vienoties par vienu (kandidātu) un tad virzīt (viņa kandoidatūru ) uz priekšu," - paziņoja Kariņš.

Taču ne visi koalīcijas partneri tam pilnībā piekrīt.

"Iespējams, vienošanās tiešām varētu tikt panākta par vienu kandidātu, kaut arī, manā skatījumā, ir svarīgi, lai ir reāla konkurence, nevis tā kā "velniņš no kastītes" pēdējā brīdī parādās kaut kāds nevienam, vairumam nezināms kandidāts," - norādīja Saeimas deputāts Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!").

Vienīgais politiskais spēks, kurš šobrīd skaidri nosaucis iespējamo prezidenta amata kandidātu, ir Nacionālā apvienība. Tā vēlas izvirzīt Eiropas Savienības Tiesas tiesnesi Egilu Levitu. Nacionāļi vēlas atstāt šo augsto amatu ārpus politiskā tirgus, kurā šogad jau tā ir daudz ievērojamu amatu, piemēram, eirokomisārs vai Latvijas Bankas prezidents.

"Es uzskatu, ka Egils Levits nav lielākā mērā NA pārstāvis kā ikvienas citas valstiskā spektra partijas pārstāvis Latvijas parlamentā. Tieši šī spēja viņam sadarboties ar dažādām partijām, saglabājot šos valstiskos pamatus, manuprāt, ir tas, ko Levita kungs ir pierādījis līdz šim, strādājot pie Satversmes preambulas," - norādīja Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars.

Dzintars apsprieda ar Levitu iespējamo izvirzīšanu, tiesnesis solīja apdomāt, kādu deputātu atbalstu viņš varētu iegūt.

Apvienībai "Attīstībai/Par!" Levita kandidatūra varētu šķist pārāk nacionāla un konservatīva.

"Viņš nenoliedzami ir ārkārtīgi kvalificēts, nu patiešām, tur nav ne mazāko šaubu, ka tāda kalibra cilvēks ir cienīgs kandidēt uz šo amatu, mēs noteikti gribētu Levita kungam uzdot daudzus jautājumus, izrunāt, izprast viņa pozīciju," - norādīja Pavļuts.

Konceptuālu iebildumu pret Levita kandidatūru nav arī Jaunajai konservatīvajai partijai. Taču Juta Strīķe redz kandidātu savu partijas biedru vidū.

"Es publiski negribu minēt, bet mūsu rindās ir cilvēki, kuri varētu ieņemt šo amatu un tiešām būt atbilstoši tiem pienākumiem, kuri jāpilda prezidentam,"- pastāstīja Strīķe.

Partija KPV LV, kuru plosa iekšējās pretrunas, vēl nav izlēmusi, kuru vēlētos izvirzīt prezidenta amatam. Aizkulisēs apspriež, ka KPV LV joprojām ir apvainojusies uz Nacionālo apvienību, kura asi kritizējusi šo partiju priekšvēlēšanu kampaņas laikā.

Pēc temata

Saeima izskatīs iniciatīvu par tiešajām prezidenta vēlēšanām
Saeima atbalstījusi grozījumus par atklātām prezidenta vēlēšanām
Latvija ir gatava spert soli pretī tautas prezidenta vēlēšanām

Galvenie temati